" /> روش مطالعه حرفه ای ها چگونه است؟ (7 نکته شگفت انگیز) | نتیکو
خانه / مقالات ✍️ / روش مطالعه حرفه ای ها چگونه است؟ (7 نکته شگفت انگیز)

روش مطالعه حرفه ای ها چگونه است؟ (7 نکته شگفت انگیز)

در این مقاله قصد داریم در رابطه با روش مطالعه به سبک حرفه ای ها حرف بزنیم که قطعا با این روش ها میتوانید در بحث مطالعه بازدهی و عملکرد خود را بهبود ببخشید و به خواننده کارآمد تری تبدیل شوید. پیشنهاد میکنم خط به خط مقاله را دقت و با حوصله فراوان بخوانید.

روش های صحیح مطالعه

شیوه صحیح مطالعه شامل نکاتی است که به شما کمک می کند مطالعه شما با کیفیت بهتری دنبال شود. بسیاری از دانش آموزان، دانشجویان و افرادی که روزانه کتاب و متون مختلفی می خوانند به دنبال روشی هستند که بازدهی مطالعه شان را افزایش دهد. در این مطلب به بررسی نکاتی مهم در مطالعه متون و درس خواندن پرداخته ایم.

مقدمه مطلب

روش صحیح مطالعه کتاب

مطالعه اصلی ترین روش برای فراگیری انواع مطالب و محتواهای روزمره است. برای رسیدن به یک روش صحیح درس خواندن اصول و راهکارهایی باید فراگرفته شود. درس خواندن با بعضی از شیوه‌هایی که اکنون بین دانش‌آموزان رایج است، جز وقت تلف کردن، ثمره دیگری ندارد. بیشترین استفاده ای که افراد از مطالعه می کنند، درس خواندن است. اغلب دانش آموزان و کسانی که با درس و تحصیل سر و کار دارند از مطالعه برای یادگیری استتفاده می کنند. درس خواندن با استفاده از روش های مرسوم که اکنون بین اکثر دانش‌آموزان رایج است چیزی جز وقت تلف کردن نیست و مطمئن باشید هیچ ثمره ای نداشته و باعث افزایش بار علمی دانش آموزان نخواهد شد. بسیاری از افراد هنگامی که قصد مطالعه دارند با مشکلاتی روبرو می شوند که سرعت و دقت مطالعه آن ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

روش ها و نکاتی وجود دارد که اگر این افراد آن ها را فرا بگیرند خواهند توانست به سطح خوبی از تکنیک مطالعه سریع و دقیق برسند. برای رسیدن به روش صحیح مطالعه اصولی، راهکارهای مختلفی وجود دارد که باید از آن ها مطلع بوده و در مطالعه تان استفاده نمایید.یکی از رایج ترین استفاده هایی که مطالعه دارد، درس خواندن است. اغلب دانش آموزان و کسانی که با درس و تحصیل سر و کار دارند از مطالعه برای یادگیری استتفاده می کنند. درس خواندن و مطالعه چیزی نیست که با یکی دو ساعت تمرین بتوان آن را به خوبی انجام داد بلکه این کار همانند هنری است که به افراد کمک می کند زودتر به موفقیتی که در ذهن شان است برسند. بسیاری از افراد از همان سنین کودکی به دنبال روش های صحیح مطالعه و اصولی خواندن می روند و سعی می کنند از سال های ابتدایی تحصیل بتوانند به خوبی درس هایشان را مطالعه و مرور نمایند.

اگر به این امید داشته باشید که می توانید موفق شوید، هیچ مشکلی سد راهتان نخواهد شد و تمام مراحل را قدم به قدم طی خواهید کرد. موفقیت در درس و تحصیل هدف بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان است و اگر با عزم و اراده جدی آن را پیش بگیرند می توانند در آخر به ایده آل ذهنی شان برسند. یکی از کلیدهای موفقیت در تحصیل، مطالعه صحیح و درست خواندن است. درست خواندن به شما کمک می کند درس ها و مطالبی که باید یاد بگیرید را با کیفیت و سرعت بیشتری فرا گرفته و سطح علمی تان را ارتقا دهید.

شیوه مطالعه صحیح

روش صحیح مطالعه کتاب

انجام هرکار به صورت صحیح دارای قاعده و قانون هایی است که اگر رعایت شوند می توانند کیفیت انجام آن کار را بالا ببرند. مطالعه و درس خواندن هم اگر به شکل درست خود انجام شود می تواند بهره وری شما را بالا برده و فواید زیادی از جنبه های مختلف داشته باشد. در این قسمت برخی نکات که در شیوه مطالعه صحیح در نظر گرفته می شود را بررسی کرده ایم.

تعیین هدف از مطالعه

قبل از شروع هرکاری، بهتر است هدف تان را از انجام آن مشخص کنید. مطالعه هم یکی از کارهایی است که اگر هدفمند نباشد بازدهی خوبی برای شما نخواهد داشت. هدف افراد مختلف از مطالعه می تواند مختلف باشد؛ برای مثال هدفی که یک دانشجو از مطالعه کتاب های درسی خود دارد با هدفی که یک کارمند از مطالعه روزنامه های اول صبح دارد متفاوت است. هر شخص هر هدفی که داشته باشد باید نوع مطالعه اش را متناسب با آن هدف هماهنگ کند. برای مثال دانش آموزی که قصد مرور درس امروز را دارد باید به شکل روزنامه وار کتاب را مطالعه کند تا مفاهیمی که در طول کلاس درس امروزش توسط معلم گفته شده بود را یادآوری کرده و در حافظه بلندمدتش ثبت نماید.

اما دانش آموزی که به قصد امتحان دادن کتابی را مطالعه می کند دیگر نباید به شکل روزنامه وار عمل کرده و می بایست دقیق تر و با سرعت کمتری درس بخواند. بنابراین اولین نکته برای رسیدن به اصول صحیح مطالعه تعیین هدف است و با تعیین آن مشخص می شود بهترین شیوه خواندن آن متن چیست و چگونه باید عمل کرد.

خودباوری، اعتماد به نفس و تشویق

اعتماد به نفس، باعث می شود قدرت شما در انجام یک کار چندین برابر شده و بتوانید به هدفی که برای خودتان قرار داده اید برسید. اگر به خودتان اعتماد داشته باشید که می توانید با مطالعه فلان کتاب یا درس به هدف موردنظرتان برسید، حتما این اتفاق خواهد افتاد. مطالعه هرچقدر هم که زیاد باشد، بدون خودباوری و اعتماد به نفس نتیجه ای نخواهد داشت. همچنین سعی کنید خودتان را زیاد تشویق کنید.

تشویق خود یکی از روش های روانشناسی است که انگیزه ای باورنکردنی در فرد ایجاد خواهد کرد. می توانید با در نظر گرفتن پاداش هایی برای خودتان، انگیزه کافی برای مطالعه یک درس و موفقیت در امتحان را در خودتان ایجاد کرده و راحت تر و سریع تر به اهداف تان برسید. این تشویق قبل و بعد از انجام کار است و شکل آن در هر فرد نسبت به تیپ شخصیتی وی فرق می کند.

انجام تمام کارها قبل از شروع مطالعه

حتما برای شما هم پیش آمده است که شروع به خواندن یک کتاب کرده اما وقتی کمی پیش می روید، فکرهایی به سرتان می زند که به کارهای نیمه تمام تان اختصاص داشته و تمرکز شما را از بین می برد. قبل از انجام مطالعه یک متن مطمئن شوید که هیچ کار نیمه تمامی نمانده که تمرکز شما را در طول مطالعه از بین ببرد چرا که کارهای نیمه تمام باعث مشغول شدن ذهن شده و مطالعه شما را با اختلال روبرو می کند.

خواندن عناوین

یکی از نکات مهمی که در مطالعه کتاب های مختلف به خصوص کتاب های درسی بسیار اهمیت دارد، به یاد سپاری عناوین اصلی و فرعی است. عنوان های اصلی، همان عنوان هایی هستند که معمولا در فهرست کتاب ها یادداشت شده و عناوین فرعی عناوینی هستند که زیرشاخه عناوین اصلی قرار می گیرند. اگر بتوانید عناوین اصلی و فرعی متن یا کتابی که مطالعه می کنید را به خوبی به یاد بسپارید، خواهید توانست در انتهای مطالعه تان مطالب خوانده شده را به خوبی به یاد بیاورید. این تکنیک در تندخوانی یکی از نکات مهم است. به طوری که با استفاده از خواندن سرفصل ها و عناوین زیرشاخه آن می توانید به کلیت متن و مفهومی که قرار است بخوانید اشراف داشته باشید.

به خودتان فشار نیاورید

مشکلی که بسیاری از دانش آموزان، دانشجویان و افرادی که مستقیما با مطالعه روزانه زیادی سر و کار دارند با آن روبرو هستند این است که چگونه مطالعه کنند که خسته نشوند؟ اگر فکر می کنید با فشار آوردن به ذهن تان می توانید در مدت زمان کمتر متون بیشتری را بخوانید سخت در اشتباهید! برای اینکه بازدهی بیشتری در طول مطالعه یک متن و کتاب داشته باشید بهتر است طول مطالعه تان را به چندین بازه کوتاه تبدیل کنید. برای مثال اگر قصد دارید 2 ساعت مطالعه کنید، این 2 ساعت بی وقفه و یکسره نباشد. بهتر است این 2 ساعت را به 4 بازه 25 دقیقه ای تبدیل کرده و در میان هر بازه 5 دقیقه استراحت کنید.

بدین ترتیب می توانید مطمئن باشید پس از اتمام مطالعه تان بیشترین بازدهی را خواهید داشت. مطالعه طولانی و مستمر بدون وقفه تمرکز شما را کاهش می دهد و به ذهن تان فشار وارد می کند. این فشار باعث می شود نتوانید مطالب را به خوبی یاد بگیرید و پس از مدتی از خواندن متن مدنظرتان خسته شوید. علاوه بر این مورد، هیچگاه سعی نکنید با اجبار متنی را مطالعه کنید. مطالعه با اجبار مخصوصا در زمانی که خسته هستید و حوصله خواندن ندارید باعث می شود دلتان از متنی که روبرویتان است زده شود و آن را نخوانید.

در نظر گرفتن زمان مطالعه

زمان مطالعه مورد دیگری است که برای افزایش بهره وری مطالعه تان باید در نظر گرفته شود. یکی از سوالات اساسی که بسیاری از شرکت کنندگان کنکور و دانشجویان با آن روبرو هستند این است که بهترین زمان مطالعه چه زمانی است؟ هر شبانه روز 24 ساعت دارد که در این 24 ساعت معمولا 6 الی 9 ساعت زمان مفید برای مطالعه وجود دارد. برای آنکه بتوانید مطالعه تان در طول یک روز را ساماندهی داده و با نظم مطالعه کنید، بهتر است از یک لیست برنامه ریزی شده استفاده نمایید. در این لیست، عنوان تمام کارهای روزانه تان را نوشته و زمان مطالعه را هنگامی قرار دهید که کمترین استرس و خستگی را دارید. معمولا اوایل صبح بهترین زمان برای مطالعه است. چرا که فرد انرژی زیادی داشته و ذهن آماده پذیرش اطلاعات جدید است.

البته این زمان برای هرکس با توجه به برنامه زمانی شخصی که دارد متفاوت است. مثلا شخصی که مجبور است اول صبح به انجام کارهای شغلی خود بپردازد، می تواند اواخر شب و هنگامی که کمترین دغدغه فکری و استرس کاری را دارد به مطالعه بپردازد. بنابراین بهترین زمان مطالعه زمانی است که شما از بالاترین سطح انرژی و پایین ترین سطح خستگی و بی انگیزگی برخوردار باشید. مدیریت صحیح زمان نیز کمک زیادی به پیدا کردن بهترین زمان مطالعه می کند. اگر نمی دانید زمان خود را چگونه مدیریت کنید پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را حتما بخوانید:

حالت بدن در هنگام مطالعه

حالت بدن در زمان مطالعه نیز مورد دیگری است که بایستی در نظر گرفته شود. حالتی که برای مطالعه در نظر می گیرید روی کیفیت خواندن شما تاثیر زیادی دارد و برای مطالعه جدی باید حالتی مناسب داشته باشید. متاسفانه عادت بسیاری از افراد این است که به صورت خوابیده، نشسته روی صندلی راحتی، لمیده و شکل های نامتعارف دیگر به مطالعه می پردازند که این کار، کار اشتباهی است. هنگامی که بدن در این حالت قرار می گیرد، گردن ها خم شده و شکلی به خود می گیرند که در طولانی مدت باعث آسیب جدی به آن ها خواهد شد. علاوه بر این، ستون فقرات در حالت های نامتعارف مطالعه شکل بسیار بدی به خود می گیرد که این شکل بد باعث کمردرد و در طولانی مدت مشکلات جدی در حالت بدن شما خواهد شد.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم طرز صحیح نشستن هنگام مطالعه را فراموش نکنید. بهترین حالت بدن برای مطالعه حالتی است که کمر صاف و نشیمن گاه بر روی صندلی صاف قرار گرفته است. فاصله چشم از کتاب یا متن باید بین 25 تا 30 سانتی متر باشد و بین هر چند دقیقه مطالعه، یک تایم آنتراک یا استراحت برای تغییر حالت در نظر گرفته شود. بدین صورت می توانید مطمئن شوید مطالعه شما آسیبی به اندام هایتات وارد نخواهد کرد. اگرچه از نظر بسیاری از افراد نشستن به این شکل و مطالعه کردن بسیار سخت است اما با کمی تمرین به آن عادت خواهید کرد.

روش صحیح مطالعه دروس حفظی

سرعت مطالعه

سرعت مطالعه شما هرچقدر بیشتر باشد، تمرکزتان کاهش پیدا می کند. بسیاری از افرادی که قصد استفاده از روش های مطالعه صحیح را دارند فکر می کنند هرچقدر سرعت بالاتری در مطالعه هایشان ثبت کنند بهتر است و توانسته اند شیوه را به خوبی اعمال کنند. در حقیقت ملاک سنجش کیفیت مطالعه و سطح فهم شما از متن پیش رویتان را سرعت خواندن مشخص نمی کند پس سعی کنید متن را با سرعتی بخوانید که متوجه آن می شوید. اگر شما توانسته باشید با اصول تندخوانی به خوبی آشنا شده و آن را اجرا کرده باشید، خواهید توانست در سرعت مطالعه بالا دارای تمرکز حواس و فهم خوبی از متن شوید.

برقراری ارتباط بین بندها و مطالب

هر کتابی که می خوانید دارای بندها و پاراگراف های مختلفی است که معمولا با یکدیگر ارتباط دارند. برای اینکه بتوانید بین این متن ها و پاراگراف ها ارتباط برقرار کنید بایستی کلید واژه ها و نقاط مشترکی را پیدا کرده و سپس با لینک کردن آن ها به یکدیگر، بین بندها و پاراگراف های مختلف ارتباط برقرار کنید. مطالعه یک متن اگر بدون فهمیدن باشد، هیچ بازدهی و نتیجه ای ندارد و به همین دلیل است که می گوییم بین هر متن و پاراگرافی که می خوانید ارتباط برقرار کرده تا ساختار منظم در ذهن تان داشته باشد. دانش آموزان و دانشجویانی که قصد مطالعه کتاب های درسی را دارند، با مطالعه متون کتاب و برقراری ارتباط بین آن ها می توانند در درک کتاب عملکرد بهتری داشته باشند.

یادداشت برداری و خلاصه برداری

یادداشت خلاصه مطالب و نکاتی که در طول مطالعه به آن بر خوردید، یکی از بهترین راهکارها برای رسیدن به بالاترین بازدهی مطالعه است. شما می توانید با استفاده یک برگه یا دفترچه یادداشت کوچک، هرآنچه بنظرتان می تواند بازتابی از متن را برای مرور دوباره به شما نشان دهد روی کاغذ یادداشت کرده و بدین ترتیب در امر مرور دوباره متن کار راحت تری داشته باشید. در درس ها و کتاب هایی که حجم زیادی دارند، تهیه خلاصه می تواند تا حدود زیادی به یادگیری تان کمک کند.

توجه به جزئیات و ریزنکات

جزئیات و ریزنکاتی که در هر کتاب وجود دارد گاهی اوقات از نکات اصلی با اهمیت تر و کاربردی تر است. در تندخوانی معمولا ریزنکات و مواردی مثل پاورقی خوانده نمی شود تا سرعت مطالعه بالا برود اما در شیوه مطالعه صحیح این طور نیست. بارها گفته ایم درست خواندن را فدای سرعت مطالعه بالا نکنید و سعی کنید تمام نکات و جزئیات یک متن را با دقت بخوانید تا ساختار اطلاعاتی آن متن به شکل مطلوب در ذهن شما ایجاد شود. برای این کار می توانید نکات ریز و کاربردی هر متن را در هنگام مطالعه روی کاغذ یادداشت کرده تا در هنگام مرور متن آن ها را مطالعه کرده و در وقت خود صرفه جویی کنید.

مرور با سرعت

مرور مطالبی که یک بار آن ها را خوانده اید به شما کمک می کند هرآنچه مطالعه کرده و فرا گرفته اید در خاطرتان بماند. یکی از نکات مهم در روش مطالعه صحیح که برای دانش آموزان و دانشجویان کاربرد زیادی دارد، مرور مطالب در پایان مطالعه است. ممکن است در این مرور نکاتی به چشم شما بخورد که در دور قبلی مطالعه به آن توجه نکرده بودید. کتاب هایی که در انتهای آن ها سرفصلی تحت عنوان خلاصه آنچه گفته شد وجود دارد کار شما را از بابت مرور اطلاعات راحت کرده و می توانید با مطالعه این بخش، هر آنچه در کتاب گفته شده است را مرور نمایید.

شیوه مطالعه صحیح برای دانش آموزان و دانشجویان

روش صحیح مطالعه دروس حفظی

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان مواقعی که قصد دارند درس جدید را مطالعه کرده تا خود را برای امتحانات آماده کنند، با فکر و خیال های زیادی روبرو می شوند که تمرکز آن ها را کاملا برهم می زند. اگر از این افراد بپرسید که چه چیزی تمرکز و خیال شما را برهم می زند جواب خواهند داد فکر چگونه درس خواندن و اینکه از کجا شروع کنم؟ چگونه شروع کنم؟ چگونه این کتاب را مطالعه کنم تا خیلی خوب آن را درک کنم؟ جواب کلیه این سوالات با شبوه صحیح مطالعه داده خواهد شد. اگر بتوانید کتابی که پیش رویتان است را به شکل اصولی بخوانید می توانید از استرس و اضطراب خود کم کرده و دوران تحصیلی موفق تری داشته باشید. در این قسمت نکات طلایی درس خواندن که برای افراد محصل بسیار کاربردی است را بیان کرده ایم. با ما همراه باشید.

برنامه ریزی

برنامه ریزی اولین قدم در روش درس خواندن صحیح است. برنامه ریزی درسی چیزی است که مشاورین درسی به دانش آموزان و دانشجویان آن را ارائه می کنند و خود شما هم می توانید آن را بدون کمک دیگران تهیه کنید. برنامه ریزی درسی، لیستی است که مشخص می کند شما در طولانی مدت، در چه روزها و چه ساعت هایی و به چه شکلی کدام فصل ها و درس ها را مطالعه می کنید. برای ایجاد لیست برنامه ریزی ابتدا درس هایتان را طبقه بندی کرده و در طول برنامه خود این درس ها را پخش کنید. برنامه ریزی درسی به شما کمک می کند مطالعه بانظم تری داشته باشید و در نتیجه یادگیری تان از مباحثی که می خوانید افزایش پیدا کند.

مطالعه کوتاه اما پیوسته

هدف از مطالعه، درک یک مطلب و فهم آن به صورت کامل است. اگر قرار است یک مطلب را به شکلی بخوانید که هیچ چیزی از آن در آخر مطالعه به یاد نداشته باشید، فایده ای برای شما نخواهد داشت. مطالعه دروس مختلف بهتر است به شکل غیرمستمر و در بازه های کوتاه مدت باشد نه به شکلی که چندین ساعت بدون وقفه به خواندن کتاب مشغول باشید. در بخش های بالا گفتیم که یکی از شیوه های مطالعه صحیح مطالعه در زمان بندی های کوتاه است و اینجا هم می گوییم اگر می خواهید دروس تان را بهتر یاد بگیرید، بدین شکل مطالعه کنید.

در نظر گرفتن مکان و زمان مطالعه

زمان و مکان مطالعه تا حدود زیادی در درس خواندن شما تاثیرگذار است. بهتر است در مکانی مطالعه کنید که سکوت در آن جا حاکم بوده و عوامل محیطی تمرکز شما را برهم نزند. کتابخانه یا اتاق خوابی که سر و صداهای فضای اطراف در آن وجود ندارد بهترین محل های درس خواندن هستند. زمان درس خواندن هم بهتر است اوایل صبح و زمان هایی باشد که از انرژی کامل برخوردار هستید. هیچوقت با فکر و جسم خسته مطالعه نکنید چرا که هیچ بازدهی برایتان نخواهد داشت.

مطالعه به صورت گروهی

مطالعه گروهی یکی دیگر از راهکارهایی است که مشاوران تحصیلی انجام آن را به دانش آموزان و دانشجویان پیشنهاد می کنند. مطالعه گروهی باعث می شود به تبادل نظر و نکاتی بپردازید که در فرآیند یادگیری شما بسیار موثر است. مطالعه گروهی در کنار تمام فوایدی که دارد نیازمند مراقبت است که چرا که در بسیاری از مطالعه هایی که به شکل گروهی انجام می شود، ممکن است مباحث دیگری مطرح شود که موضوع اصلی درس را تحت تاثیر قرار داده و شما را از آن دور کند.

شیوه مطالعه صحیح برای دانش آموزان و دانشجویان

آزمون از خود

آزمون از خود باعث می شود به این امر واقف شوید که به چه مقدار از متنی که خوانده اید مسلط هستید. تسلط به متن مهم ترین هدفی است که از مطالعه در نظر گرفته می شود. شما می توانید پس از پایان مطالعه تان، سوالاتی راجع به آن چه در متن گفته شد از خودتان بپرسید و با آزمودن خود نقاط مثبت و منفی تان را در متن خوانده شده پیدا کنید. افراد محصلی که قصد خواندن یک درس برای آزمون دادن را دارند، با استفاده از این شیوه می توانند تسلط خود را بر موضوعات درسی چندین برابر کنند.

نظم و ترتیب در مطالعه

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان دارای عادت بدی هستند که بر اساس آن بدون در نظر گرفتند ترتیب و نوع درس، هروقت حوصله درس خواندن داشتند یک درس را می خوانند. این کار اگر چه ممکن است در لحظه باعث شود اطلاعات درسی را به خوبی یاد بگیرید اما شما را در ادامه مسیر تحصیل تان با مشکل روبرو خواهد کرد. نظم و ترتیب در مطالعه بدین معنی است که تمام جوانب و زمینه ها به شکل مناسب آماده شده باشند تا مطالعه خوب و مفید داشته باشید. اگر مطالعه درسی تان به شکلی نامنظم باشد و هیچ ترتیبی در خواندن دروس نداشته باشید، نخواهید توانست به نتیجه مطلوبی که به دنبال آن هستید برسید.

شیوه صحیح مطالعه چه فوایدی دارد؟

شیوه صحیح مطالعه چه فوایدی دارد؟

مطالعه صحیح فواید زیادی را برای فرد مطالعه کننده به همراه دارد. این فواید نه تنها در طول مطالعه همراه فرد خواهند بود، بلکه در طولانی مدت کیفیت زندگی افراد را افزایش خواهد داد. در این قسمت قصد داریم مزایایی که با فراگیری روش های مطالعه صحیح بدست می آید را با یکدیگر مرور کنیم.

افزایش مدت زمان مطالعه مفید

یکی از مزایایی که مطالعه اصولی و صحیح برای مطالعه کنندگان به همراه دارد، افزایش مدت زمانی است که به مطالعه اختصاص داده اند. راهکارهایی که در اصول مطالعه صحیح بیان می شود به شما کمک می کند متنی که در گذشته و با استفاده از روش های رایج که اغلب صحیح نبودند در یک ساعت می خواندید، با استفاده از روش مطالعه صحیح در پانزده الی بیست دقیقه بخوانید.

این موضوع باعث می شود تایم بیشتری را برای مطالعه در اختیار داشته و بتوانید متون بیشتری را بخوانید. بهترین کسانی که از این فایده استفاده می کنند افراد شاغلی هستند که در کنار کارشان مشغول تحصیل بوده و با کمبود زمان مواجه می شوند. این افراد با استفاده از روش های مطالعه اصولی می توانند در زمان شان صرفه جویی کرده و در تایم کمی که در اختیار دارند هم به مطالعه دروس پرداخته و هم فعالیت های شغلی شان را به خوبی انجام دهند.

کاهش مدت زمان خواندن متون

آیا برای شما هم پیش آمده از یک کتاب خوشتان آمده و یا دوستتان آن را بسیار پیشنهاد کرده باشد اما به دلیل وقت گیر بودن مدت زمان مطالعه، خواندن آن را رد کرده باشید. حسرت خواندن این کتاب ها تا آخر عمر به دل این نوع افراد خواهد ماند و این موضوع خبر خوبی نیست. یکی از فواید اصلی استفاده از روش های اصولی مطالعه، یاد گرفتن سریع خواندن است به طوری که در مواقع بالا دیگر نگران این نیستید که زمان زیادی از شما گرفته خواهد شد چرا که مطالعه صحیح خود به خود باعث تندخوان شدن شما شده و خواندن حداکثر متون در حداقل زمان را سبب می شود.

به یاد سپردن مطالب در طولانی مدت

نکته ای که در این بین وجود دارد این است که بسیاری از افراد تندخوانی را با شیوه صحیح مطالعه اشتباه می گیرند و فکر می کنند هر چقدر یک متن را سریع تر بخوانند، درست تر است و اسم این کار خود را شیوه صحیح مطالعه گذاشته اند. هرگز فراموش نکنید به کمک شیوه صحیح مطالعه خواهید توانست در مدت زمان نسبتا کوتاهی کتابی را بدون جا انداختن پاراگراف، متن، تصویر و قسمت دیگری بخوانید و آن را به خوبی متوجه شوید.

آیا برای شما هم پیش آمده است که متنی را بخوانید و فردای آن روز آن متن را فراموش کنید؟ اکثر دانش آموزان و دانشجویان با این مشکل روبرو هستند و این مشکل می تواند باعث تکرر خواندن یک متن در طول یک دوره شود. شیوه صحیح درس خواندن باعث می شود با مطالعه یک متن یا یک درس آن را در ذهن خود ثبت کرده و روزها و ماه های بعد هنگامی که می خواهید آن متن را به یاد بیاورید، به خوبی بتوانید آن را توضیح دهید.

بهترین روش مطالعه

حفظ و یادگیری آسان تر مطالب

وقتی از بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان می پرسید در مدرسه یا دانشگاه چه چیزی یاد گرفتید، می گویند چیزی جز حفظ کردن یاد نگرفتیم اما اگر آزمون حفظ کردن از آن ها بگیرید خواهید دید حتی حفظ کردن را هم به خوبی یاد نگرفته اند! بسیاری از دروس و متون نیاز به حفظ کردن داشته و فهمیدن آن ها در درجه بعدی قرار دارد. متونی مثل قرآن یا درس هایی مثل تاریخ، جزو متون حفظ کردنی هستند و اگر آن ها را به خوبی مطالعه کنید خواهید توانست به آن چه می خواهید برسید.

شیوه صحیح مطالعه باعث می شود متنی را که یک بار خوانده اید تا حدود زیادی حفظ کرده یا بتوانید آن را شبیه به آن چیزی که نوشته شده توضیح دهید. این موضوع برای دانش آموزان و دانشجویان رشته ادبیان و علوم انسانی بسیار کاربردی می باشد. همچنین در کنار حفظ بهتر متون، یادگیری مطالب نیز با شیوه صحیح مطالعه آسان تر می شود. گفتیم که در بسیاری از متون حفظ کردن در درجه اول و یادگیری آن در درجه بعدی قرار دارند و شما می توانید با استفاده از اصول مطالعه صحیح به هردو هدف یاد شده برسید.

کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس

استرس و اضطراب معضلی است که در بسیاری از افراد جامعه مشاهده می شود. استرس کار، درس، زندگی شخصی و غیره باعث می شود نتوان آن طور که باید، زندگی کرد. دو مفهوم استرس و اضطراب مفاهیمی هستند که همواره در کنار هم می آیند. استرس و اضطراب به شرایطی گفته می شود که فرد قرار است یک کار را انجام دهید یا در شرف انجام یک کار است اما آمادگی و اعتماد به نفس کافی را برای انجام آن ندارد. مشکل عدم اعتماد به نفس مشکلی اساسی و ریشه ای است که می توانید در این مقاله از نتیکو راه های به دست آوردن آن را مطالعه کنید:

حال شیوه صحیح مطالعه و استرس و اضطراب و اعتماد به نفس چه ارتباطی با هم دارند؟ اغلب افراد در دوران تحصیل خود با این ترس روبرو شده اند که فردا امتحانی داشته اما فکر می کنند نمی توانند در آن قبول شده و نمره خوبی کسب کنند. این عدم اعتماد به نفس، باعث می شود اگر زمان زیادی را صرف خواندن آن درس کردید باز هم نتیجه دلخواه تان حاصل نشود. شیوه صحیح مطالعه دارای ساختار هدفمندی است که به دانش آموزان و دانشجویان این حس را منتقل می کند که درسی که خوانده اند را به خوبی یاد گرفته اند و همین طور هم هست! با استفاده از روش های درس خواندن صحیح اعتماد به نفس بیشتری کسب می کنید و این اعتماد به نفس بالا در نهایت به کاهش استرس و اضطراب و موفقیت در امتحانات تان می شود.

سوالات متداول

درس خواندن به روش رتبه های برتر کنکور

هنگامی که حرف از شیوه صحیح مطالعه می شود، سوالات زیادی ذهن کاربران را درگیر خود می کند. پاسخ به این سوالات باعث می شود افرادی که هنوز اعتقادی به روش های صحیح مطالعه و تاثیر آن در رشد و پیشرفت حافظه ندارند قانع شوند. در این قسمت قصد داریم بخشی از این سوالات را پاسخ دهیم تا با فواید مطالعه اصولی بهتر آشنا شوید.

روش های صحیح مطالعه چه فایده و تاثیری روی مطالعه و به طور کل زندگی افراد دارد؟

افرادی که مطالعه بخشی از زندگی آن هاست نیاز دارند این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. اگر نگاهی به سطح جامعه بیاندازید خواهید دید قشر زیادی از مردم روزانه به مطالعه متون مختلفی مشغول هستند. از دانشجویان و دانشجویان و اساتید که وظیفه خواندن متون درسی را بر عهده دارند گرفته تا کسانی که روزنامه و مطالب فضای مجازی را می خوانند همگی به شیوه صحیح مطالعه نیاز دارند.

اینکه چطور یک متن را به گونه ای بخوانیم که هم سرعت و هم دقت بیشتری داشته باشیم، قاعدتا مزایای زیادی را برایمان به همراه خواهد داشت. مزایایی که در اواسط مقاله به آن اشاره کردیم و می توان گفت صحیح خواندن برای کسانی که کار و زندگی شان مستقیما با مطالعه در ارتباط است یک موهبت بزرگ محسوب می شود که می تواند راه پیشرفت آن ها را هموارتر از همیشه کند.

آیا استفاده از شیوه های صحیح مطالعه می تواند به شما کمک کند مطالب بیشتری را در مدت زمان کمتر و با دقت بالا بخوانید؟

بله؛ شیوه های مطالعه مدرن برخلاف شیوه های قدیمی که دیگر کاربرد و بازدهی چندانی ندارند، به شما کمک می کند بتوانید تمام متون موردنیازتان را در اسرع وقت با بهترین بازدهی ممکن مطالعه نمایید. همان طور که قبلا گفتیم مطالعه صحیح و تندخوانی دو مفهومی هستند که بسیاری از افراد آن ها را با یکدیگر اشتباه می گیرند؛ در صورتی که مطالعه صحیح و تندخوانی مکمل هم هستند و نمی توان گفت هر فردی که از مهارت تندخوانی بهره مند است حتما مطالعه را با شیوه صحیحی انجام می دهد ولی می توان گفت کسی که به شیوه صحیح مطالعه می کند، می تواند متون را با سرعت بالایی بخواند.

پس در جواب این سوال باید بدانید مطالعه صحیح به شما کمک می کند حجم بالایی از مطالب را که قبلا چندین و چند ساعت زمان نیاز بود تا بخوانید را در کوتاه ترین زمان ممکن خوانده و با دقت بالایی که در طول مطالعه دارید، آن را به خوبی یاد بگیرید.

روش های مطالعه اصولی برای کدام گروه از افراد کارگشا است؟

به نظر شما چند درصد از افراد جامعه به طور مستقیم و غیرمستقیم با مطالعه در طول روز در ارتباط هستند؟ طبیعتا جواب این سوال بالای 50% است چرا که با یک محاسبه سرانگشتی می توان به این نتیجه رسید که علاوه بر دانش آموزان، دانشجویان، اساتید، محققان و کسانی که مستقیما با مطالعه ارتباط دارند، افرادی که در طول روز مطالب روزنامه یا صفحات مجازی و غیره را می خوانند به طور غیرمستقیم با مطالعه کردن در ارتباط هستند.

در نتیجه می توان گفت روش مطالعه صحیح برای قشر وسیعی از افراد جامعه که در راس آن ها دانش آموزان و دانشجویان قرار دارند کاربردی می باشد. فراموش نکنید حتی اگر جزو کسانی هستید که در طول روز هیچ مطالعه ای ندارید باز هم می توانید با فرا گرفتن این روش به طور اصولی و صحیح، در مواقع اندکی که نیاز بود متنی را مطالعه کنید بتوانید آن را با سرعت و کیفیت بهتری بخوانید.

چه مدت زمان می برد روش های صحیح مطالعه برای افراد عادت شود؟

معمولا برای اینکه یک کار برای یک فرد عادت شود، زمان زیادی لازم است. طبق پژوهشی که محققان انجام داده اند، عادت کردن حالت های مختلفی دارد که نشان دهنده وابستگی فرد به آن عادت است. برای مثال اگر یک کار را 6 روز انجام دهیم، کمی به آن عادت می کنیم. اگر تعداد روزها به 21 روز برسد انجام آن کار برای ما عادی شده و اگر 44 روز شود ما به انجام آن کار عادت می کنیم. این عدد اگر به 60 برسد ترک عادت برایمان سخت بوده و اگر 120 روز شود دیگر به آن کاملا عادت کرده و سخت ترین حالت را برای ترک آن داریم.

روش های مطالعه صحیح در چه مواقعی کاربرد دارد؟

مطالعه به روش صحیح در هر زمانی که نیاز به خواندن یک متن باشد موردنیاز است. اگر قصد دارید درس هایتان را شب امتحان نخوانده و در طول سال با مطالعه صحیح بدون آن که اطلاعاتی که خواندید از یادتان برود بار درسی خود را سبک کنید، پیشنهاد می کنیم از روش مطالعه صحیح استفاده کنید. همچنین اگر جزو کسانی هستید که روزانه مطالب روزنامه یا صفحات مجازی را مرور می کنند، به کمک روش صحیح مطالعه می توانید عملکرد سریع تر و بهتری داشته باشید.

دوره آموزش تندخوانی و اصول صحیح مطالعه

اگر به آموزش تندخوانی و یادگیری صحیح مطالب علاقمند هستید حتما روی دکمه بالا کلیک کنید و توضیحات مطلب بالا را کامل بخوانید.

از اینکه تا پایان این مطلب همراه نتیکو بودید از شما متشکریم. در صورت تمایل از سایر مقالات آموزشی رایگان ما دیدن نمایید.

درباره ی علیرضا شاکری

کارشناس تولید محتوا در زمینه توسعه کسب و کارهای اینترنتی و عضو کوچکی از خانواده نتیکو هستم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *