خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / آموزش بازاریابی و مبانی آن / دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ

به هرگونه استفاده از ابزار دیجیتالی به منظور معرفی و تبلیغ یک خدمت و یا محصول مورد نظر دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود.

البته دیجیتال مارکتینگ تعاریف مختلف داره که به چند نمونه اشاره می‌کنیم.

دیجیتال مارکتینگ وسیله‌ای است که مسیر رسیدن افراد را به بازار هموار می‌کند. مسیری که در آن مشتریان به خرید محصول و کالا می‌پردازند.

دیجیتال مارکتینگ وسیله‌ای است که امکان رسیدن به مشتریان موثر و کارآمد و بازار هدف را فراهم می‌کند.

تمامی این تعاریف دیجیتال مارکتینگ، نحوه استفاده صحیح از ابزار دیجیتال مانند وب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها، پیامک‌ها و هرگونه ابزار دیجیتال دیگر برای معرفی و تبلیغ یک محصول برای بدست آوردن مشتری و بازار هدف می‌باشد.

امروزه استفاده از روش دیجیتال مارکتینگ یک روش مرسوم برای تبلیغ و معرفی یک محصول یا خدمت می‌باشد که می تواند جایگزین مناسب برای روش‌های دیگر بازاریابی، مانند بازاریابی دستی باشد.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

ممکن است در ذهن افرادی عادی که آشنایی کافی با اینترنت ندارند سوال به وجود بیاید که چرا باید از فضایی که شناخت کمی از آن داریم استفاده کنیم که در این مقاله ما به آن نگرانی ها پاسخ می‌دهیم.

 • حذف هزینه‌های اضافه‌ی مثل تهیه کاغذ، چاپ، روشور و کاتالوگ‌ها.
 • افزایش میزان سود خرید و فروش.
 • کاهش هزینه‌های معاملاتی و تدارکاتی.
 • افزایش سرعت خرید و فروش.
 • جلوگیری از سودجویی واسطه‌ها.
 • صرفه‌جویی در وقت.
 • حذف مراحل طاقت فرسای خرید و فروش.
 • داشتن قوانین مستهکم و قوی در امر خرید و فروش اینترنتی.
 • امکان خرید و فروش به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته.
 • امکان خرید و فروش با داشتن کم‌ترین امکانات تنها با داشتن یک گوشی هوشمند و دسترسی به اینترنت.

این تنها موارد اندکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ می‌باشد.

معایب دیجیتال مارکتینگ

مسلما هر فناوری در بدو ورود دارای مشکلاتی هست و دیجیتال مارکتینگ از این قاعده مستثنا نیست.

 • عدم توانایی کنترل دنیای دیجیتال مارکتینگ.
 • اختلال در برنامه کاری در صورت قطع شدن سیستم.
 • نگرانی در تامین امنیت مورد نیاز به‌علت قابل لامس نبودن اطلاعات و نحوه انتقال اطلاعات.
 • مشکلات و هزینه‌های به روز بودن با فناوری‌های که هر روز در حال پیشرفت‌اند.
 • سخت اعتماد کردن کاربران به دنیای دیجیتال مارکتینگ به علت قابل لامس نبودن آن.

این موارد معایب کلی دیجیتال مارکتینگ می‌باشد که با توجه به پیشرفت علم و توسعه فناوری و اطمینان سازی اینترنت در بین کاربران این مشکلات حل شده است البته هنوز افرادی هستند که به هر دلیلی به این فناوری اعتماد ندارند.

ابزارهای بازاریابی در دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ

اینا مواردی از ابزارهای مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ هستند که به شرح چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

از زمان مطرح شدن ایمیل مارکتینگ به‌عنوان یک روش دیجیتال مارکتینگ، این شیوه توانسته به یکی از روش های بسیار موثر دیجیتال مارکتینگ تبدیل شود.

ایمیل مارکتینگ یک روش مستقیم بازاریابی است، که به واسطه ارسال ایمیل، محتوایی برای معرفی و تبلیغ محصول و یا خدمت مورد نظر به مشتریان ارسال می‌شود که این ایمیل‌ها دارای هدف‌های خاصی هستند که آن‌ها را شرح می‌هیم.

 • ارسال ایمیل برای جذب مشتریان جدید.
 • تبلیغ برند در کنار ارائه محتوای مفید.
 • افزایش ارتباط موثر با کاربران برای جذب مشتری جدید و ایجاد وفاداری در مشتریان قدیمی.

چرا باید از بازاریابی ایمیلی استفاده کرد

فاکتور‌هایی هستند که استفاده از ایمیل مارکتینگ را برای تمامی کسب و کارها الزامی می‌سازد که به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

هزینه: هزینه ایمیل مارکتینگ بسیار کم است زیرا فقط به یک پلتفورم ارسال ایمیل نیاز است.

فاکتور موفقیت: ایمیل‌های ارسال شده اگر به درستی به سمت کاربران هدف ارسال شود سبب بازگشت سرمایه چشمگیری می‌شود.

قابل اندازه‌گیری و منعطف: پلتفورم‌های ایمیل مارکتینگ اطلاعاتی در مورد نرخ کلیک، نرخ بازدید و غیره را به شما می‌دهد که می‌توان در تصمیم‌گیری‌های بعدی به شما کمک کند.

بهینه‌سازی سایت برای موتور‌های جستجو (SEO)

سئو مارکتینگ

سئو یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که افرادی زیادی را به سمت خودش جذب کرده است. روش کار سئو به این شکل است که شما با بهینه‌سازی داخلی سایت که شامل سرعت سایت، ظاهر سایت، کدهای استفاده شده در قالب سایت و این قبیل مسائل و بهینه سازی خارجی سایت که شامل بکلینک‌سازی و تولید محتوا بهینه که از مهم‌ترین عوامل بهینه سازی یک سایت می‌باشد به خودتان کمک می‌کنید که سایت شما در بالاترین سطح در معرض دید کاربران قرار گیرد و همین امر سبب جذب مشتری برای محصول و یا خدمت شما باشد.

می‌توان گفت سئو مهم‌ترین یا حداقل یکی از مهم‌ترین ابزار دیجیتال مارکتینگ است، که افراد زیادی را به سمت خودش جذب کرده و کار شما برای رقابت با رقبا در این زمینه خیلی سخت است.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

محتوا یکی از مهم‌ترین و بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای معرفی یک محصول یا خدمت به مشتریان است و تمامی کسب و کارها اعم از کوچک و بزرگ به آن نیاز دارند و می‌توان گفت مهم‌ترین جز تبلیغ و معرفی یک محصول است که هدف آن جذب مشتری و پیدا کردن بازار هدف است.

محتوا را می‌توان توسط انواع رسانه‌های دیجیتال نظیر متن، عکس، فیلم، صوت، تلویزیون و اینترنت ساخت و پرداخت و به کاربران منتقل کرد.

ارزش یک محتوا را فاکتور‌هایی همچون قابل‌خوانایی بودن، دردسترس بودن، قابل‌فهم بودن، کاربردی بودن و قابلیت اشتراک گذاری مشخص می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی (Social Media)

از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از ابزار‌های تاثیرگذار و قدرتمند دیجیتال مارکتینگ می‌توان یاد کرد.

یکی از شیوه کار شبکه‌های اجتماعی به روش دهان به دهان است. شبکه‌های اجتماعی به کاربران اجازه می‌دهد که کامنت‌های ایجاد شده درباره‌ی یک محصول رو بازبینی کنند این امر سبب ایجاد ترافیک زیادی برای آن کالا و آن کمپانی می‌شود و از سوی دیگر سبب ایجاد ارتباط موثر و نزدیک بین مشتری و ارائه کننده محصول و یا خدمت می‌شود.

امروز به‌علت استفاده گسترده مردم از شبکه‌های اجتماعی و میزان گذراندن وقت نسبتا زیادی در این شبکه‌ها به همه فروشندگان محصول و خدمت در هر زمینه پیشنهاد می‌شود که از این شبکه‌ها استفاده کنند و از بازخورد بسیار بالای آن بهرمند شوند.

البته استفاده از شبکه‌های اجتماعی هم نیازمند استراتژی‌هایی موثر و کارا است تا به سود برسد و به طور خلاصه کسانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند باید بازار و مشتری هدف خود را به خوبی بشناسند و بدانند از هر شبکه اجتماعی برای چه منظوری استفاده کنند تا به سود موردنظر برسند.

بازاریابی ویروسی (Viral Marketing)

بازاریابی ویروسی یعنی پخش گسترده پیام بین مردم به هر اندازه که ممکن است، بدون این که هزینه‌ای صرف این تبلیغات شود. در واقع در این روش ارائه کننده محصول یا خدمت مانند ویروس عمل می‌کند و خود را تکثیر و پخش می‌کند و برای این امر از مشتری به عنوان منتشر‌کننده ویروس استفاده می‌کند. یکی از پراستفاده‌ترین روش برای انتقال ویروس استفاده از شبکه اینترنت است و مهم‌ترین ویژگی آن برای افراد هست که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند هزینه‌های زیادی را برای تبلیغات متحمل بشوند.

نکته مهم در بازاریابی ویروسی محتوایی است که قرار است به‌شکل ویروس پخش شود این محتوا باید دارای ویژگی‌هایی باشد که کسی که قرار است آن را پخش کند، محتوا را دارای ارزش و قابلیت اشتراک‌گذاری بداند همین امر سبب می‌شود محتوا در بازاریابی ویروسی مهم‌ترین جزء آن باشد.

دو نگرش در بازاریابی ویروسی وجود دارد.

 • محلی که در آن ارائه‌کننده بدون صرف هزینه مشتری جذب می‌کنند.
 • تغییر و تبدیل ارتباطات از شکل (بازاریاب – مصرف‌کننده) به سمت (مصرف‌کننده – مصرف‌کننده) می‌باشد.

بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing) جدید ترین روش دیجیتال مارکتینگ

موبایل مارکتینگ

امروزه استفاده از گوشی‌های همراه یک بخش جدانشدنی از زندگی مردم را تشکیل می‌دهد. مردم ساعات زیادی در گوشی‌های خود سپری می‌کند که این امر سبب پیدایش روشی به اسم موبایل مارکتینگ شده است که یکی از شیوه‌های بسیار کارآمد و مهم دیجیتال مارکتینگ است، که بازار هدف آن تمامی افرادی است که از گوشی‌ هوشمند استفاده می‌کنند و می‌توان نتیجه گرفت موبایل مارکتینگ از گستردگی بالایی برخوردار است و تمامی ارائه کنندگان محصول و خدمت را به سمت خود جذب می‌کند تا از آن بیشترین بهره را ببرند.

روش های بازاریایی موبایلی

تبلیغات پیامکی (SMS) : ارسال پیامک‌های تبلیغاتی به گوشی‌های همراه.

تبلیغات به‌وسیله برنامه‌ها : نشان دادن بنر تبلیغاتی در برنامه‌های مورد استفاده کاربران.

نوتیفیکیشن‌ها (Notification) : پرداخت هزینه به اپلیکیشن‌های پرمخاطب برای تبلیغ کالاها و سایت‌ها.

تبلیغات ویدیویی (Video Marketing)  : کاربران در حین استفاده از برنامه مورد نظر خود یک ویدیو کوچک را مشاهده کنند.

تبلیغات در گوگل (Google AdWords)

تبلیغات در گوگل یکی از موثرترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است، که اگر بخواهیم خیلی ساده آن را توضیح بدهیم، روشی است که در آن به گوگل مبلغی را پرداخت می‌کنیم تا تبلیغ شما را به مشتریان و بازار هدف معرفی کند و بعلاوه می‌توان بازار هدف را معین کرد مثلا با تعیین این که تبلیغ شما به افراد با چه رده‌سنی، علایق، جنسیت، محدوده جغرافیایی و افرادی که قبلا به سایت شما به هر منظوری مراجعه داشته‌‍‌اند نمایش داده شود.

جمع بندی مطلب دیجیتال مارکتینگ

مسلما تا الان متوجه شده‌اید که استفاده نکردن از دیجیتال مارکتینگ می‌توانند چه ضربه‌ای را به شما و کسب و کارتان وارد کند. اگر می خواهید که برای محصولات و خدمات خود مشتری و بازار سازی کنید و توانایی مقابله با رقبای پرقدرت و با تجربه خود را داشته باشید، مجبور هستید از دیجیتال مارکتینگ و شیوه‌های متنوع آن استفاده کنید. درست که برای بهرمندی از این امکانات پرسود باید هزینه جزئی را پرداخت کنید، ولی حجم انبوه برگشتی درآمد از این ابزار‌ها در مقایسه با اندک هزینه که باید برای آن‌ها بپردازید هیچ هست و مانند قطره‌ای در این اقیانوسی بزرگ است که اگر غفلت کنید از آن بی‌بهره می‌مانید و دیگر توانایی رقابت، با رقبای خود را نخواهید داشت.

البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این ابزار نیاز به وقت دارند و در عرض چند روز شما را به سود نخواهند رساند، ولی با صبر و سیاست‌های درست در بکارگیری این ابزار‌ها قطعا شما به موفقیت چشمگیری می‌رساند.

اگر دنبال آموزش بازاریابی به صورت اصولی هستید پیشنهاد میکنم حتما مقالات بازاریابی سایت نتیکو را کامل بخوانید

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *