خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / افزایش اعتماد به نفس یکبار برای همیشه

افزایش اعتماد به نفس یکبار برای همیشه

اگر دنبال افزایش اعتماد به نفس هستید این مقاله رایگان را به هیچ وجه از دست ندهید

یک بار برای همیشه اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، احساسی است که فرد نسبت به خود پیدا کرده و بر اساس آن به توانایی ها و مهارت های خویش اعتقاد و ایمان پیدا می کند. افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند، افرادی خوشحال و موفق در زندگی هستند که روابط اجتماعی خوبی با دیگران برقرار می کنند. این افراد از زندگی خود رضایت داشته و در مسیر هدف هایشان قدم برمی دارند. در این مقاله از نتیکو به بررسی راهکارهای رسیدن به اعتماد به نفس پرداخته ایم. در ادامه مطلب همراه ما باشید.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یکی از مهم ترین نیازهای افراد برای رسیدن به موفقیت و داشتن زندگی خوب است. عدم وجود اعتماد به نفس در افراد این حس را در آن ها به وجود می آورد که آن ها فردی پوچ و بیهوده هستند که بودن آن ها در موقعیت های مختلف هیچ فایده ای ندارد. امروزه یکی از مشکلات رایج جوامع کشورهای مختلف، عدم اعتماد به نفس افراد جامعه است. این احساس در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و گاهی اوقات عدم اعتماد به نفس به قدری آزاردهنده می شود که افراد به مراکز درمانی مراجعه کرده تا این احساس که مثل بختک روی آن ها افتاده و باعث می شود نتوانند آن طور که باید در شرایط مختلف ظاهر شوند.

حل مشکل اعتماد به نفس با مراجعه به روانشناس؟

مراجعه افراد به روانشناس و گرفتن مشورت از او برای حل مشکل عدم اعتماد به نفس، مسئله ای است که بسیاری از افراد آن را نادیده گرفته و سعی می کنند خودشان این مشکل را حل کنند. نمی توان به طور قاطع گفت این کار درست است یا غلط چرا که مرجع تمام مشکلات روحی و روانی به خود فرد بازمی گردد و اگر فرد بتواند روش صحیح درمان را در خود پیدا کند، نیازی به مراجعه به مراکز درمانی و روانشناس نیست.

روانشناسان تنها به افراد کمک می کنند تا در وجودشان نیروی غلبه بر عدم اعتماد به نفس را پیدا کرده و از آن برای از پا درآوردن این حس استفاده نمایند. برای بدست آوردن اعتماد به نفس، نیاز نیست کارهای سخت و داروهای مختلفی را مصرف کنید و تنها باید کمی روی داشته هایتان تمرکز کرده تا قدرت واقعی تان را دریابید.

چه کسانی اعتماد به نفس دارند؟

موفقیت

کسانی که اعتماد به نفس دارند، به آنچه انجام داده، می دهند و خواهند داد اعتماد داشته و با اتکا به خودشان به سوی آینده قدم برمی دارند. موفقیت یا عدم موفقیت این افراد هیچ تاثیری روی کاهش یا افزایش اعتماد به نفسشان نداشته و بدین معنی نیست تمام افراد موفق اعتماد بنفس داشته و تمام افرادی که شکست خورده اند از این احساس فاقدند. بلکه اعتماد به نفس موفقیت را به همراه دارد و عکس این مسئله صحیح نیست.

کسی که اعتماد به نفس دارد، احساس خوشایندی نسبت به خود و تمام کارهایی که می کند دارد و همین رضایت باعث ایجاد غرور در وی می شود. غروری که از اعتماد به نفس بدست می آید به معنی تکبر و خودبزرگ بینی نیست، بلکه این غرور از اتکا به نفس و اعتماد به خود در جهت انجام تمام کارهاست.

بسیاری از انسان هایی که امروزه به عنوان مشاهیر و افراد موفق شناخته می شود، در مسیر زندگی شان بارها دچار کمبود اعتماد به نفس شده و نتوانسته اند تصمیمات درستی بگیرند. اینکه انسان گاهی دچار لغزش شده و اعتماد به نفس خود را از دست می دهد مسئله عجیبی نیست، بلکه مسئله عجیب این است که فرد پس از هربار دچار شدن به این احساس نتواند به حالت عادی بازگردد.

عدم اعتماد به نفس بیشتر در میان زنان رایج است یا مردان؟

یکی از سوالات رایجی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است: عدم اعتماد به نفس بیشتر در میان زنان رایج است یا مردان؟ در جواب این سوال نمی توان به طور دقیق گفت کدام قشر از افراد جامعه از مشکل عدم اعتماد به نفس رنج بیشتری می برند اما طبق مطالعات و تحقیقات میدانی که به عمل آمده، این مشکل در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. زیبایی و جذابیت، عامل اصلی عدم اعتماد به نفس در میان زنان است.

بسیاری از خانم ها به دلیل اینکه احساس می کند در مقایسه با زنان دیگر زیبایی و جذابیت خاصی ندارند، از زندگی ناامید شده و هیچ شوق و انگیزه ای در رفتارهایشان دیده نمی شود. در واقع اعتماد به نفس ارزشی است که شخص به توانایی هایش می گذارد و اگر فرد احساس کند توانایی خاصی ندارد در واقع اعتماد به نفس هم در وی از بین می رود.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس چیزی نیست که به خودیِ خود قابل انجام باشد و برای رسیدن به آن باید شرایط ویژه ای داشته باشید. بسیاری از افراد هنگامی که با مشکلاتی همچون پریشانی، اضطراب و عدم اعتماد به نفس روبرو می شوند به روانشناسان مراجعه می کنند و وقتی نتیجه خوبی از مشاوره با روانشاناسان دریافت نمی کنند ناامیدانه به زندگی خود ادامه می دهند؛ در حالی که اشتباه این افراد همان جایی است که تصور می کنند راه حل کسب اعتماد به نفس آن ها نزد دیگران است.

برای کسب عزت نفس و دوست داشتن خود، هیچ دکتر و دوستی نمی تواند راه گشا باشد و تنها خودتان هستید که باعث ایجاد این حس ها درون خود می شوید. در ادامه مواردی را ذکر کرده ایم که با در نظر گرفتن آن ها، می توانید در مسیر کشف مهارت های فردی و افزایش اعتماد به نفس قدم بردارید.

خود و رفتارهایتان را بررسی کنید

شناخت خود واقعی و توانایی های فردی، کمک زیادی به کسب اعتماد به نفس می کند. بسیاری از افراد تصور می کنند هیچ قابلیت و مهارت خاصی ندارند و در مقابل، برخی تصور می کنند شخصی با مهارت های خارق العاده هستند. این دو گروه هیچ کدام دارای اعتماد به نفس نیستند چرا که گروه اول هیچ ایمانی به خود و توانایی هایش نداشته و گروه دوم نیز بسیار خودبین و مغرور هستند و اسم این حالت را نمی توان اعتماد به نفس نامید. غرور زمانی به وجود می آید که شما توانایی هایتان را بیشتر و بهتر از دیگران بدانید و با برتر دانستن خود نسبت به آن ها، رفتاری ناشایست از خود نشان دهید.

اعتماد به نفس زمانی بدست می آید که شما با با تلاش های بسیار و پشتکار زیاد، توانایی انجام یک کاری را بدست آورده و پس از آن به انجام آن کار به بهترین نحو توسط خود ایمان داشته باشید. در این هنگام حسی در شما ایجاد خواهد شد که نه خود را برتر از دیگران می دانید و نه پایین تر؛ بلکه خود را بهترین شخص در سبک زندگی تان تصور می کنید که این موضوع از خودشناسی نشات می گیرد. به همین دلیل خودشناسی و بررسی رفتارهای شخصی به شما کمک می کند در برابر بازخوردهای منفی دیگران تسلیم نشده و اعتماد به نفس کافی را در زمینه های مختلف کسب کنید.

برای افزایش اعتماد به نفس قابلیت نه گفتن داشته باشید

قابلیت نه گفتن، امروزه به قدری در زندگی افراد مهم و تاثیرگذار است که با می توان آن را یک دارای برای اشخاصی دانست که می توانند به راحتی نه بگویند. ما در دنیایی زندگی می کنیم که از کودکی تلاش کردیم تا خود را در شرایطی قرار دهیم که به خواسته های دیگران آری بگوییم و در مقابل از آن ها انتظار داشتیم به خواسته های ما جواب مثبت بدهند. ترغیب افراد برای دادن جواب مثبت، خود به تنهایی علمی است که کتاب های زیادی راجع به آن نوشته شده است. بسیاری از محققان معتقدند کسانی که نمی توانند نه بگویند دارای نوعی اضطراب و افسردگی هستند که با عدم اعتماد به نفس رابطه متقابل دارد.

طبیعتا کسانی که از ما “نه” می شنوند واکنش خوبی نشان نداده و خوشحال نمی شوند و همین مورد دلیلی است که بسیاری از افراد نمی توانند نه بگویند. کسی که جواب نه می گوید با تمام احساسات و روحیات خود مبارزه می کند چراکه انسان ها معمولا دوست دارند پاسخ مثبت به شخص مقابل داده و با واکنش خوب وی روبرو شوند. اما قابلیت نه گفتن چه کمکی به کسب اعتماد به نفس می کند؟

همان طور که گفتیم، اعتماد به نفس احساسی است که افراد آن را در درون خود پیدا می کنند. اعتقاد به تفکرات و آنچه انجام می دهید در نهایت به کسب اعتماد به نفس منجر می شود و اگر بتوانید روی قابلیت نه گفتن خود کار کنید، می توانید در بسیاری از شرایط حساس نه بگویید و خود را از افتادن در مشکلات دور کنید. در واقع نه گفتن نشان دهنده تسلط بر روحیات و عقل است که در نهایت به اعتماد به نفس منجر می شود.

نتوانستن

یکی از بهترین ترفند افزایش اعتماد به نفس داشتن روابط متقابل است

تحلیل رفتار متقابل، یکی از موضوعات مهمی است که امروزه در علم روانشناسی مورد توجه بسیاری از دانمشندان و متخصصان قرار گرفته است. تعامل متقابل و چگونگی رفتار یک فرد با دیگران تاثیرگذارترین موضوعی است باعث موفقیت او می شود. اغلب افرادی که از مشکل عدم اعتماد به نفس و بیماری هایی مثل اضطراب و افسردگی رنج می برند نمی توانند ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنند و اگر کمی بر روی روابط اجتماعی و شیوه زندگی شخصی در جامعه تمرکز کرده و آن را ارتقا دهند، خواهند توانست بر مشکل خود غلبه کنند.

اغلب کسانی که از نظر اجتماعی قابلیت برقراری و ارتباط گرفتن با اشخاص دیگر را دارا می باشند، افرادی خوشحال و با اعتماد به نفس بالا هستند. اگر می خواهید در هر جمعی که قرار داشتید بتوانید به خوبی با دیگران ارتباط و تعامل داشته باشید، باید بر روی روابط اجتماعی تان کار کنید. با ارتقای شخصیت شما در اجتماع، به صورت ناخودآگاه اعتماد به نفس خوبی کسب می کنید.

بسیاری از افرادی که اعتماد به نفس ندارند، در جواب سوالی که چرا اعتماد به نفس نداری می گویند به دلیل آنکه نمی توانم آنطور که باید، نمی توانم خود را در میان دوستان و افراد دیگر نشان دهم. به همین دلیل روی رابط اجتماعی تان کار کنید تا اعتماد به نفس بدست آورید.

شیک پوش و خوشتیپ باشید

در جهان امروز، عقل و قوه تصمیم گیری افراد در چشم آن ها قرار دارد. یکی از دلایلی که باعث می شود توجه دیگران به شما جلب شود، تیپ و ظاهر شماست. هرچقدر فرد خوش پوش و خوشتیپ تری باشید در روابط اجتماعی تان موفق تر خواهید بود و این اقبال خوب در روابط اجتماعی باعث افزایش اعتماد به نفس و احساس خوب در شما خواهد شد. این موضوع در زنان بیش از مردان حائز اهمیت است. طبق پژوهشی که گروهی از محققان روی تعداد از زنان در رده های سنی مختلف انجام دادند، مشخص شد یکی از مهم ترین دلایل افسردگی، پریشانی و عدم اعتماد به نفس در بانوان این است که آن ها تصور می کنند فردی زیبا نیستند.

یک زن زمانی موردتوجه اطرافیان خود قرار خواهد گرفت که موفق باشد و این موفقیت برای بسیاری از خانم ها در زیبایی و جذابیتشان خلاصه می شود. در مردان نیز، مردانی که از پتانسیل رفتار اجتماعی خوبی برخوردارند اما تیپ و ظاهر آن ها چنگی به دل نمی زند، در بسیاری از زمینه ها موفقیتی کسب نخواهند کرد.

مصمم و جدی باشید

جدیت در کارها باعث می شود شخصیتی مصمم و قدرتمند پیدا کنید که توانایی رسیدن به تمام اهداف نشانه گذاری شده را دارد. اعتماد به نفس، یعنی اعتماد به توانایی ها و مهارت های شخصی در راستای رسیدن به هدفی مشخص و یکی از پیش نیازهای کسب اعتماد به نفس، جدیت در کارهایتان است. اگر فردی جدی و مصمم نباشید نمی توانید به هدف هایتان برسید و وقتی به اهدافتان نرسید این حس که توانایی و مهارت های شما کافی نیست باعث می شود هیچوقت نتوانید اعتماد به نفس کسب کنید. چگونگی جدی بودن در کارها مقوله مفصلی است که در مطالب آینده نتیکو به آن اشاره خواهیم کرد.

بجای حرف زدن عمل کنید

اینکه اعتماد به نفس داشته باشید، فقط در این خلاصه نمی شود که خودتان را در ظاهر فردی خوشحال و راضی نشان دهید. بلکه داشتن اعتماد به نفس منوط به آن است که در اجتماع و شرایط مختلف به جای آنکه یک سخنران و نظریه پرداز باشید، به هر آنچه فکر می کنید عمل کنید. تنبل بودن و انجام ندادن کارها، نقطه مقابل اعتماد به نفس است و کسانی که این گونه هستند و فکر می کنند اعتماد به نفسشان باعث این موضوع شده، فقط در حال گول زدن خودشان هستند. بنابراین بجای اینکه مدام از اهداف و خواسته هایتان سخن بگویید، به سمت آن ها قدم بردارید تا در عمل نیز اعتماد به نفس و جدیت خود را نشان دهید.

در لحظه زندگی کنید

فکر کردن به گذشته یا آینده، هیچ فایده ای نداشته و تنها با زندگی در حال می توانید به چیزی که می خواهید برسید. بسیاری از افراد هستند که گذشته خوبی نداشته و وقتی به گذشته خود فکر می کنند تمام اعتماد به نفس و حس خوبی که در لحظه دارند را از دست می دهند. فکر کردن به آینده و اتفاقاتی که ممکن است در آینده رخ دهد، موضوع دیگری است که باعث می شود افراد با افکاری روبرو شوند که در نهایت باعث افسردگی، پریشانی، اضطراب و در نتیجه از دست دادن عزت نفس و اعتماد به نفس شود. به همین دلیل بهترین کار زندگی کردن در لحظه است چرا که شما نه می توانید گذشته تان را تغییر دهید و نه می توانید سرنوشت تان را در آینده تغییر دهید.

افزایش اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس مهارت هایتان را دست کم نگیرید

یکی از حقیقت های تلخ و ناراحت کننده ای که نمی توان آن را کتمان کرد، این است که افراد زیادی خودشان را دست کم می گیرند. برای مثال ممکن است ده ها نفر را دیده باشید که پیش خودشان می گویند من نمی توانم فلان کار را انجام دهم بی توجه به آن که این جملات می تواند تاثیرات بسیار مخربی روی افراد داشته باشد. توجه به جنبه های مثبت و توانایی و مهارت هایتان، می تواند باعث شود اعتبار بیشتری نزد خود کسب کنید و این افزایش اعتبار کلید کسب اعتماد به نفس است.

دست کم گرفتن خود و عدم توجه به مهارت های شخصی موجب می شود تا افراد دیگر این تصور را داشته باشند که شما نوعی احساس گناه داشته و فردی ضعیف هستید. افرادی که معمولاً خود را دست کم گرفته و مدام از شرایط موجود احساس نارضایتی دارند. افرادی شاکی به نظر می رسند که ارزشی برای زندگی و مهارت های خود قائل نبوده و الگوی بدی برای فرزندان، خانواده و دوستان خود به حساب می آیند. اینکه مهارت هایتان را دست کم نگرفته و خود را فردی توانا و قدرتمند بدانید باعث می شود در شرایط گوناگون به خود و توانایی هایتان ایمان پیدا کنید و اعتماد به نفس کسب کنید.

افزایش اعتماد به نفس با تشویق خود

یکی از عواملی که باعث می شود احساس کنید فردی مفید و توانا هستید این است که مدام خودتان را تشویق کرده و با گفتن جملات انگیزشی، احساس خوبی در خود ایجاد کنید. جالب است بدانید تحقیقات پژوهشگران نشان داده انسان ها نسبت به بازخوردهایی که از خود می گیرند، حساسیت بسیار بالاتری نشان می دهند. برای مثال اگر با خود تکرار کنید که فردی بدهیکل و چاق هستید، نسبت به وقتی که دیگران این جمله را به شما بگویند تاثیر بسیار بدتری روی شما می گذارد. موضوعی که بارها به آن اشاره کردیم، تاثیر حرف های خود روی خودمان است به طوری که گفتن یک جمله به خود 17 برابر تاثیر بیشتری نسبت به دیگران دارد.

اگر با خود تکرار کنید فردی مفید و توانا هستید و به جای اینکه به دنبال مقصر مشکلات بگردید خودتان دست به کار شده و آن ها را حل کنید روحیه بسیار بهتری بدست خواهید آورد و اعتماد به نفس شما بیشتر خواهد شد. همچنین شکرگزاری خدا و ستایش او بخاطر نعمت هایی که به شما داده است، احساس رضایت بیشتری در شما ایجاد خواهد کرد که این احساس رضایت به شادتر بودنتان کمک می کند.

برای افزایش اعتماد به نفس بر احساسات تان غلبه کنید

غلبه بر احساسات یک قدم بزرگ در راه رسیدن به موفقیت است. معمولا تصمیماتی که بر اساس احساس صورت می گیرد، با عقل جور در نمی آید و در بسیاری از موارد احساس ما جلوی عقلمان را گرفته و باعث می شود تصمیمات غلطی بگیریم. اگر بتوانید بر روی احساسات و هیجانات خود کنترل داشته باشید، خواهید توانست تمام حالات تان را مدیریت کرده و نزد خود و افراد جامعه جایگاه بهتری کسب کنید. اینکه چه موقع عصبانی شوید یا چه موقعی از خود شادی نشان دهید رفتارهای شما را سامان داده و اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد

افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند چه ویژگی هایی دارند؟

اعتماد به نفس

 

بهترین نیستند..

افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند، لزوما باهوش ترین و بهترین افراد نیستند بلکه آن ها کسانی که به هرآنچه دارند افتخار کرده و بدون احساس نارضایتی از خود، کاری می کنند دیگران از بودن با آن ها لذت ببرند. افرادی که اعتماد به نفس ندارند دارای احساس منفی و پریشانی هستند که باعث می شود افرادی که در کنار آن ها قرار می گیرند نیز احساس بدی داشته باشند.

بی نقص نیستند…

افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند، نقاط ضعف و مشکلاتی که ممکن است در رفتار، ظاهر یا هرمورد دیگری داشته باشند را قبول کرده و سعی در رفع آن می کنند. اینکه می گوییم اعتماد به نفس باعث می شود از تمام چیزهایی که دارید راضی باشید بدین معنی نیست که غرور و تکبر اضافی داشته باشید؛ بلکه بدان معنی است که خوبی هایتان را دست کم نگرفته و در راستای حل مشکلات تان تلاش کنید.

پرحرف نیستند…

افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند، بیشتر از آنکه حرف بزنند گوش می دهند. معمولا کسانی که پرحرفی بیحا می کنند، افرادی بی تدبیر و بدون عزت نفس هستند که مدام سعی می کنند اشخاص دیگر را قانع کنند. انسان های دارای اعتماد به نفس به موقع صحبت کرده و قبل از آنکه کلامی را به زبان آورند ابتدا راجع به آن فکر می کنند.

بی تفاوت به انتقادات نیستند…

افرادی که دارای اعتماد به نفس هستند، انتقادات و نظراتی که افراد دیگر راجع به آن ها می دهند را محترم شمرده و با شنیدن هر انتقاداتی سریعا عصبانی نمی شوند. اعتماد به نفس به این افراد این امکان را می دهد بتوانند عصبانیت و احساسات دیگرشان را کنترل کرده و مشکلات و انتقادات را بدون پرخاشگری حل کنند.

تکنیک های کوچک برای افزایش اعتماد به نفس

بالا بردن اعتماد به نفس

کارهای بزرگ و مهم تاثیرات مهمی در افزایش اعتماد به نفس شما دارد اما همیشه نباید با تکیه بر کارهای بزرگ، توقع این را داشته باشید که اعتماد به نفس کافی را کسب نمایید. برخی از کارهای کوچک هستند که هیچکس آن را جدی نگرفته اما انجام آن ها می تواند قدم بزرگی برای رسیدن به احساس خوب و اعتماد به نفس باشد. انجام این کارها نیاز به مشقت زیادی ندارد و توصیه می کنیم آن ها را حتما انجام دهید. در این قسمت برخی از این کارها را ذکر کرده ایم.

به موفقیت های گذشته تان سری بزنید

مرور موفقیت ها و دستاوردهایی که در گذشته کسب کرده اید، احساس خوشایندی به شما خواهد داد. در همین راستا، از موفقیت‌ هایی که تاکنون در زمینه های مختلف علمی، ورزشی، احساسی و هر زمینه دیگری که داشتید برای خود لیستی تهیه کرده و همراه خود داشته باشید و هرگاه احساس عدم اعتماد به نفس و نوعی نامفید بودن کردید، نگاهی به آن بیندازید. موفقیت های شما می توانند به شما انگیزه انجام کارها را داده و مثل اکسیر عمل کنند.

همیشه مقداری پول نقد همراه خود داشته باشید

امروزه بیشتر افراد بجای استفاده از پول های کاغذی به استفاده از کارت های بانکی روی آورده اند. کارت های بانکی امنیت و حمل و نقل راحت تری نسبت به پول نقد دارند اما محققان اثبات کرده اند حمل مقداری پول نقد همراه خود، روی اعتماد به نفس تاثیر مثبت می گذارد. به همین دلیل سعی کنید در کیف پولتان مقدار کمی پول نقد هم همراه خود داشته باشید.

با هرچه می ترسید روبرو شوید

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد اعتماد به نفس کافی نداشته و یا در زندگی روزمره شان با مشکلات مختلفی روبرو می شوند ترس آن هاست. اگر شما هم جزو کسانی هستید که از چیزهای مختلف می ترسید و این مورد روی اعتماد به نفس شما تاثیر گذاشته است، پیشنهاد می کنیم با آنچه از آن هراس دارید روبرو شوید و مطمئن باشید چیزی که از آن ترس دارید به آن بدی که شما فکر می‌ کنید نیست.

از طرد (ضایع) شدن نترسید

بسیاری از افراد نظرات و علایق خود را در هیچ جمعی بیان نمی کنند چرا که می ترسند افراد حاضر او را طرد کنند. یکی از عوامل اصلی نداشتن اعتماد به نفس ترس از عدم پذیرفته شدن توسط دیگران است. قرار نیست شما در هر حالت و وضعیتی که قرار می گیرید و هرچه می گویید مورد تائید دیگران باشد. به همین دلیل هرکاری که فکر می کنید درست است را بدون توجه به اینکه دیگران چه می گویند انجام دهید.

هرچه هستید، همان بمانید

اگر خجالتی هستید، خجالتی بمانید. اگر عصبی هستید، عصبی بمانید و اگر فردی پرجنب و جوش و پرحرف هستید، همان طور بمانید. بسیاری از افراد به دلیل آنکه تصور می کنند دیگران به اخلاق و ویژگی های شخصی آن ها علاقه ای ندارند تصمیم می گیرند رفتارهای خود را تغییر داده و شخصیت جدیدی از خود نشان دهند. اگر فردی خجالتی هستید و بخاطر حرف دیگران مجبورید خودتان را فردی اجتماعی و نسبتا پرحرف نشان دهید، این موضوع باعث ایجاد دوگانگی شخصیتی در شما شده و نه تنها اعتماد به نفستان را نابود می کند، بلکه وجهه خوبی به شما نمی دهد چرا که از اصل خودتان دور شدید.

از افکار منفی دور بمانید

هر موقع به این فکر کردید که به اهدافتان نمی رسید، سریعا آن را دور بریزید. فکر کردن به چیزهای بد و ناامید کننده هیچ سودی برای شما ندارد و درعوض باعث می شود تمام شوق و انگیزه شما در راه رسیدن به خواسته هایتان از بین برود. برای بدست آوردن اعتماد به نفس باید انگیزه داشت و وقتی انگیزه داشته باشید اعتماد به نفس همانند یک نیروی محرک شما را حمایت می کند؛ بنابراین از افکار بد دوری کنید تا به اعتماد به نفس نزدیک شوید.

تکنیک های ظاهری افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

اگر تصور می کنید تمام راه حل های رسیدن به اعتماد به نفس به راهکارهایی مربوط می شود که با درون و احساس شما در ارتباط است، سخت در اشتباهید. مسائل درونی مثل اعتقاد به توانایی ها و علاقه به خود در رسیدن به اعتماد به نفس بسیار مهم و تاثیرگذارند اما به همان اندازه، مسائلی که مربوط به ظاهر افراد می باشد نیز حائز اهمیت می باشند.

اینکه شما چگونه در اجتماع و محفل های مختلف ظاهر می شوید رابطه مستقیم با نحوه برخورد دیگران با شما دارد و اگر از نظر ظاهری در سطح خوبی قرار داشته باشید، رفتار کسانی که با آن ها در ارتباط هستید بهتر خواهد بود و افراد بیشتری سمت شما خواهند آمد و این موضوع اعتماد به نفس تان را افزایش داده و وجهه بهتری از شما در ذهن اطرافیان تان می سازد. در این قسمت نکاتی که به بهبود وضعیت ظاهری شما مربوط بوده و انجام آن ها کمک می کند فردی جذاب تر به نظر برسید اشاره کرده ایم.

زیبایی پوست و مو و تاثیر آن در افزایش اعتماد به نفس

پوست، قسمتی از بدن است که تمام افراد آن را می بینند و تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت شما دارد. زیبایی پوست صورت می تواند از شما فردی با پرستیژ و جذاب بسازد. رسیدگی به پوست با استفاده از کرم و پودرهای مختلف موضوعی است که زنان به آن بیشتر از مردان اهمیت می دهند. اغلب زنان با کمک کرم های مختلف سعی می کنند پوست صورتشان را بهتر از آنچه هست نشان دهند و این موضوع روی افزایش زیبایی و در نتیجه اعتماد به نفس آن ها تاثیرگذار باشد.

در همین راستا جالب است بدانید در هر صورتی، چهار نقطه مهم وجود دارد که زیبایی آن ها روی زیبایی کلی چهره شما تاثیر زیادی دارد. این چهار نقطه عبارتند از گوشه های داخلی و خارجی چشم ها، اطراف بینی و اطراف دهان. اگر در این نقاط پوست شما سیاه شده و جلوه جالبی ندارد با استفاده از کرم های مخصوص مشکلات این نقاط را بپوشانید.

نحوه ایستادن و نشستن برای افزایش اعتماد به نفس

نحوه نشستن و ایستادن موضوع دیگری است که نشان می دهد فرد دارای اعتماد به نفس است یا خیر. سعی کنید هنگام راه رفتن، شمرده شمرده و آرام قدم بردارید و با کشیدن شانه ها به سمت عقب، سینه هایتان را کمی جلو بدهید تا اندام شما صاف و خوش حالت دیده شود. استایل راه رفتن هر شخص مختص خود است پس سعی کنید به شکلی راه بروید که پرستیژ و اعتماد به نفس بالای خود را نشان دهید.

نکته دیگر در همین زمینه، نحوه نشستن افراد است. قوز کردن بدترین حالتی است که می توانید در هنگام نشستن به خود بگیرید. افرادی که قوز می کنند از نظر سلامت فیزیکی دچار مشکل هستند و طبق تحقیقات پژوهشگران قوز کردن باعث می شود افکار منفی راجع به خودتان کرده و اعتماد به نفس تان را از دست بدهید. به همین دلیل صاف بودن کمر هنگام نشستن و راه رفتن تاثیر خوبی روی جذابیت ظاهری شما و افزایش اعتماد به نفس شما دارد.

افزایش اعتماد به نفس با خوشتیب بودن

استفاده از لباس های مد و پوشش شیک، وجهه شما را در بین دوستان و آشنایان ارتقا خواهد داد پس سعی کنید همیشه لباس هایی بپوشید که تمیز و زیبا هستند تا با اقبال دیگران روبرو شوید. وقتی ظاهرتان خوب و شیک باشد، قاعدتا احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد. وقتی در انتخاب لباس ها و وسایل شخصی تان کمی حساسیت به خرج داده و وضعیت ظاهری را به نحوه ای رقم بزنید که نشان دهنده شخصیت بالای شما باشد، احساس بهتری خواهید داشت و این احساس خوب به شما کمک می کند اعتماد به نفس بالایی کسب کنید.

استفاده از عطر برای افزایش اعتماد به نفس

تعریق بدن باعث ایجاد بوی نامطبوعی می شود که پرستیژ شما را زیر سوال می برد. سعی کنید همیشه از عطر مخصوصی استفاده کنید که به بوی آن علاقه دارید. فراموش نکنید هرچقدر هم شخصی خوش پوش و اجتماعی باشید اما بوی عرق بدهید، افراد از شما دوری خواهند کرد. بوی بد دهان نیز عامل دیگری است که جلوه شما را در اجتماع بد خواهد کرد. استفاده از مسواک و آدامس های خوشبو کننده دهان در کنار یک عطر خوشبوی مردانه یا زنانه، اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد.

خاص باشید اما زننده نه!

به تازگی مد شده بسیاری از افراد از تیپ های عجیب و غریب برای حضور در مجامع مختلف استفاده می کنند که تعجب همگان را به همراه دارد و با این کار، قصد دارند خود را شخصی خاص و منحصر به فرد نشان دهند. درست است که داشتن تیپ های متفاوت و جذاب تاثیر زیادی روی وجهه اجتماعی شما داشته و باعث می شود افراد مختلف از قشرهای مختلف با شما در ارتباط باشند اما فراموش نکنید خاص بودن و متمایز بودن به شرطی جذاب است که بازخورد خوبی از سایر افراد به شما منتقل شود. به همین دلیل اگر می خواهید خاص باشید، دقت کنید که زننده نشوید چرا که زنندگی وجهه شما را نزد دیگران خراب کرده و اعتماد به نفس تان را کاهش می دهد.

سخن بزرگان راجع به افزایش اعتماد به نفس

ریسک کردن

اکثر بزرگان، کسانی بودند که از اعتماد به نفس کافی برخوردار بوده و همین اعتماد به نفس باعث شده در زمینه های مختلف موفقیت هایی کسب کنند که نام آن ها را بر سر زبان ها بیاندازد. از گذشته تا به امروز سخنان و نقل قول های زیادی از بزرگان راجع به اعتماد به نفس و اهمیت آن به یادگار مانده است و ما در این بخش برخی از این جملات را به همراه ذکر نام گوینده آن بیان کرده ایم.

آلبرت بندورا

اعتماد به نفس ضرورتاً تضمین کننده موفقیت نیست اما عدم اعتماد به نفس به یقین باعث شکست می شود.

جان ماکسول

اگر خود به خویشتن اعتماد ندارید، دیگران هم به شما اعتماد نخواهند کرد.

حکیم ارد بزرگ

آدم خودباور هیچ گاه برای رسیدن به مادیات، ارزشهای انسانی را زیر پا نمی گذارد.

برایان تریسی

هرچقدر کارتان را بهتر انجام دهید،خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت و اعتماد به نفس تان نیز بیشتر خواهد شد.

والتر باگهات

بزرگترین لذت زندگی انجام دادن کارهایی است که دیگران معتقدند از عهده ما بر نمی آید.

ناپلئون

اگر باور داشته باشی که می توانی حتما می توانی.

آدام اسمیت

بالاترین اعتماد ها, اعتماد به نفس است.

دانیل دفو

عظمت واقعی در این است که بر نفس خود مسلط باشید.

خلاصه مطلب افزایش اعتماد به نفس

خوشحالی

اعتماد به نفس، کلید حل بسیاری از مشکلات و رسیدن به موفقیت است. کسی که مهارت ها و توانایی هایش ایمان داشته باشد، در هر زمینه ای که قدم بگذارد موفق خواهد شد. رسیدن به اعتماد به نفس فرآیندی دارد که در آن امور مختلفی مورد توجه قرار دارد. کمبود اعتماد به نفس در زنان و مردان دلایل گوناگونی دارد که برای هر دو مورد متفاوت است. اغلب زنان هنگامی که در زیبا بودنشان دچار شک و تردید شوند با مشکل نداشتن اعتماد به نفس روبرو می شوند و اغلب مردان نیز هنگامی که با روی ناخوش جامعه و شکست هایی که برایشان اتفاق میوفتد روبرو می شوند، اعتماد به نفسشان را از دست می دهند.

ما در این مقاله سعی کردیم در ابتدا راهکارهای اصلی کسب اعتماد به نفس را مرور و سپس تکنیک های ساده و پیش پا افتاده ای که به افزایش احساس خوب شما کمک می کند را بررسی کردیم. در ادامه، نقش و اهمیت تیپ و ظاهر افراد را در کسب اعتماد به نفس شرح داده و گفتیم چگونه شخصی شیک پوش و با پرستیژ باشیم. در ادامه نیز با بیان چند جمله از بزرگان، نقش و اهمیت اعتماد به نفس در زندگی را از نگاه افراد بزرگ نشان دادیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب، احساس بهتری نسبت به خود پید کرده و اعتماد به نفس بیشتری کسب نمایید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم. در صورت تمایل از سایر مقالات نتیکو نیز دیدن فرمایید.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *