خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / انضباط فردی دقیقا چیست؟ ( 8 روش برای تقویت آن)

انضباط فردی دقیقا چیست؟ ( 8 روش برای تقویت آن)

افزایش انضباط فردی با تکنیک های موثر

انضباط فردی چیست؟

انضباط فردی یا انضباط شخصی، مجموعه ای از رفتارها و اصول است که یک شخص برای خود مقرر می کند تا از آن ها پیروی کند. این رفتار و اصول در هرجا و هرمکانی همراه شخص است و فرد موظف است از آن تحت هر شرایطی پیروی کند. مقصود از ایجاد این رفتارها و اصول، رسیدن به هدفی خاص است که در حالت عادی نمی توان به آن دست پیدا کرد. به کمک انضباط فردی شما قادر خواهید بود فردی خوشبخت تر و خوشحال تر باشید و از اینکه در مسیر رسیدن به خواسته هایتان قدم برمی دارید لذت ببرید. در ادامه این مطلب، تمام جوانج انضباط فردی را به دقت بررسی کرده و برای شما عزیزان توضیح داده ایم. همراه نتیکو باشید.

ویژگی های فردی که دارای انضباط شخصی است چیست؟

ویژگی های فردی که دارای انضباط شخصی است چیست؟

اشخاصی که دارای انضباط فردی هستند دارای ویژگی های مختلفی می باشند که آن ها را به انسان های قدرتمند و هدفمند تبدیل می کند. برخی از ویژگی های اصلی افراد دارای انضباط شخصی شامل موارد زیر می باشد.

استقامت و آستانه صبر و تحمل بالا

انضباط فردی، محدوده فکری گسترده تری را برای افراد به وجود می آورد و این محدوده فکری وسیع باعث صبر و استقامت بالاتری در هنگام برو مشکلات می شود. اگر دو شخص را در نظر بگیرید که یکی دارای انضباط فردی بوده و دیگری نیست، به راحتی می توانید این دو را در هنگام عصبانیت مقایسه و تفاوت آن ها را ببینید. فردی که دارای انضباط فردی است در هنگام عصبانیت از گفتن جملاتی که ممکن است در آینده برای او مشکل ساز شود جلوگیری می کند و سعی می کند آرامش خود را حفظ کند اما یک فرد عادی ممکن است دست به هر اقدامی بزند.

امید به آینده و عدم ناامیدی با وجود موانع

امید به آینده عاملی است که پیشرفت فردی را در اشخاص حاصل می شود. اگر به آینده امید نداشته باشید نمی توانید فعالیت های مثمر ثمر انجام دهید چرا که مدام با این سوال روبرو می شود: وقتی آینده خوبی برای من وجود ندارد این کار را انجام دهم که چه؟ همین یک سوال می تواند سرآغاز شکست و عدم موفقیت شما شود. شخصی که دارای انضباط فردی است همیشه به آینده امید دارد حتی اگه نشانه هایی را مشاهده کند که عدم موفقیت در آینده را ابراز می کند. ممطئن باشید عدم امید به آینده هیچ سودی برای شما ندارد اما اگر با امید به آینده به انجام کارهایتان بپردازید، روحیه مصمم تری پیدا خواهید کرد.

کنترل بر تمام رفتارهای فردی

کنترل بر رفتارهای فردی، دیگر ویژگی ای است که افراد دارای انضباط فردی از آن بهره مندند. همان طور که گفتیم ممکن است یک شخص در عصبانیت رفتارهایی از خود بروز دهد که در آینده باعث متضرر شدن وی شود اما یک فرد منضبط بر تمام رفتارهایش کنترل دارد. این رفتارها می تواند شامل روابط اجتماعی، تغذیه، انتقاد پذیری، درس خواندن و هر مورد دیگری باشد. افرادی که نمی توانند رفتارهایشان را کنترل کنند هیچوقت در مواقع مهم زندگی سربلند بیرون نخواهند آمد.

کنترل حواس و تمرکز روی یک موضوع با وجود عوامل خارجی

از شخصی بزرگ که به ریاضت و کاردانی معروف بود پرسیدند چگونه می توانی این گونه در تمام مراحل زندگی به خوبی تصمیم گیری کنی؟ او در جواب گفت، تمرکز تنها عاملی است که باعث می شود من همیشه از شوریدگی و بی نظم بودن فکر و خیال در امان باشم؛ به گونه ای که وقتی غذا می خورم صرفاً غذا می خورم و وقتی مطالعه می کنم فقط و فقط مطالعه می کنم. این که بتوان در هنگامی که مشغول به انجام کاری هستید فقط به آن موضوع فکر کنید و ذهن تان را از فکر کردن به سایر عوامل خارجی دور کنید، باعث می شود آن کار را به بهترین شکل ممکن انجام داده و در تصمیماتتان موفق عمل کنید.

به جرعت می توان گفت موفقیت مساوی است با تمرکز و هیچ فردی را نمی توانید پیدا کنید که ادعای موفق کرده اما در شغل و عرصه ای که موفق است تمرکز نداشته باشد. اینکه فکر کنید تمرکز کردن جزو اموری است که نیاز به تمرین و یادگیری ندارد اشتباه می کنید! تمرکز یکی از مهارت هایی است که نیاز به فراگیری آموزش ها و تمرین های مستمر دارد.

سعی و تلاش مداوم تا رسیدن به هدف

اگر قصد دارید به یک هدف مشخص برسید، نباید لحظه ای دست از تلاش در راه رسیدن به آن بردارید. تلاش دائمی و مستمر رمز موفقیت بسیاری از کسانی است که از صفر شروع کرده اند. افرادی که دارای انضباط فردی هستند، می دانند برای رسیدن به خواسته شان اگر قصد و پشتکار 100 درصدی داشته باشند حتما به آن خواهند رسید.

البته این موضوع بدین معنی نیست که خواسته های بسیار بزرگ تر از وسعت شخصیت تان بخواهید و توقع رسیدن به آن را هم داشته باشید. بلکه هدف شما باید به گونه ای باشد که امکان رسیدن به آن وجود داشته و با استمرار در تلاش ها، بتوان آن را به واقعیت تبدیل کرد. افراد عادی معمولا با پیش آمدن چند مشکل و برخورد با چند مانع سر راهشان، ناامید شده و از ادامه مسیر سر باز می زنند.

پروسه رسیدن به انضباط فردی

پروسه رسیدن به انضباط فردی

انضباط فردی، خود یک پروسه را برای رسیدن به هدفی خاص مقرر می کند. ما در این قسمت قصد داریم یک قدم عقب تر رفته و بررسی کنیم چگونه می توان به انضباط فردی دست پیدا کرد؟

هدف گذاری دقیق

انسان ها بر خلاف حیوانات از نیروی اختیار بهره مندند و این نیرو به آن ها کمک می کند بتوانند تصمیماتی بگیرند که بر خلاف میل آن هاست. هدف گذاری، جزو اموری است که با اختیار انسان انجام می شود و یک فرد می تواند مشخص کند که می خواهد با زندگی بسازد یا خود یک زندگی تازه بسازد؟ فرق این دو جمله در این است که در حالت اول یک شخص بدون هدف گذاری و رسیدن به تعالی، با هرچه سر راهش پیش می آید سازگاری می کند و حالت دوم که فرد را به تعالی می رساند، ساختن زندگی جدید با سعی و تلاش و پشتکار است. هدف گذاری باعث می شود بدانید در چه مسیری قرار گرفته اید.

انجام فعالیت های آگاهانه و هدفمند به شما کمک می کند نتیجه مطلوب تری را در پایان بدست بیاورید. ممکن است زندگی شما دارای موانع و مشکلات متعددی باشد اما هدف گذاری باعث می شود چشم انداز شما برای زندگی و رسیدن به موفقیت طولانی شود و در نتیجه از موانع و مشکلات بهتر و راحت تر عبور کنید. ه ت 1دفمند بودن در زندگی شما را قدرتمند نیز نشان می دهد؛ چراکه داشتن هدف قدرت تمرکز شما را برای رسیدن به رویاهایتان افزایش داده و تمام توانایی های شما را در راه رسیدن به خواسته تان بسیج می کند. البته اینکه فقط هدفی را مشخص کنیم برای رسیدن به انضباط فردی کافی نیست.

بلکه باید در راه رسیدن به هدف توانمند و منظم باشید. نتیجه و سود واقعی هدف گذاری هنگامی مشخص می شود که شما در طول رسیدن به هدف، مطمئن شوید که حاضر به انجام تمام کارها و کشیدن تمام رنج ها و سختی ها خواهید بود حتی اگر این هدف باعث شود برخی از عادات و رفتارهای خود را در زندگی تغییر دهید.

مسئولیت‌پذیر و انتقادپذیر باشید

انتقاد پذیری از نظر بسیاری از افراد کاری سخت و ناخوشایند است اما اگر می خواهید انضباط فردی را در زندگی تان حاکم کنید، باید انتقادپذیر باشید. افراد انتقاد پذیر همیشه برای شنیدن انتقادها آماده اند و در همه حال آرامش خود را حفظ می کنند. به یاد داشته باشید شنیدن انتقاد به معنی پذیرفتن آن نیست و هرکس که انتقادی به شما می کند قرار نیست حقی را از شما ضایع کرده و یا چیزی را تحمیل کند.

افرادی که دارای انضباط فردی هستند، هنگامی که با انتقادها روبرو می شوند در ابتدا آرامش خود را حفظ و سپس به دادن پاسخ های منطقی به شخص انتقاد کننده می پردازند. هر انتقادی که به شما وارد می شود از سه حالت خارج نیست؛ یا انتقاد توهینی است و شخص قصد سرکوب شما را دارد که در این هنگام باید به او بگویید که انتقاد او بی فایده ای است. یا شخصی به شما انتقادی بیجا می کند که از نظر شما صحیح نیست و می توانید با نهایت احترام پاسختان را به وی بگویید و یا شخصی انتقاد صحیح می کند که خودتان هم قبلا به آن فکر کرده اید.

افرادی که در گروه سوم قرار می گیرند کسانی هستند که شما را در یک موضوع به خوبی شناخته و شما نیز باید از اینکه عیب و حتی حسن تان را گوشزد کرده اند تشکر کنید. در بسیاری از مواقع انتقادهای کوچک به تغییرات بزرگ در افراد منجر می شود پس از شنیدن نقد دیگران راجع به خود ناراحت نشوید چراکه ممکن است برای شما سودمند باشد.

تکنیک های رسیدن به انضباط فردی

برنامه ریزی مشخص و مدون داشته باشید

همه افراد در زندگی شان امور مختلفی را انجام می دهند که موضوعات مختلفی را شامل می شود. برای مثال خود شما! وقتی صبح از خواب بیدار می شوید به انجام امور شخصی، شغلی، آموزشی، تفریحی، ورزشی و غیره می پردازید که هرکدام از اهمیت خاصی برخوردار است. افرادی که دارای برنامه ریزی مدون و مشخصی نیستند هیچ ترتیبی برای انجام کارهایشان نداشته و در طول روز ممکن است نتوانند بخشی از کارهایشان را انجام دهند چرا که بدون برنامه ریزی روال کارها آن طور که شما می خواهید طی نخواهد شد. افراد منضبط و کسانی که دارای انضباط فردی هستند جزو انسان های موفق برشمرده می شوند.

بسیاری از افراد فکر می کنند برنامه زندگی افراد موفق، فقط شامل کار و شغل آن هاست در صورتی که اصلا اینگونه نیست. افراد موفق دارای برنامه ریزی مشخصی هستند که در آن تمام جوانب امور روزانه درنظر گرفته می شود. اگر به برنامه روزانه یک فرد موفق نگاهی بیاندازید، تمام فعالیت هایی که در چند خط بالاتر گفتیم وجود دارد و قرار نیست شخص در 24 ساعت شبانه روز کار کند تا موفق شود! بلکه کافیست به صورت هدفمند و با برنامه کار کند تا به نتیجه برسد.

در چینش برنامه تان، ابتدا مشخص کنید این برنامه مربوط به یک روز یا یک هفته یا یک ماه است؛ با تخمین زمان های مربوط به هر فعالیت، کارهایی که از اهمیت بالاتری برخوردار هستند را در اولویت قرار دهید. سعی کنید در برنامه ای که تهیه می کنید اوقات تلف شده حداقل باشد و با در نظر گرفتن عادت هایتان، زمان های خالی در میان هر فعالیت بگذارید تا دچار مشکل زمان نشوید.

تا رسیدن به هدف تان پیگیر باشید

بسیاری از کسانی که برای هدفشان برنامه ریزی کرده و تمام کارها را به بهترین شکل انجام می دهند، این سوال را پس از مدتی می پرسند که چرا به هدفمان نمی رسیم؟ یکی از ویژگی هایی که افراد دارای انضباط فردی از آن بهره می برند “پیگیر بودن” است. تنها موردی که باید پیگیر آن باشید هدفتان است و اگر تمام کارها را کردید و باز هم به هدفتان نرسیدید ناامید نشوید؛ چراکه شرایط برای همه افراد یکسان نیست و ممکن است فردی که برنامه مشابه شما دارد پس از 1 سال به هدفش برسد اما شرایط محیطی برای شما به گونه ای پیش بیاید که پس از 5 سال به هدف برسید.

یکی از بزرگترین مشکلات افراد معمولی برای پیگیری و پیش برد اهداف این است که آنها را به صورت پیوسته دنبال نمی کنند در حالیکه افراد منضبط وقتی یک هدف را مشخص می کنند تا زمان رسیدن به آن دست از تلاش برنمی دارند. شایان ذکر است یکی از دلایلی که ممکن است افراد را با انجام تمام کارها به هدفتان نرساند، این است که تمایلی برای امتحان راهکارهای جدید نداشته و سعی می کنند مسیر افرادی که قبل از آن ها به هدفشان رسیده اند را کپی برداری کرده و طی کنند. همانور که گفتیم شرایط برای هر شخص متفاوت است و اگر از یک راه به هدفتان نرسیدید، راه های دیگر را امتحان کنید.

توسعه فکر و شخصیت به کمک انضباط شخصی

 

افراد موفق و منظم را الگویی برای خود قرار دهید

تمام افراد برای اینکه یک تغییر در خودشان ایجاد کنند نیازمند یک منبع هستند که این منبع درون ما قرار دارد. با پیداکردن این منبع می توان عادات و رفتارهایی که در زندگی روزمره مان داریم را تغییر داده و زندگی بهتری برای خود رقم بزنیم اما عده ای وجود دارند که نمی توانند از طریق خودشان به تغییرشان کمک کنند بلکه باید با بررسی زندگی دیگران، نکات مثبت زندگی آن ها را در نظر گرفته و از آن ها الهام بگیرند.

تکنیک های الگوبرداری از انسان های دیگر به بسیاری از افراد کمک می کند تا در راه رسیدن به هدفشان بهتر عمل کنند. اگر فکر می کنید الگوبرداری از زندگی انسان های موفق برای افراد که دارای انضباط شخصی هستند غیرممکن است، سخت در اشتباهید! الگوبرداری از زندگی دیگران در صورتی خوب و کارگشا است که با زندگی شخصی شما ترکیب شود. اینکه چشم بسته بخواهید از زندگی دیگران تقلید کنید ممکن است شما را به نابودی بکشاند اما اگر زندگی و رفتار انسان های موفق را با زندگی خودتان شخصی سازی کنید می توانید مسیر موفقیت را بهتر و راحت تر سپری کنید.

عادت هایتان را تغییر دهید

در راه رسیدن به هدف اگر عاداتی دارید که ممکن است برای شما مشکل ایجاد کنند کنار گذاشته و سعی کنید تا حد امکان عاداتی که شما را به هدفتان نزدیک تر می کند داشته باشید. تغییر عادت یکی از مشکلات افراد عادی است و اگر می خواهید فردی منضبط باشید باید توانایی تغییر حالات و عادات در خود را پرورش دهید.

خود را بخشیده و شکرگذار باشید

مورد آخر شکرگزار بودن است. هیچوقت از وضعیتی که دارید ناشکری نکنید و همیشه شکرگزار خدا باشید. خودتان را ببخشید و اگر اشتباهی کرده اید به خودتان سخت نگیرید. در راه رسیدن به هدف به خدا توکل کنید و از او بخواهید قدرت رسیدن به خواسته تان را در شما به وجود آورد.

اهمیت انضباط فردی در زندگی چیست؟

اهمیت انضباط فردی در زندگی چیست؟

نظم و انضباط، نه ربطی به میزان دارایی افراد داشته و نه ربطی به مواردی مثل گرایش و جنسیت و … دارد. نظم پدیده ای است که هر فرد با هر مشخصاتی می تواند از آن بهره برده و در زندگی اش آن را سرلوحه تمام کارها قرار دهد. اهمیت انضباط فردی هنگامی مشخص می شود که شما با مشکلات و موانعی روبرو شوید که تا بحال با آن روبرو نشدید. انضباط فردی به شما کمک می کند بتوانید در لحظات حساس، تاثیرگذارترین تصمیمات را به بهترین شکل ممکن بگیرید و درصد اشتباهاتتان به حداقل برسد.

این مطلب را هم بخوانید: قانون جذب 【8 راز پنهان و شگفت انگیز】100% تضمینی

همچنین به کمک انضباط فردی دیگر نباید نگران کم آوردن وقت و انرژی در کارها باشید؛ چراکه اصول انضباط فردی به گونه ای است که تمام زمان شما را در طول روز به شکل مناسب چینش کرده و سبک زندگی خوبی را در فرد ایجاد می کند. خواب و تغذیه مناسب، انجام فعالیت های ورزشی، انجام فعالیت های شغلی و کاری و همچنین توجه به تعالی روحی مواردی است که در انضباط فردی مورد توجه قرار گرفته و می تواند باعث شود در کوتاه مدت، شخصیت شما به شکلی منحصر به فرد شکل گرفته و رفتارهای بد تبدیل به نقاط قوت شما شود. همچنین انضباط فردی باعث می شود هیجانات فردی به حداقل ممکن برسد.

بسیاری از افرادی که در زندگی شکست خورده اند، هیجان را عامل شکست خود می دانند. چراکه این افراد با قرار گرفتن در موقعیت های حساس، به دلیل هیجانی بودن اقدام به عمل اشتباه کرده و تصمیمی گرفته اند که زندگی آن ها را دگرگون کرده است. در کل، انضباط فردی شخصیت و رفتارهای شما را همراه با نظم و اصول می کند تا ضریب اشتباهات به حداقل و احتمال موفقیت به حداکثر برسد.

انضباط فردی به اشخاص چه کمکی می کند؟

انضباط فردی به اشخاص چه کمکی می کند؟

انضباط فردی باعث می شود فکر و روحیات افراد در بهترین شکل ممکن قرار بگیرد. کسانی که آداب انضباط شخصی را به خوبی اجرا می کنند می توانند انسان های موفقی باشند. برخی از فوایدی که انضباط فردی برای کسانی که از آن بهره مندند به همراه دارد عبارتست از:

جلوگیری از بروز عصبانیت

انضباظ فردی باعث جلوگیری از بروز عصبانیت و هرگونه تنش و ناراحتی می شود. اگر از انضباط فردی بهره مند باشید، در تصمیمات تان عجولانه برخورد نخواهید کرد و می توانید به بهترین شکل ممکن به انجام کارهایتان بپردازید.

کنترل حواس

به کمک انضباط فردی قادر خواهید بود روی حواس خود کنترل داشته باشید. شاید شما هم افرادی را دیده اید که برای لحظه ای شاد هستند و پس از آن به سرعت ناراحت می شوند و به نوعی دمدمی مزاج هستند. اینگونه افراد تعادل نداشته و نمی توانند تصمیمات درستی در زندگی بگیرند.

خوش قولی و تعهد

انضباط فردی شما را به شخصی خوش قول و متعهد تبدیل می کند. بسیاری از بدقولی هایی که باعث می شود افراد جلوه ای بد نزد دوستان و آشنایان شان پیدا کنند بخاطر مواردی همچون کمبود زمان و عدم برنامه ریزی صحیح کارهاست. کسانی که از انضباط فردی برخوردارند دارای برنامه های مدون و اصولی هستند که به آن ها کمک می کند به تمام قول و وعده هایشان جامه عمل بپوشانند.

انضباط فردی = رسیدن به موفقیت

جلوگیری از تنبلی

تنبلی یکی از عوامل جلوگیری از پیشرفت و ترقی انسان هاست. فرد منضبط دارای روحیه مثبت و مصمم برای انجام کارهاست و به راحتی می تواند بر احساس تنبلی خود غلبه کند.

کنترل هیجانات

کنترل هیجانات یکی دیگر از فواید انضباط فردی است. هیجان حالتی است که در آن، حس فرد بر عقل آن پیشی می گیرد و این اتفاق در زمان هایی که نیاز به تصمیم گیری های مهم است می تواند منجر به اشتباه ترین تصمیمات شود. در مسیر رسیدن به انضباط فردی، یاد خواهید گرفت چگونه بر هیجانات خود کنترل داشته باشید و بتوانید از آن ها در مواقع درست استفاده نمایید تا دچار مشکل نشوید.

فعالیت و پرانرژی بودن

به کمک اصول انضباط فردی، فردی فعال و پرانرژی خواهید شد. شاید شما هم جزو افرادی باشید که دیدن تلویزیون و استراحت در خانه را به کارهایی مثل ورزش کردن ترجیح می دهید. افرادی که دارای انضباط شخصی هستند سعی می کنند همیشه فعال و پرانرژی باشند به همین دلیل رفتن به باشگاه و رسیدگی به سلامت بدن را به دیدن تلویزیون در خانه ترجیح می دهند.

انضباط شخصی چیست؟

خواب و تغذیه صحیح

انضباط فردی خواب و خوراک شما را اصولی و صحیح خواهد کرد. خواب و تغذیه دو عامل مهمی است که روی تمام زندگی یک شخص تاثیرگذار است. اگر خواب تان به اندازه کافی نباشد، در طول روز بی حوصله و بی انرژی هستید و همین مورد کافی است تا شما را از هدفتان دور و دورتر کند. تغذیه نامناسب نیز باعث ایجاد بیماری های مختلف مثل چاقی، دیابت و غیره می شود.

پیگیری اهداف

شاید شما هم این را تجربه کرده اید که شروع به خواندن یک کتاب می کنید و با مطالعه قسمتی از آن، دیگر رمقی برای خواندن ادامه کتاب را ندارید. اصول انضباط فردی به شما کمک می کند اگر یک کتاب را شروع به خواندن کردید، تا پایان آن را بخوانید و نصفه رهایش نکنید. این مثال در زندگی کاری و شخصی نیز صدق می کند و اگر انضباط فردی داشته باشید، با شروع یک کار تا پایان پیگیر آن خواهید بود.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *