" /> تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟ (با مثال ساده) | نتیکو
خانه / مقالات ✍️ / تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

در این مقاله خیلی ساده تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس بیان کرده ایم و همچنین راهکار های مفیدی برای افزایش اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس را قرار داده ایم که با آن میتوانید به نسخه شگفت انگیز خود تبدیل شوید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

اما بگذارید قبل از اینکه تفاوت این دو را بدانیم اول یاد بگیریم که اصلا این دو چی هستند و خود اعتماد به نفس چیست و خود عزت نفس چیست. پس از آنکه این دو را فهمیدیم بعد به دنبال تفاوت آن ها باید بگردیم (اگر هم میخواهید سریع تفاوت را بدانید کافیست آخر مطلب را بخوانید).

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

شما هم حتما افرادی را دیده اید که مدام به فکر موفقیت و انجام یک کار بزرگ یا ایجاد یک تغییر بزرگ در زندگی شان هستند اما روز به روز که می گذرد هیچ کاری نمی کنند. این افراد انگیزه زیادی دارند اما انگیزه تنها عاملی نیست که یک فرد را به موفقیت برساند و وقتی انگیزه تاثیرگذار است که فرد به خود و توانایی هایش برای ایجاد هر تغییری در زندگی اش اعتماد داشته باشد.

اعتماد به نفس، اولین و مهم ترین ویژگی ای افرادی است که به موفقیت رسیده اند. شما هم اگر می خواهید جزو کسانی باشید که از زندگی خود لذت می برند و ما به آن ها به چشم افرادی موفق و سربلند نگاه می کنیم باشید، باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. معادل انگلیسی اعتماد به نفس با کلمه Fidere همراه است و این کلمه بیان کننده اعتماد، اطمینان و قبول داشتن چیزی است. کسی که اعتماد به نفس دارد، به خود و توانایی هایش اعتماد کامل داشته و مطمئن است در هر مسیری قدم بردارد در آن موفق خواهد شد.

اعتماد به نفس چیزی نیست که بدون تلاش و کسب مهارت خاصی بدست آید. کسب مهارت های مختلف و انجام کارها به بهترین شکل ممکن در نهایت باعث می شود احساسی در شما به وجود آید که اعتماد به نفس نامیده می شود.

👇 کامل ترین مقاله رایگان وب فارسی در رابطه با افزایش اعتماد به نفس 👇

افزایش اعتماد به نفس یکبار برای همیشه

عزت نفس

عزت نفس

عزت نفس کلمه ای است که معادل آن در زبان انگلیسی Self Esteem می شود. Self به معنی خود/شخصی و Esteem به معنی عزت/احترام گذاشتن/ارج نهادن. از معادل انگلیسی کلمه عزت نفس می توان به این موضوع پی برد که عزت نفس مفهومی است که به نوعی احترام به خود را بیان می کند. کسی که دارای عزت نفس است برای خود و هرآنچه دارد، حتی بدی هایش احترام قائل است و خود را شخصی محترم و تاثیرگذار می داند. کسانی که عزت نفس ندارند، افرادی هستند که دچار بیماری افسردگی و اضطراب هستند.

بیمارانی که افسردگی دارند یا مدام دچار اضطراب و استرس هستند، به آن نقطه از خودشناسی نرسیده اند که خودشان را محترم بدانند. محترم دانستن خود اولین قدم برای رسیدن به تمام خواسته هاست چرا که اگر خودتان باورها و اعتقادات تان را محترم نشمرده و به آن ها احترام نگذارید، دیگران نیز این گونه نخواهند بود و زمینه های ابتلا به انواع بیماری های روحی فراهم می شود. عزت نفس نشان می دهد شما چه مقدار برای خود و رفتارهایتان ارزش قائلید و این موضوع کاملا با نمود اجتماعی شخصیت شما ارتباط مستقیم دارد.

کسانی که عزت نفس دارند معمولا انسان های اجتماعی هستند که در هر جایگاهی در اجتماع قرار بگیرند، برای خودشان ارزش زیادی قائلند. عزت نفس همانند اساس و پایه های شخصیت یک انسان عمل می کنند و داشتن آن به معنای داشتن شخصیتی خاص و نداشتن آن به معنی بیهودگی تمام کارها خواهد بود.

👇 با این مقاله زیر عزت نفس خود را یک بار برای همیشه بالا ببرید 👇

افزایش عزت نفس با تکنیک های شگفت انگیز

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

برای بسیاری از افراد سوال است که عزت نفس و اعتماد به نفس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که این دو مفهوم و کلمه را بجای همدیگر و بدون توجه به معنی مجزای آن ها به کار می برید. آشنایی با عزت نفس و اعتماد به نفس به شما کمک می کند در مسیر زندگی تان موفقیت های بیشتری کسب کنید اما اینکه بدانید این دو مفهوم چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند شما را با درک بیشتری از این دو موضوع روبرو می کند و می تواند در راستای کسب آن ها تلاش مفیدتری کنید.

اگر بخواهیم به طور ساده مفهوم اعتماد به نفس را تعریف کنیم، باید بگوییم اعتماد به نفس حالتی است که در آن فرد به خود و توان مندی هایش اعتماد داشته باشد. عزت نفس نیز حالتی است که شخص برای خود و هرآنچه در وجودش دارد احترام و ارزش قائل است. حال تفاوت این دو مفهوم در چیست؟

همانطور که در بخش بالا به تعریف این دو کلمه پرداختیم، اعتماد به نفس و عزت نفس مفاهیمی هستند که با یکدیگر همپوشانی دارند. یعنی اکثر کسانی که اعتماد به نفس دارند، از عزت نفس نیز برخوردارند و بالعکس. اما در این بین نکاتی وجود دارد که به شما نشان می دهد همیشه هم این دو مفهوم معانی یکسانی نداشته و در تکمیل یکدیگر بکار نمی روند. برای نمونه ممکن است فردی دارای اعتماد به نفس باشد اما از عزت نفس برخوردار نباشد.

مثال برای تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

مثال این موضوع فردی است که مهارت بالایی در فوتبال دارد و از اعتماد به نفس بسیار خوبی برخوردار است اما به دلیل عدم وجود عزت نفس در وی، مدام سعی دارد با خطاها و حرکات ناجوانمردانه روی بازیکن شاخص تیم مقابل وی را تخریب یا با مصدومیت روبرو کند. فردی که عزت نفس دارد زندگی خوب و سالم را در کنار احترام و ارزش برای تمام آفریده های خدا می خواهد و اگر شخصی برخلاف این موضوع عمل کند دارای عزت نفس نیست. در واقع عزت نفس همانند یک فوندانسیون، پایه های شخصیتی شما را شکل می دهد و اگر عزت نفس نداشته باشید حتی اگر در کارها موفق شوید احساس خوبی نخواهید داشت.

خلاصه مطلب تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

در این مطلب با تعریف عزت نفس و اعتماد به نفس آشنا شدیم و فهمیدیم که این دو مفهوم تفاوت هایی با یکدیگر دارند که بسیاری از مردم از آن ها بی اطلاع اند. امیدواریم با مطالعه این مطلب به خوبی تفاوت های بین عزت نفس و اعتماد به نفس را درک کرده باشد. فراموش نکنید دو مفهومی که گفتیم اگر با یکدیگر در یک شخص وجود داشته باشد ثمر بخش است و اگر قرار باشد یکی از این دو ویژگی در شخصی وجود نداشته باشد، نمی توان امیدی به زندگی خوب و خوشبختی در وی داشت.

در هر صورت زندگی خود را بر پایه امید و عشق و علاقه به خود و دیگران بنا کنید تا کائنات هم خوبی های عالم را به سوی شما روانه کند. از این که تا پایان همراه ما بودید بی نهایت سپاس گزاریم. در صورت تمایل می توانید از سایر بخش های سایت نیز دیدن فرمایید.

درباره ی علیرضا شاکری

کارشناس تولید محتوا در زمینه توسعه کسب و کارهای اینترنتی و عضو کوچکی از خانواده نتیکو هستم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *