خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / آموزش بازاریابی و مبانی آن / ویدیو مارکتینگ (Video Marketing) چیست؟

ویدیو مارکتینگ (Video Marketing) چیست؟

ویدیو مارکتینگ | بازاریابی ویدیویی

ویدیو مارکتینگ یکی از روش های تبلیغاتی مدرن بر پایه ویدیو است که در سال های اخیر برندهای زیادی از آن استفاده کرده اند. در این مطلب از نتیکو قصد داریم این روش تبلیغاتی را بررسی نماییم.

ویدیو مارکتینگ چیست؟

ویدیو مارکتینگ چیست؟

ویدیو مارکتینگ یا video marketing یکی از روش های بازاریابی و تبلیغات است که در آن مخاطب توسط یک فیلم تبلیغاتی جذب خدمات یا محصولات یک کسب و کار می شود. فرآیند ویدیو مارکتینگ شامل مراحلی است که در نهایت به آشنایی مخاطبان با محصولات و خدمات یک برند منجر می شود. در قدم اول ویدیو مارکتینگ، باید یک کلیپ تبلیغاتی تهیه شود. کلیپ های تبلیغاتی انواع مختلفی دارند؛ یک کلیپ تبلیغاتی ممکن است انیمیشن یا کارتون باشد. این نوع کلیپ های تبلیغاتی معمولا مدت زمان کوتاهی داشته و برای معرفی کوتاه یک محصول یا خدمت استفاده می شود.

نوع اول ویدیو مارکتینگ

تیزرهای چند ثانیه ای زیادی به صورت انیمیشن در سایت هایی مثل آپارات و توتیوب در ابتدای ویدیوهای نمایش داده می شود که یک برند خاص را معرفی می کند.

نوع دوم ویدیو مارکتینگ

نوع دوم، کلیپ هایی است که در آن از بازیگران و جلوه های واقعی استفاده می شود. نمونه بارز این نوع ویدیو مارکتینگ را می توان در تبلیغات های تلویزیونی مشاهده کرد. برای مثال یک بانک برای تبلیغات خدمات خود از بازیگران واقعی، شعبه بانک، پول واقعی و غیره استفاده می کند.

نوع سوم ویدیو مارکتینگ

نوع سوم کلیپ تبلیغاتی کلیپ هایی است که ترکیبی از انیمیشن و واقعیت می باشد. این نوع کلیپ تبلیغاتی معمولا محبوبیت بیشتری را نزد بینندگان دارند و می توان در تبلیغات های تلویزیونی نمونه های زیادی از آن را مشاهده کرد (برای مثال تبلیغات برندهای تنقلات مثل چیتوز). شما نیز اگر قصد دارید از ویدیو تبلیغاتی برای معرفی خدمات یا محصولات تان استفاده نمایید، ابتدا هدف را مشخص کرده و بررسی کنید برند شما با کدام یک از حالات گفته شده ارتباط بهتری برقرار می کند و از آن حالت استفاده نمایید.

برای مثال، اگر قصد دارید از تیزرهای کوتاه مدت در ابتدای کلیپ های آپارات و یوتیوب استفاده نمایید، انیمیشن های 10 ثانیه ای با متن و کاراکترهای خاص بسیار مناسب است. قدم بعدی پیدا کردن بهترین محل برای نمایش ویدیو تبلیغاتی تان است. هر شرکت معمولا دارای بخشی تحت عنوان بازاریابی و فروش است که وظیفه آن پیداکردن بهترین بازارها برای جذب مشتریان جدید است.

پیداکردن بستر مناسب ویدیو مارکتینگ نیز برعهده این بخش بوده و نمی توان گفت کدام بستر بهترین بستر برای کسب و کارهاست اما به طور کلی شبکه های اجتماعی مثل یوتیوب، آپارات و اینستاگرام به دلیل تجمع بالای کاربران محل های مناسبی برای نمایش ویدیوهای تبلیغاتی است. در ادامه این مقاله از نتیکو، مزایا و نکات مهم در ویدیو مارکتینگ را به طور کامل به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مزایای ویدیو مارکتینگ

مزایای ویدیو مارکتینگ

تبلیغات و بازاریابی با استفاده از ویدیوهای تبلیغاتی جذاب می تواند تاثیر بسیار خوبی روی مخاطبان شما داشته باشد. در این قسمت برخی از مزایای ویدیو مارکتینگ را بررسی کرده ایم.

کاربران با ویدیو بهتر و بیشتر ارتباط برقرار می کنند

استفاده از تصویر بسیار کارآمدتر و تاثیرگذارتر از استفاده از متن یا صدا است. روش های تبلیغاتی مبتنی بر تصویر مثل ویدیو مارکتینگ، تاثیرگذاری به مراتب بیشتری روی مخاطبان داشته و باعث ایجاد ارتباط بهتر و نزدیک تر مخاطب با محصول یا خدمات شما می شود. شما می توانید در یک ویدیو تبلیغاتی تصاویری را به کار ببرید که مخاطب را به هیجان وادارد و این امکان در تبلیغات متنی وجود ندارد. به همین علت اگر به دنبال تاثیرگذاری عمیق تبلیغات تان روی مخاطب هستید، ویدیو مارکتینگ را حتما امتحان کنید.

استفاده از ویدیو کلیپ راحت است

در یک کلیپ تبلیغاتی، می توانید به راحتی منظور و مقصودتان را به گوش و چشم مخاطب برسانید. این امکان در تبلیغات متنی وجود ندارد و در بسیاری از اوقات برای اینکه بتوانید منظورتان را به خوبی به مخاطب بیان کنید مجبورید از چندین جمله استفاده کنید که این موضوع تاثیرگذاری تبلیغات متنی را کاهش می دهد اما در تبلیغات ویدیویی می توانید چندین جمله را به شکل های مختلف بیان کند.

ویدیو جامع تر و کامل تر است

همان طور که گفتیم، شما می توانید در یک ویدیو تبلیغاتی از تعداد جملات و تصاویر زیادی استفاده کنید که این حالت در شکل های دیگر تبلیغات وجود ندارد. بسیاری از کسب و کارها برای اینکه محصولات یا خدماتشان را به کاربران معرفی کنند، نیاز به بستری دارند که بتواند ویژگی های زیادی از آن محصول یا خدمت را بیان کند. تبلیغات ویدیویی این بستر را فراهم می کند تا شما تمام ویژگی های مثبت کسب و کارتان را در قالب تصاویر و جملات جذاب بیان کنید.

بازاریابی به وسیله کلیپ تبلیغاتی

ویدیو ارتباط بیشتری با حواس مخاطب برقرار می کند

یک ویدیو شامل تصاویر، متون و صدا می باشد که ترکیب این عناصر حواس انسان را درگیر خود می کند. همین امر عاملی است که وقتی یک شخص تبلیغات ویدیویی را مشاهده می کند تمرکز بیشتری روی آن داشته و به نوعی دقت بیشتری خرج کند. وقتی یک فرد روی یک موضوع تمرکز می کند، آن موضوع در ذهن وی ماندگار می شود و وقتی موضوع در ذهن ماندگار شود، هرجا که موقعیت به شکلی باشد که مرتبط با آن موضوع است، ذهن به صورت ناخودآگاه آن موضوع را یادآوری می کند. با ذکر یک مثال این موضوع را پیگیر می شویم.

فرض کنید دارای شرکتی هستید که به تولید نوشابه می پردازد. اگر یک تبلیغ ویدیویی از محصولتان که نوشابه است تهیه کنید و در آن از عناصر جذاب استفاده نمایید، این تبلیغ در ذهن مخاطب حک شده و هر وقت که فرد قصد خرید نوشابه یا میل یک غذا را دارد محصول شما را به یاد می آورد و همین امر می تواند موجب افزایش فروش محصولات شما شود.

محبوبیت ویدیو بیشتر از سایر انواع تبلیغات است

نتایج تحقیق متخصصین کسب و کارهای اینترنتی نشان داده است کاربران به ویدیوهای تبلیغاتی واکنش بهتری نسبت به متن های تبلیغاتی نشان می دهند. اگر شما بتوانید یک ویدیو جذاب و حرفه ای تهیه کنید که اطلاعات موردنظرتان را به خوبی به بینندگان معرفی نماید، می توانید کاری کنید که این ویدیو دست به دست در میان کاربران چرخیده و به الگویی برای سایر کسب و کارها تبدیل شود.

جذب مخاطب به روش ویدیو مارکتینگ

ویدیو در موتورهای جستجو بهتر بالا می آید

تجربه ثابت کرده است ویدیو در نتایج گوگل، تاثیر بسیار زیادی روی ارتقا سایت شما می گذارد. اگر شما در سایت تان یک ویدیو تبلیغاتی از کسب و کارتان قرار دهید، کاربران می توانند با جستجوی بسیاری از کلمات به ویدیو تبلیغاتی شما دسترسی پیدا کنند.

کاربران به ویدیو بیشتر اعتماد می کنند

کسب و کارهایی که از ویدیو مارکتینگ استفاده می کنند، در میان کاربران از اعتماد بیشتری برخوردارند. هزینه بالای تهیه و تولید ویدیو تبلیغاتی، کاربران را قانع می سازد که شرکت تبلیغ کننده دارای محصولی است که ارزش تبلیغ بدین شکل را دارد به همین دلیل اگر یک محصول یا خدمت را به صورت ویدیو مارکتینگ تبلیغات کنید ارزش بالای آن را به مخاطبان نشان داده و همین امر باعث جلب اعتماد آن ها می شود.

این مطلب را حتما بخوانید: افزایش مشتری وفادار با 7 تکنیک ساده

معایب ویدیو مارکتینگ

معایب ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ مزایای زیادی دارد که به کسب و کارها کمک می کند محصولات و خدماتشان را به شکلی کامل و جامع به کاربران معرفی کنند. حال که از خوبی های این روش تبلیغاتی مدرن گفتیم، شایان ذکر است معایب این روش را بررسی کنیم تا افرادی که قصد استفاده از آن را دارند با اشراف کامل بر مزایا و معایب ویدیو مارکتینگ اقدام به انجام تبلیغات نمایند. برخی از معایب ویدیو مارکتینگ عبارتست از:

هزینه بالای ساخت و نمایش ویدیو

اولین و مهم ترین دلیلی که بسیاری از افراد به سمت ویدیو مارکتینگ نمی روند هزینه بالای تهیه و انتشار این مدل تبلیغات است. این مدل تبلیغات در ابتدا نیاز به یک کلیپ تبلیغاتی دارد که ساخت و تهیه آن برای بسیاری از افراد و کسب و کارها مقدور نیست. ویدیو مارکتینگ نیاز به بستری دارد که ویدیوها در آن به نمایش گذاشته شود و این بسترها معمول هزینه های بالایی برای نمایش تبلیغات شما دریافت می کنند. به همین علت است که کسب و کارهای نوپا در ابتدای فعالیت خود نمی توانند از روش ویدیو مارکتینگ استفاده کنند.

فرآیند تبلیغات و بازاریابی ویدیویی

زمان بر بودن تهیه ویدیو

کسب و کارهایی که به دنبال روش های سریع تبلیغاتی هستند، بهتر است ویدیو مارکتینگ را فراموش کنند. معمولا برای ساخت یک کلیپ تبلیغاتی حرفه ای که تاثیرگذاری خوبی روی مخاطبان داشته باشد، چندین روز وقت لازم است. همچنین، هر ویدیو تبلیغاتی حداقل 10 ثانیه و حداکثر چندین دقیقه است. ویدیوهای تبلیغاتی کوتاه طرفداران بیشتری نسبت به ویدیوهای بلند دارند و اگر قصد دارید یک کلیپ تبلیغاتی تهیه کنید، سعی کنید عنصر زمان را در آن به کمترین حد ممکن برسانید.

کاربران زیادی ویدیوهای تبلیغاتی را باز نمی کنند

ویدیو نسبت به سایر مدل های تبلیغات آنلاین، نیاز به حجم و سرعت اینترنت بیشتری دارد. به همین علت بسیاری از کاربران هنگامی که با تبلیغات ویدیویی روبرو می شوند آن را رد می کنند. همین امر می تواند اثرگذاری ویدیو مارکتینگ را کاهش داده و افراد را برای استفاده از این روش تبلیغاتی با تردید روبرو کنند.

مشکلات فنی و تاثیر معکوس روی مخاطب

گاهی اوقات جملاتی در یک کلیپ تبلیغاتی استفاده می شود که ممکن است مخاطب با شنیدن آن برداشت بدی کرده و بجای آنکه اعتماد بیشتری به کسب و کار شما کنند، دید منفی نسبت به خدمات و محصولات شما پیدا کنند.

شیوه صحیح ساخت و استفاده از ویدیو مارکتینگ

ویدیو مارکتینگ | Video Marketing

همان طور که گفتیم، ویدیو مارکتینگ یکی از روش های تبلیغات پرهزینه برای کسب و کارهاست و این موضوع بدین معنی نیست که باید حتما نتیجه خوبی داشته باشد. اگر شما یک تبلیغ ویدیویی را بدون توجه به اصول این کار تهیه و منتشر کنید، نه تنها نتیجه خوبی نخواهید گرفت بلکه ممکن است تبلیغات شما نتیجه معکوس برای برندتان داشته باشد. در این قسمت به طور خلاصه به برخی نکات مهم و قابل توجه در طراحی، تولید و انتشار ویدیو تبلیغاتی پرداخته ایم.

از جملات دستوری و تبلیغاتی کمتر استفاده کنید

دیالوگی که شما در ویدیو تبلیغاتی تان استفاده می کنید تاثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب و جلب نظر او دارد. اگر دیالوگ شما دارای جملات دستوری بوده و به نحوی باشد که انجام یک کار (مثلا خرید کردن) را از مشتری برای چندین بار متوالی بخواهد، تاثیر معکوس داشته و مخاطب را از انجام آن کار دور می کند. سعی کنید تا حد امکان از این گونه جملات کمتر استفاده کرده تا نتیجه بهتری دریافت کنید.

10 ثانیه اول، ثانیه های طلایی ویدیو

یک ویدیو تبلیغاتی، ممکن است 15 ثانیه، 30 ثانیه، 1 دقیقه و حتی بیشتر باشد. در هر کلیپ تبلیغاتی 10 ثانیه اول ویدیو مدت زمانی است که مخاطب بیشترین توجه را به ویدیو شما کرده و اغلب فیدبک هایی که کاربران با دیدن ویدیوهای تبلیغاتی می دهند، مربوط به همین 10 ثانیه ابتدایی است. به همین دلیل اگر قصد ساخت یک کلیپ تبلیغاتی (با هر مدت زمانی) دارید، به 10 ثانیه اول آن توجه ویژه کنید

شما می توانید در این 10 ثانیه به شکلی مختصر کسب و کارتان را معرفی و موضوع ویدیو را در قالب جملات جذاب بیان کنید. مثلا اگر قصد دارید فروش ویژه مبلمان را تبلیغ کنید، از جمله “جشنواره فروش ویژه مبلمان آغاز شد!” استفاده کنید تا کاربر متوجه شود ادامه این کلیپ راجع به معرفی محصولات این جشنواره است. البته این یک مثال برای یک کلیپ تبلیغاتی با مضمون فروش مبل بود و اگر قصد دارید خدمات یا محصولات دیگری را تبلیغ کنید می توانید از جملات جذاب تری نیز استفاده نمایید که کاربر را ترغیب به دیدن ادامه فیلم کند.

در ویدیو مارکتینگ هوشمند تبلیغات کنید

یک نکته مهم در تبلیغات ویدیویی وجود دارد که بسیاری از افراد آن را نادیده گرفته و به همین دلیل نتیجه دلخواهشان را کسب نمی کنند. این نکته، بستری است که در آن تبلیغ می کنید. تبلیغاتی ویدیویی جزو تبلیغاتی است که کاربر باید وقت گذاشته تا آن را باز و نگاه کند به همین دلیل اگر بستر نامناسبی برای آن انتخاب شود نتیجه خوبی نخواهد داد. چند بستر رایج برای ویدیو مارکتینگ که در کشور ما رواج دارد، شامل کانال های تلویزیونی، شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، آپارات، تلگرام، یوتیوب و غیره و همچنین سایت های اینترنتی است. تبلیغ ویدیویی در شبکه های تلویزیونی همان پیام های بازرگانی است که بسیاری از مخاطبان علاقه ای به آن نداشته و به محض شروع آن ها شبکه را عوض می کنند.

یک تبلیغ ویدیویی جذاب می تواند مخاطب را ترغیب کرده تا شبکه را عوض نکرده و تبلیغ شما را تا پایان نگاه کند. نمونه آشنای یک تبلیغ ویدیویی که در تلویزیون پخش شده و سال های سال است که در ذهن مخاطبان نقش بسته است، تبلیغی است که جمله ماندگار آن “پاک یادت نره!” است. همین یک تبلیغ ویدیویی کاری کرد تا برند پاک در میان مردم بسیار شناخته شده تر از قبل شده و مخاطبان تلویزیونی از محصولات این شرکت بیشتر استفاده کنند. بستر دیگری که گفتیم شبکه های اجتماعی بود. شبکه های اجتماعی می تواند به بهترین بستر برای تبلیغ شما تبدیل شوند به شرطی که بتوانید کلیپی بسازید که کاربران آن را دوست داشته باشند.

آموزش ویدیو مارکتینگ اصولی

شبکه اجتماعی اینستاگرام

شبکه اجتماعی اینستاگرام در ایران دارای کاربران زیادی است و همین مورد این شبکه را به محلی برای تبلیغ ویدیویی بسیاری از کسب و کارها تبدیل کرده است. آپارات نیز شبکه پخش ویدیویی ایران است که روزانه میلیون ها نفر از آن بازدید می کنند. قبل از اینکه تبلیغ ویدیویی خود را به مدیران صفحات این شبکه های اجتماعی بسپارید، اطلاعات کاملی از مخاطبان این صفحات داشته باشید تا بتوانید صفحه ای که نزدیک ترین کاربران را به ویژگی های محصول یا خدمات شما دارند پیدا کنید.

از تصاویر و جملات خاص استفاده کنید

اگر جزو کسانی باشید که تعداد زیادی از کلیپ های تبلیغاتی را دیده یا تهیه کرده باشید، حتما این نکته را می دانید که کاربران از کلیپ های تکراری که در آن ها هیچ عنصر جذابی وجود ندارد خوششان نمی آید. سعی کنید در کلیپ تبلیغاتی ای که می سازید، از ایده های خلاقانه ای استفاده کنید که کلیپ شما را خاص و منحصر به فرد می کند. این ایده ها می تواند متون، تصاویر، افکت و هر مورد دیگری باشد. تصاویر و جملات منحصر به فرد باعث می شود ویدیو شما در ذهن مخاطبانتان بماند.

در ویدیو مارکتینگ بیش از اندازه اصرار نکنید

اصرار بیش از اندازه روی یک موضوع، هم در دنیای واقعی و هم در کلیپ های تبلیغاتی اثر معکوس دارد. اگر مدام یک از فرد درخواست انجام یک کار را بکنید در بیشتر موارد آن فرد از انجام آن کار سر باز می زند. برای مثال پدری را فرض کنید که مدام به فرزند خود می گوید که درس بخوان! تکرار این جمله نه تنها کودک را به سمت درس روانه نمی کند بلکه او را از درس و مشق زده می کند. همین مثال در ویدیو تبلیغاتی نیز صدق می کند. اگر شما در کلیپ تبلیغاتی تان مدام از مخاطب بخواهید که یک جنس را خریداری نماید، مخاطب بی توجه از کنار آن رد خواهد شد.

در تبلیغات های ویدیویی مدرن سعی می شود از مخاطب هیچ درخواستی نشود و با ایده های خلاقانه، محصول را به نوعی معرفی کنیم که شخصی که فیلم را می بیند، جذب آن محصول شده و علاقه به خرید آن پیدا کند.

مخاطب را شناخته و نتایج بدست آمده را بررسی کنید

قبل و بعد از آنکه اقدام به انجام تبلیغات ویدیویی می کنید، باید از بازار مشتریان خود اطلاعات کامل داشته باشید. بدین صورت که قبل از سپردن تبلیغ به بستر تبلیغاتی تان، ابتدا مشخص کنید چه مخاطبانی با چه ویژگی هایی قرار است تبلیغ شما را مشاهده کنند و پس از آنکه تبلیغات تان را انجام دادید، نتایج حاصل از تبلیغ را به شکل نمودار و عدد مقایسه و بررسی کنید چه کسانی بیشتر و چه کسانی کمتر از ویدیو شما استقبال کردند. این کار اگر تداوم داشته باشد کیفیت تبلیغ و ویدیو شما را بالاتر برده و باعث می شود به شکل بهینه تری از بودجه تبلیغاتی تان استفاده نمایید.

بسترهای نمایش ویدیو در ویدیو مارکتینگ

تبلیغات ویدیویی در شبکه های اجتماعی

سوالی که برای بسیاری از عزیزان پیش می آید این است: پس از ساخت ویدیو، آن را در کجا نمایش دهیم؟ ما در این قسمت قصد داریم بهترین مکان های نمایش ویدیوهای تبلیغاتی را به صورت خلاصه بیان کنیم.

وبسایت های اینترنتی اشتراک ویدیو مثل یوتیوب، آپارات و نماشا که اغلب محتوای آن را فیلم و کلیپ تشکیل می دهند، بستری مناسب برای نمایش کلیپ های تبلیغاتی کوتاه و بلند شما هستند. علاوه بر وبسایت های اینترنتی، کلیپ های تبلیغاتی را می توان در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام منتشر کرد. این شبکه های اجتماع عظیمی از کاربران را در خود جای داده و اگر ویدیو مارکتینگ در آن ها به شیوه اصولی انجام شود، نتیجه بسیار خوبی را برای برند شما به همراه خواهد داشت.

شما همچنین می توانید کلیپ های تبلیغاتی تان را در همایشات، دورهمی ها، جلسات، نمایشگاه ها و رویدادها در معرض دید مخاطبان قرار دهید. تلویزیون نیز، آخرین بستری است که تبلیغات ویدیویی شما را به مخاطبان نمایش می دهد اما به دلیل هزینه های بالای این بستر، انجام تبلیغات در آن برای همه برندها ممکن نیست.

جمع بندی ویدیو مارکتینگ

در این مطلب از وبسایت نتیکو، به معرفی کامل ویدیو مارکتینگ، مزایا و معایب آن پرداختیم و به طور خلاصه توضیح دادیم چه نکاتی وجود دارد که اگر آن ها را انجام دهید می توانید به ایده آل ترین حالت ویدیو مارکتینگ برسید. به عنوان سخن پایانی، این نکته را در ذهن داشته باشید که قرار نیست با اولین ویدیو تبلیغاتی که ساختید، به سطح بالایی از ویدیو مارکتینگ دست پیدا کنید بلکه با مرور زمان و تهیه ویدیوهای بیشتر، می توانید مواردی را در ساخت ویدیوهایتان لحاظ کنید که کاربران و مخاطبان تان به دنبال آن هستند و به این واسطه سطح برندتان را ارتقا دهید.

اگر واقعا بازاریابی حرفه ای رو میخوای یاد بگیری همین الان شروع کن و مقالات رایگان بازاریابی سایت نتیکو رو مطالعه کن

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *