خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / افزایش عزت نفس 【یک بار برای همیشه】

افزایش عزت نفس 【یک بار برای همیشه】

برای اینکه یک فرد موفق یا خوشبخت شوید حتما باید عزت نفس بالایی داشته باشید که این موضوع بسیار مهم است برای همین اقدام به نوشتن این مقاله با موضوع افزایش عزت نفس کردیم که خواندن آن برای هر کسی به شدت واجب می باشد زیرا تا وقتی که عزت نفس نداشته باشید در خیلی از مسائل شکست می خورید.

افزایش اعتماد به نفس

عزت نفس حالتی درونی است که فردا را نسبت به خود علاقه مند کرده و باعث می شود یک شخض برای نظرات و طرز تفکر خود احترام قائل شود. در ادامه این مطلب مقوله عزت نفس را به طور کامل خدمت شما عزیزان توضیح داده ایم.

عزت نفس چیست؟ و آموزش افزایش عزت نفس

توانستن

یک فرد می تواند نسبت به هر شخصی که می بیند حس متفاوتی داشته باشد اما هیچ چیز، مهم تر از این نیست که یک شخص چه احساسی نسبت به خودش دارد. اینکه بتوان دیدگاه مثبتی راجع به شخصیت فردی و تمام کارهایی که در زمینه های مختلف انجام می دهیم داشته باشیم، کلید موفقیت در زندگی است. شاید یکی از مسائلی که امروزه توجه خیلی کمی به آن می شود، بحث علاقه به خودمان است. از کودکی به ما یاد داده اند اگر به فردی علاقه مند شدیم چگونه نسبت به وی واکنش نشان دهیم اما هیچوقت این موضوع مطرح نشد که فرد نمی تواند به خودش علاقه داشته باشد؟

عزت نفس، در واقع نیرویی است که به شما در حل مشکلات کمک می کند و این مفهوم با مفهوم اعتماد به نفس ارتباط بسیار نزدیکی دارد. افرادی که دارای عزت نفس هستند، احساس بسیار خوبی نسبت به خود، دیگران و به طور کلی زندگی شان دارند و این احساس خوب به آن ها کمک می کند در هر عرصه ای که وارد شدند به خوبی عمل کنند.

مثال عینی عزت نفس

اگر با مطالعه تعاریف و توضیحات بالا هنوز به طور کامل با مفهوم عزت نفس آشنا نشدید، در این قسمت با ذکر یک مثال این موضوع را تسهیل می نماییم. فرض کنید در جمع دوستان و آشنایان خود هستید و بحثی پیش می آید که مجبور می شوید نظر خود را بیان کنید. در این جمع، اغلب افراد نظر مشابه داشته و نظر شما جزو نظرات متمایز جمع است.

طبیعتا وقتی این حالت پیش می آید افرادی که در جمع هستند شروع به انتقاد و سرکوب نظر شما می کنند؛ با افتادن این اتفاق دو حالت ممکن است پیش بیاید: یا شما روی نظر خود می ایستید و از آن دفاع می کنید و یا سعی می کنید نظرتان را به نظر جمع تغییر داده تا همرنگ آن ها شوید. افرادی که با شنیدن انتقادات دیگران تصور می کنند نظرشان اشتباه است و سریعا باید با آن ها موافقت کرده و نظر آن ها را قبول کنند، افرادی هستند که عزت نفس نداشته و دائما در حال همرنگ شدن با جماعت می باشند. این افراد هیچ احترام و مقامی برای تفکراتشان قائل نیستند و با کوچک ترین مخالفتی روحیه خود را از دست می دهند.

در مقابل، اگر با شنیدن انتقادات و سرکوب ها تسلیم نشده و روی نظر خود بایستید و از آن دفاع کنید نشان می دهید برای طرز تفکرتان ارزش و احترام قائلید و با شنیدن هر انتقاد بجا و نابجایی پشت به طرز تفکرتان نمی کنید. عزت نفس به شما کمک می کند روی اعتقادات خود مصمم باشید و در تصمیم گیری هایتان، نظر خود را مقدم بر نظر دیگران بدانید.

برای افزایش عزت نفس باید بدانید منشا آن چیست

عزت نفس

نداشتن عزت نفس دلایل مختلفی دارد. برخی از پژوهشگران، عزت نفس را یک عامل درونی می دانند که یک فرد بدون توجه به محیط اطرافش در کسب یا عدم کسب آن قدم برمی دارد. طبق نظر این پژوهشگران، عوامل محیطی هیچ تاثیری در به وجود آمدن احساس خوشایند در فرد نداشته و یک فرد در هر جامعه و وضعیتی می تواند عزت نفس داشته باشد. عده ای دیگر از محققان بر این باورند عزت نفس یکی از حالات درونی است که با مرور زمان در فرد تشکیل شده و عوامل محیطی در ایجاد آن بسیار موثرند.

منظور از عوامل محیطی، خانواده، محل زندگی، جامعه و به طور کلی هر چیزی است که در اطراف شما وجود دارد و پژوهشگران گروه دوم معتقدند داشتن یا نداشتن عزت نفس از همان دوران کودکی و شرایطی که برای شما پیش می آید درست می شود؛ به طوری که خانواده، دوستان، معلمان و افرادی که از کودکی در اطراف شما وجود دارند با صحبت هایشان می توانند تاثیرات زیادی روی شخصیت و در نتیجه عزت نفستان بگذارند. محیط زندگی نیز عامل دیگری است که محققان گروه دوم معتقدند روی شکل گیری شخصیت و افزایش عزت نفس تاثیرگذار است.

مثال

شخصی را فرض کنید که در خانواده ای زندگی می کند که مدام وی را تحسین کرده و از مهارت های وی تعریف می کنند؛ در مقابل، شخص دیگری را در نظر بگیرید که از همان دوران کودکی مدام مورد سرزنش افراد مختلف قرار گرفته و به شنیدن انتقادات بد راجع به خودش عادت کرده است. به نظر شما کدام یک از این دو فرد می تواند در آینده شخصی با عزت نفس باشد؟ طبیعتا شخص اول دارای روحیات مثبت و شخصیت کامل تری است که می تواند به وی در داشتن عزت نفس کمک زیادی کند و شخص دوم، به دلیل آنکه هنوز با خود واقعی اش ارتباط برقرار نکرده و مدام مورد انتقاد قرار می گرفته نمی تواند عزت نفس داشته باشد.

این موضوع که چه عواملی روی داشتن عزت نفس تاثیرگذار است، موضوعی است که نمی توان نظر قاطعی راجع به آن داد اما چیزی که بیشتر افراد به آن معتقدند (نظر روانشناسان گروه دوم) افزایش عزت نفس تا حدود زیادی ریشه در محیط زندگی و شرایط فرد در جامعه دارد. باز هم می گوییم نمی توان به طور قطع گفت نظر کدام گروه درست تر از دیگری است اما در هر دو صورت، عزت نفس چیزی است که به خود افراد مربوط بوده و اگر فرد نتواند ارتباط خوبی را با خود برقرار کند بی شک در پیدا کردن عزت نفس دچار مشکل خواهد شد.

نشانه های عدم عزت نفس چیست؟

کودک

داشتن یا نداشتن عزت نفس دارای نشانه هایی است که وجود آن ها در هر فردی، به عنوان یک ویژگی منفی قلمداد می شود. همان طور که گفتیم، عزت نفس احساسی است که یک فرد به دیگران و قبل از آن به خود احترام گذاشته و با حضور در کنار افراد دیگر می تواند کارها را به شایستگی انجام دهد. یکی از ویژگی های افرادی که عزت نفس ندارند، این است که آن ها مدام افراد دیگر را مورد تمسخر و تخریب قرار می دهند.

اغلب افرادی که این کار را می کنند، با هدف پایین آوردن سطح شخص موردنظر و بالا بردن شخصیت خود اقدام به انجام تمسخر یا تحقیر می کنند و این مورد نشان دهنده ضعفی در افراد است که نشان دهنده عدم اعتماد به شخصیت خود یا همان “عزت نفس” است. بنابراین اگر کسی دیگران را با القاب بد مورد تمسخر و تحقیر قرار داد، آن شخص قطعا دارای عزت نفس نمی باشد.

این مطلب را نیز بخوانید: انضباط فردی دقیقا چیست؟ ( 8 روش برای تقویت آن)

مسئله دیگری که مطرح می شود تفاوت بین اعتماد به نفس و عزت نفس است. این دو مفهوم، مفاهیم بسیار نزدیک به هم هستند اما نمی توان گفت صرفا کسانی که دارای اعتماد به نفس هستند، دارای عزت نفس هستند و یا بالعکس. در ادامه به بررسی تفاوت های میان عزت نفس و اعتماد به نفس پرداخته ایم.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست؟

عزت نفس، به معنی پیدا کردن خودمان است و اعتماد به نفس، به معنی اعتماد به شخصیتی و هویتی است که پیدا کرده ایم. می توان گفت عزت نفس یک قدم عقب تر از اعتماد به نفس قرار دارد و یک شخص برای داشتن اعتماد به نفس، ابتدا باید نفس خود را قبول داشته باشد و بعد به آن اعتماد پیدا کند. البته این موضوع بدین معنی نیست که هر شخصی که دارای اعتماد به نفس است عزت نفس داشته باشد و یا هرشخصی که دارای عزت نفس است اعتماد به نفس داشته باشد؛ بلکه این دو مفهوم هم پوشانی داشته و به نوعی یکدیگر را تکمیل می کنند.

چگونه عزت نفس بدست آوریم؟ شیوه افزایش عزت نفس

افزایش اعتماد به نفس

با درنظر گرفتن برخی موارد می توانید راه رسیدن به عزت نفس را بهتر و سریع تر طی کنید. برخی از این موارد را در این قسمت آورده ایم.

خودشناسی بهترین راه افزایش عزت نفس

کسب عزت نفس نیاز به شناخت خود واقعی و نقاط مثبت وجودتان دارد. افزایش عزت نفس باعث ایجاد زیربنایی مناسب برای رشد و پیشرفت فردی می شود. اولین قدمی که در راستای افزایش عزت نفس می بایست انجام دهید، احترام به تفکرات ذهنی تان است. ذهن شما دارای تفکرات مختلفی است که حاصل زندگی در محیط اجتماعی و حالات درونی شماست. این تفکرات گاهی برای شما مفید و گاهی باعث ضربه دیدن شما می شود؛ در هر دو صورت به هرآنچه در ذهن تان می گذرد احترام بگذارید، حتی اگر طرز فکر شما مورد انتقاد دیگران قرار می گیرد.

انتقادپذیری

انتقاد دیگران از طرز تفکر و کارهایی که انجام می دهید بخشی از زندگی هر شخصی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. قدم بعدی در افزایش عزت نفس، توجه به بازخوردهایی است که از جانب دیگران به شما می شود. شما می بایست این بازخوردها و انتقادات را گوش داده و آن بازخوردهایی که می تواند باعث تغییرات مثبت در شخصیت و نحوه زندگی تان شود را تاثیر دهید.

مسئولیت پذیری

سومین کاری که باید انجام دهید، مسئولیت پذیری است. سعی کنید مسئولیت های مختلفی را قبول کرده و آن ها را به خوبی انجام دهید. قبول مسئولیت به شما کمک می کند احساس کنید فردی مفید و مثمر ثمر هستید. راهکار بعدی برای افزایش عزت نفس، افزایش مهارت های فردی است. همان طور که گفتیم عزت نفس و اعتماد به نفس دو مفهومی هستند که هم پوشانی داشته و یکدیگر را تکمیل می کنند؛ به همین علت اگر مهارت های زیادی داشته باشید می توانید در شرایط مختلف به خوبی ظاهر شده و اعتماد به نفس بیشتری کسب کنید. با کسب اعتماد به نفس، عزت نفس تان هم ارتقا پیدا کرده و از اعمالی که انجام می دهید رضایت پیدا خواهید کرد.

تلقین برای افزایش عزت نفس

تلقین به خود، راهکار دیگری است که به شما کمک می کند عزت نفس پیدا کنید. شما می توانید با استفاده از جملات تاثیرگذار و تکرار آن، به خودتان تلقین کنید شخصی فوق العاده هستید و می توانید هر کاری را به خوبی انجام دهید و از پس هر موقعیتی برآیید. فلسفه استفاده از عبارت های تاکیدی و نفوذ آن به ضمیر ناخودآگاه به ما نشان می دهد عزت نفس امری درونی است و شما تا یک موضوع را خودتان نپذیرید، هرگز نمی توانید عزت نفس کسب کنید. به همین دلیل اگر خودتان قبول نکنید که شخصی فوق العاده هستید هیچوقت تعریف و تمجیدهای دیگران روی شما اثرگذار نخواهد بود.

طبق تحقیقات روانشناسان، وقتی خودتان پیش خودتان می گویید که “نمی توانم این کار را انجام دهم” در مقابل باید 17 نفر از افراد بیرونی به شما بگویند که “تو می توانی این کار را انجام دهی” تا تاثیری که جمله خودتان روی خودتان می گذارد از بین برود. این موضوع اثر تلقین و خودشناسی در افزایش عزت نفس را به خوبی نشان می دهد.

خلاصه مطلب افزایش عزت نفس

شاید شما هم جزو افرادی باشید که کلمه عزت نفس به گوشتان خورده باشد. در بسیاری از مواقع وقتی راجع به عزت نفس حرف می زنیم، بسیاری از افراد نمی دانند دقیقا راجع به چه موضوعی صحبت می کنیم و تصور می کنند عزت نفس همان اعتماد به نفس است. عزت نفس، حالتی است که فرد به خود و افراد دیگر در جایگاه های مختلف احترام گذاشته و نفس خود را عزیز و محترم می شمارد.

فردی که دارای عزت نفس است به تمام کارهایی که انجام می دهد علاقه مند است و تفکرات ذهنی و سلایق خود را دوست دارد؛ دارای قدرت تصمیم گیری در مواقع مختلف است و دیگران را مورد تمسخر و تحقیر قرار نمی دهد. می توان گفت اعتماد به نفس ریشه در عزت نفس دارد و هرکس بتواند نفس خود را عزیز بداند، می تواند اعتماد به نفس نیز کسب کند و به خود در جایگاه های مختلف اعتماد کند.

ما در این مقاله سعی کردیم عزت نفس را به طور کامل به شما عزیزان توضیح داده و تفاوت این مفهوم با مفهوم اعتماد به نفس را تشریح کنیم. همچنین با ذکر راهکارهای افزایش عزت نفس، سعی کردیم به شما در کسب این موهبت کمک نماییم. امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید. اگر به دنبال مقالات رایگان راجع به ارتقا و رشد فردی و همچنین روش های موفقیت در زندگی و افزایش درآمد هستید، پیشنهاد می کنیم از مقالات وبسایت آموزشی نتیکو دیدن نمایید.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *