خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / آموزش سئو / بک لینک PBN چیست؟

بک لینک PBN چیست؟

بک لینک PBN

بک لینک PBN نوعی از لینک سازی است که در آن تعداد زیادی سایت، وبلاگ و صفحات اجتماعی توسط یک شخص ایجاد شده و با کار کردن روی آن ها، یک بستر خوب برای نمایش سایت هدف ایجاد می شود. اگر قصد دارید راجع به چگونگی PBN و همچنین مزایا و معایب این روش بدانید در ادامه مطلب همراه نتیکو باشید.

بک لینک چیست و چه کاربردی دارد؟

بک لینک چیست و چه کاربردی دارد؟

بک لینک، به لینک هایی از سایت شما گفته می شود که در سایت های دیگر وجود داشته و به صفحه سایت شما ارجاع داده می شود. این لینک ها می تواند به شکل های مختلفی خریداری شوند اما شکل معمول آن است که شما در ازای پرداخت مبلغی به صاحب سایت نمایش دهنده یا واسطه ها، لینک خود را در سایت مدنظرتان قرار می دهید. در گذشته ای نه چندان دور، موتورهای جستجو به خصوص گوگل، به وجود بک لینک سایت شما در سایت های دیگر اهمیت بسیار زیادی می داد و اگر سایت شما دارای بک لینک های زیادی در سایت های معتبر یا غیرمعتبر و سایت های هم موضوع داشت، با ارتقای رتبه سایت شما مطالب تان را در نتایج بالای گوگل نشان می داد.

به همین دلیل، اگر از کاربران قدیمی فضای مجازی باشید حتما سایت هایی را دیده اید که در آن تعداد زیادی لینک غیرمرتبط با سایت وجود داشت. این لینک ها نه تنها موجب اذیت شدن کاربران و سردرگمی آن ها می شد، بلکه در مواردی باعث افت سایت می شدند. دورانی که بک لینک های زیاد باعث ارتقای رتبه سایت در گوگل می شدند چندسالی است که به سر آمده و گوگل دیگر به سایت هایی که در هر تارنمایی بک لینک خود را قرار داده اند اهمیت زیادی نداده و در مواقعی آن ها را محدود می کند. به همین علت، امروزه بسیاری از افراد تصور می کنند ایجاد لینک در سایت های دیگر کمک چندانی به ارتقای سایت شان نکرده و ممکن است باعث افت رتبه آن ها نیز شود اما واقعا این موضوع درست است یا خیر؟

بک لینک PBN چیست؟

بک لینک PBN چیست؟

مفهوم PBN مخفف شده عبارت Private blog network یا همان شبکه وبلاگ های شخصی است. لینک سازی به روش PBN یک سری وبلاگ شخصی را به صورت شبکه ای در بر می گیرد که نهایتا برای یک سایت هدف لینک سازی می کنند. اگر بخواهید بک لینک سازی به روش PBN را کاملا متوجه شوید ابتدا بایستی تعریف بک لینک را بدانید. در قسمت بالا، به تعریف بک لینک پرداختیم و حال شما می دانید بک لینک، لینکی از سایت شماست که در سایت های دیگر وجود داشته و باعث ارتقای رتبه سایت شما می شود.

روش مرسوم بک لینک سازی

ایجاد بک لینک در سایت های دیگر به روش های مختلفی امکان پذیر است که مرسوم ترین روش آن پرداخت هزینه به سایت های واسط یا صاحبان سایت نمایش دهنده در ازای دریافت لینک است.

روش بک لینک PBN

اما در روش لینک سازی PBN این شکل مرسوم رواج ندارد بلکه در آن تمام سایت هایی که قرار است لینک سایت شما در آن ها نمایش داده شود تحت نظر شما بوده و مدیریت آن برعهده خود شما خواهد بود. در این روش مدرن چندین وبلاگ، سایت و صفحه اجتماعی ساخته شده و با انجام فعالیت هایی روی آن به صفحاتی خوب و مناسب برای قرار گرفتن لینک شما در آن ها تبدیل خواهد شد. برای مثال فرض کنید شما سایتی در زمینه آهنگسازی داشته و حال قصد دارید به روش PBN برای آن لینک سازی کنید.

در این هنگام شما می بایست تعدادی وبلاگ، سایت و صفحه در شبکه اجتماعی -مثلا 30 عدد- ساخته و محتوای متناسب با موضوع آهنگسازی در آن ها قرار می دهید. این صفحات پس از مدتی دارای اعتبار و ارزش می شوند و آن موقع شما باید شروع به قرار دادن لینک سایت اصلی در آن ها کنید. این روش همانند لینک سازی برای سایت هدف به شکل هرمی است که از تعداد زیادی وبلاگ و صفحه به یک سایت اصلی منجر می شود. این روش بهترین جایگزین برای روش قدیمی لینک سازی است. در ادامه مشکلات بک لینک سازی مرسوم را بررسی می کنیم.

مشکلات لینک سازی با روش قدیمی چیست؟

بک لینک PBN

بسیاری از صاحبان سایت ها با صرف مبالغ زیادی هزینه اقدام به خرید لینک کرده و قصد دارند رتبه سایتشان را در گوگل ارتقا بخشند. اغلب این افراد سعی می کنند خلاقانه ترین راهکارها را برای رسیدن به لیست بهترین سایت ها و بک لینک ها داشته باشند اما نباید از این نکته غافل شد که لینک سازی به روش قدیمی، با ایراداتی همراه است که ممکن است تمام تلاش و هزینه هایی که برای خرید لینک کرده اید را برباد دهند. در این قسمت به برخی از این ایرادات اشاره کردیم.

تغییر فعالیت سایت نماش دهنده لینک

همان طور که گفتیم، سایت های نمایش دهنده لینک شما زمانی می توانند یک بستر خوب و مفید برای لینک های شما باشند که فعالیت آن ها مرتبط با فعالیت سایت شما باشد. برای مثال اگر سایت شما در رابطه با خدمات آهنگسازی، میکس و مستر موسیقی است زمانی خرید بک لینک به روش قدیمی مفید است که اولا اصولی باشد، ثانیا لینک ها در سایت های مرتبط مثل سایت دانلود آهنگ قرار داده شود.

ایرادی که این روش دارد این است که ممکن است همین سایت دانلود آهنگ که لینک سایتتان را در آن قرار داده اید پس از مدتی تغییر فعالیت داده و موضوعی مجزا از موضوع موسیقی و آهنگ داشته باشد. این حالت نه تنها برای سایت شما سودمند نیست بلکه اثر منفی روی سایت شما خواهد گذاشت.

حضور رقیبان در سایت های مشابه

یکی دیگر از مشکلاتی که بک لینک سازی به روش قدیمی برای شما و سایت تان وجود دارد این است که در این روش، رقیبان می توانند به طور کامل بر فعالیت های بک لینک سازی شما نظارت کرده و در هر سایتی که لینک شما دیده می شود لینک خود را قرار دهند. فرض کنید شما ماه ها تلاش کرده اید که یک لیست غنی و کارآمد از سایت هایی که می توانند بهترین بستر برای لینک سایت شما باشند را تهیه کرده و حال قصد دارید با صرف هزینه های نسبتا بالا، لینک خود را در این سایت ها قرار دهید تا از رقیبان تان پیشی بگیرید.

لینک ها را خریداری کرده و وقتی به سایت های بستر سر می زنید می بینید که لینک سایت رقیب شما نیز در آن وجود دارد و به این شکل تلاش های شما بر باد خواهد رفت. به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم اگر قصد دارید از روش بک لینک سازی برای رشد و ارتقای سایت تان استفاده کنید حتما روش بک لینک سازی PBN را در پیش بگیرید تا بهترین نتیجه را در طولانی مدت داشته باشید.

هزینه بالای خرید بک لینک

یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می گوید “هرچقدر پول بدی همانقدر آش می خوری”. این ضرب المثل برای خرید بک لینک نیز صدق می کند و بر اساس آن هرچقدر بیشتر هزینه کنید بک لینک های بهتری نصیب شما خواهد شد. سایت های رده بالا و معتبر که موضوع فعالیت آن ها با موضوع سایت شما یکی است، معمولا برای قرار دادن لینک سایت شما در سایت شان هزینه نسبتا زیادی را از شما دریافت می کنند که این امر می تواند جیب شما را حسابی خالی کند!

این دلایل، دلایل خوب و کافی هستند که بجای استفاده از روش بک لینک سازی قدیمی از روش مدرن بک لینک سازی که بک لینک سازی به روش PBN نامیده می شود استفاده نمایید. در ادامه به بررسی فواید بک لینک PBN پرداخته ایم.

چرا باید لینک سازی PBN کنیم؟

 لینک سازی PBN

در قسمت بالا به بررسی ایراداتی که به بک لینک سازی قدیمی وارد است پرداخته ایم و در این قسمت می خواهیم به شما بگوییم چرا بکارگیری روش PBN برای لینک سازی بهتر از روش های قدیمی است.

کنترل کامل بر سایت های بستر

در بالا گفتیم یکی از مشکلات اصلی که بک لینک سازی قدیمی با آن روبرو می شد، این است که ممکن بود هر لحظه سایت بستر لینک موضوع فعالیت خود را تغییر داده و به این شکل به سایت شما ضربه وارد شود. در روش لینک سازی به شکل بک لینک PBN تمام سایت هایی که قرار است لینک شما در آن ها نمایش داده شود زیر دست خودتان است و می توانید هر کاری که دوست دارید با آن ها بکنید.

اگر سایت هایی که لینک شما را نمایش می دهند تحت نظارت و مدیریت شما باشند، مشکلات کمتری را خواهید داشت. چراکه در این حالت رقیبان دیگر نمی توانند در سایت هایی که لینک تان را قرار داده اید لینک شان را قرار دهند و شما خواهید توانست به صورت انحصاری سایت های خوبی را برای نمایش لینکتان ترتیب دهید. بدترین اتفاقی که در این حالت می تواند رخ دهد این است که گوگل سایت شما را پنالتی کند. در این هنگام به دلیل اینکه تمام سایت های نمایش دهنده لینک در تصرف خودتان است، می توانید به راحتی لینک هایتان را مدیریت کنید.

آسانی فرآیند ثبت لینک ها

سایت های معتبر که رتبه خوبی دارند، برای اینکه لینک شما را در وبسایتشان نمایش دهند در کنار هزینه های بالایی که دریافت می کنند شرایط و فیلترهای مختلفی دارند که باید تمام آن ها را رعایت کنید. اگر از روش بک لینک PBN استفاده کنید خواهید توانست بدون اینکه شرایط و فیلترهای سایت های گوناگون را بپذیرید لینک تان را در سایت های تحت نظر خودتان نمایش دهید. تکنیکی که به کمک آن می توانید دامنه های ارزشمندی بدست آورید این است که روزانه به دنبال دامنه های تازه آزاد شده ای باشید که از رتبه خوبی برخوردار هستند.

سپس این دامنه ها را به نام خود ثبت کرده و موضوع فعالیت آن را با فعالیت سایت خود هماهنگ کنید. به این شکل بجای اینکه هزینه های زیادی صرف خرید بک لینک سایت های دیگر کنید، دامنه های رتبه بالا را خریداری کرده و به این ترتیب هم صاحب دامنه های معتبر شده و هم بک لینک دائمی خواهید داشت.

هزینه کمتر، بک لینک دائمی

برای خرید بک لینک با روش قدیمی، معمولا سررسیدی وجود داشت که با اتمام آن لینک شما از سایت نمایش دهنده برداشته می شد. این امر باعث می شد شما به صورت دوره ای هزینه نسبتا بالایی را برای خرید بک لینک صرف کنید چرا که بک لینک اگر به صورت موقت در یک سری سایت باشد، نتیجه آن هم موقت است اما بک لینک دائمی نتیجه بلندمدت هم برای شما به همراه خواهد داشت. در روش PBN تا زمانی که خودتان قصد پاک کردن لینک از سایت ها را نداشته باشید، لینک های شما در سایتتان نمایش داده می شود.

مشکلات بک لینک سازی به روش PBN چیست؟

مشکلا لینک سازی PBN

تمام روش های موجود برای بک لینک سازی دارای مشکلات و معایبی هستند و روش PBN نیز از آن ها مستثنی نیست. یکی از مشکلاتی که در این روش وجود دارد، این است که گوگل متوجه شود تمام وبلاگ ها و صفحاتی که به سایت شما لینک داده اند متعلق به یک نفر است. اگر این اتفاق رخ دهد گوگل به نوعی شما و سایتتان را اسپم تشخیص داده و رتبه تان در گوگل به شدت افت می کند.

حال این سوال پیش می آید که گوگل چگونه می فهمد تمام این صفحات و وبلاگ ها برای یک نفر است. این کار را می توان با بررسی صاحبان دامنه، هاست میزبان و راه های تماس انجام داد. در هر صورت اگر قصد انجام لینک سازی با روش بک لینک PBN را دارید حتما موارد بالا را در نظر بگیرید تا با بن بست گوگل روبرو نشوید.

به دنبال چه میگردید؟ از دکمه های جادویی استفاده کن 🙂

آموزش سئو آموزش لینک سازی

اگر دنبال یادگیری سئو و شیوه های اصولی لینک سازی هستید حتما دو مقاله بالا را بخوانید

درباره ی علیرضا شاکری

کارشناس تولید محتوا در زمینه توسعه کسب و کارهای اینترنتی و عضو کوچکی از خانواده نتیکو هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *