خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / وبینار / برای برگزاری بهتر وبینار باید چه اقداماتی را انجام دهیم؟

برای برگزاری بهتر وبینار باید چه اقداماتی را انجام دهیم؟

چک لیست وبینار
چک لیست وبینار

برای اینکه بتوانید اطلاعات خود را به مخاطبان خود انتقال دهید و از طریق آن کسب درآمد کنید روش‌های مختلفی وجود دارد. وبینار یکی از روش‌های مدرن و بدون دردسر برای برقراری ارتباط با مخاطبالن و همچنین انتقال تجربیات است. برگزاری وبینار فواید بسیار زیادی دارد و اگر به درستی اجرا شود باعث محبوبیت شما شده و باعث افزایش درآمد شما خواهد شد. برای اینکه وبینار بی نقص و حرفه‌ای برگزار کنید باید بدانید که چه اقداماتی را انجام دهید. در این مقاله از نتیکو، چک لیست وبینار و اقداماتی که برای برگزاری آن لازم است را به شما معرفی خواهیم کرد.

چرا باید وبینار برگزار کنیم؟

 وبینار یک فرصت عالی برای صاحبان کسب و کار و متخصصان است که بتوانید اطلاعات خود را به راحتی با مخاطبان به اشتراک بگذارند. وبینار از چندین لحاظ مختلف برای شما حائز اهمیت است؛ بنابراین گزینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاری می‌باشد. برگزاری وبینار روش ایده‌آلی است چون:

 • هیچ محدودیتی برای زمان و مکان برگزاری ندارد
 • فرصت عالی برای انتقال تجربیات و کسب درآمد است
 • به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید
 • بین شما و مخاطبان تان هیچ واسطه‌ای وجود نخواهد داشت
 • به راحتی می‌توانید برندسازی کنید
 • به رشد کسب و کار شما کمک خواهد کرد
 • با مخاطبان جدیدی آشنا خواهید شد
 • تجربیات شما را افزایش می‌دهد
 • می‌توانید مشکلات و ایرادادت مخاطبان را برطرف کنید
 • فرصتی بی نظیر برای معرفی خودتان و تخصص تان است

فواید برگزاری بی عیب و نقص وبینار

در قسمت‌های قبلی وبینار و اهمیت برگزاری آن را بررسی کردیم. مهم‌تر از هر موضوعی برگزاری بی عیب و نقص وبینار است. اگر بتوانید وبیناری حرفه‌ای و منحصر به فرد برگزار کنید، کسب و کار شما متحول خواهد شد. با برگزاری وبینار می توانید تخصص یا محصول خودتان را نیز به مخاطبان معرفی کنید.

چرا برای برگزاری وبینار به چک ‌لیست نیاز داریم؟

چک لیست مجموعه‌ای از اقدامات لازم برای انجام دقیق و بدون نقص یک چیز است. برای برگزاری وبینار نیز یک سری اقدامات ضروری با عنوان چک لیست وجود دارد که استفاده از آن به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید وبیناری بهتر و حرفه‌ای تر برگزار کنید.

اگر در قسمتی از مسیر دچار تردید شدید یا به مشکل برخوردید مراجعه به چک لیست به شما کمک خواهد کرد که بتوانید کارهای مهم و ضروی را با کیفیت بالا انجام دهید. چک لیست وبینار شامل اقدامات ضروری قبل، حین و بعد از برگزاری وبینار است که در ادامه آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

چک لیست اقدامات قبل از برگزاری وبینار

قبل از برگزاری وبینار باید یک سری اقدامات مهم و ضروری را انجام دهید که اهمیت بسیار زیادی دارد. در اصل همه چیز از این مرحله شروع می‌شود و اگر بتوانید اقدامات قبل از وبینار را به درستی انجام دهید برای برگزاری وبینار هیچ مشکلی نخواهید داشت. چک لیست اقدامات قبل از برگزاری وبینار عبارت‌اند از:

1- مخاطبان خود را به خوبی بشناسید

برای اینکه بتوانید وبیناری عالی و مفید برگزار کنید باید مخاطبان هدف خود را به خوبی بشناسید. شناسایی مخاطبان به شما کمک خواهد کرد که متناسب با نیاز آن‌ها سخنرانی کنید و از حاشیه رفتن پزهیز کنید. شما باید بررسی کنید که جنسیت، سن، نیاز، مشکلات و هدف مخاطبان تان از شرکت در وبینار چیست. بررسی و کسب اطلاعات درباره این موضوعات به شما کمک خواهد کرد که وبیناری بی نقص و کاربردی برگزار کنید.

2- یک بستر مناسب برای برگزاری وبینار پیدا کنید

یک بستر مناسب برای برگزاری وبینار انتخاب کنید
انتخاب پلتفرم مناسب برای برگزاری وبینار

برای برگزاری وبینار باید یک بستر مناسب پیدا کنید تا در حین برگزاری با مشکل رو به رو نشوید. بررسی تعرفه‌های میزبان وبینار، ویژگی‌ها، بهره مندی از تخته وایت برد برای تدریس بهتر، کیفیت تصاویر، ظرفیت پذیرش مخاطبان و پشتیبانی از سیستم عامل‌های مختلف جزو مهم‌ترین نکاتی هستند که هنگام انتخاب بستر مناسب برای برگزاری وبینار لحاظ کنید. سایت و نرم‌افزارهای بسیار زیادی برای برگزاری وبینار وجود دارند که با بررسی نقاط ضعف و قوت آن‌ها می‌توانید مناسب ترین بستر را برای خود انتخاب نمایید.

3- تجهیزات مورد نیاز برای برگزاری وبینار را آماده کنید

برای اینکه وبینار خود را به بهترین نحو ممکن اجرا کنید باید تجهیزات لازم را آماده نمایید. داشتن تجهیزات کامل و بدون نقص به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید وبینار را باکیفیت بالایی برگزار کنید. بهره مندی از سیستم قوی، میکروفون و اینترنت قدرتمند جزو اصلی‌ترین تجهیزاتی هستند که برای برگزاری وبینار باید در اختیار داشته باشید.

4- یک عنوان مناسب برای وبینار انتخاب کنید

وبینار شما باید یک عنوان جذاب و ترغیب کننده باشد. زمانی که وبینار خود را تبلیغ می‌کنید عنوان آن در معرض نمایش است؛ بنابراین باید یک عناون مناسب و جذاب برای وبینار انتخاب نمایید. برای عنوان زیاد اغراق نکنید و از کلماتی استفاده کنید که کاربر را برای شرکت در وبینار ترغیب کند. دقت داشته باشید که عنوان وبینار باید بر اساس حقیقت باشد و وعده‌های پوچ و توخالی به مخاطبان ندهد.

5- زمان برگزاری وبینار را مشخص کرده و برای آن برنامه ریزی کنید

بهترین زمان برای برگزاری وبینار را انتخاب نمایید

با توجه به شرایطی که دارید باید یک زمان مشخص برای برگزاری وبینار انتخاب نمایید و برای آن برنامه ریزی کنید.

 6- محتوای مورد نیاز برای وبینار را آماده نمایید

محتوای وبینار اهمیت بسیار زیادی دارد؛ بنابراین باید برای تهیه آن دقت زیادی به خرج دهید و بهترین محتوا را آماده کنید. محتوای شما باید متناسب با موضوع وبینار باشد و تمام موارد نیاز با آن را پوشش دهد. محتوا حرف اول را می‌زند و اگر بتواند نیازهای مخاطبان را برطرف کند باعث جلب اعتماد و استقبال از وبینارهای بعدی شما خواهد شد.

7- یک متن شروع برای وبینار آماده کنید

متن شروع اهمیت بسیار زیادی برای برگزاری وبینار دارد. اگر وبینار خود را با جملات تاثیرگذار و فوق‌العاده شروع کنید مخاطبان به شما علاقه مند شده و تا آخر وبینار همراه شما خواهند ماند.

8- وبینار خود را تبلیغ نمایید

وبینار خود را تبلیغ کنید
تبلیغ وبینار جزو چک لیست اقدامات قبل از وبینار

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید قبل از برگزاری وبینار انجام دهید تبلیغ آن است. تبلیغ webinar باعث می‌شود که مخاطبان بیشری با وبینار شما آشنا شده و برای شرکت در ان ثبت نام کنند. برای اینکه وبینار خود را تبلیغ کنید می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها و ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. هر چقدر این مرحله را بهتر انجام دهید درصد موفقیت و میزان درآمد شما از وبینار بیشتر خواهد شد.

9- برای برگزاری هر چه بهتر وبینار تمرین کنید

برای اینکه استرس خود را از بین ببرید و محتوای وبینار را با کیفیت بهتری ارائه دهید بهتر است قبل از برگزاری وبینار تمرین کنید. برای اینکار میتوانید تعدادی از افراد خانواده یا دوستان خود را کنار هم جمع کنید و تمام مواردی را که آماده کردید را به صورت کامل برای آن‌ها اجرا کنید. سپس می‌توانید نظرسنجی کنید تا ایرادات خود را برطرف نمایید.

چک لیست اقدامات حین برگزاری وبینار

حین برگزاری وبینار باید یک سری اقدامت خاص و ضروری را انجام دهید تا کیفیت وبینار افزایش یافته و مخاطبان را درگیر تدریس شما کند. مهم‌ترین اقداماتی که در حین برگزاری وبینار باید انجام دهید عبارت‌اند از:

1- به موقع و جذاب شروع کنید

شما باید قبل از همه شرکت کنندگان در وبینار حضور داشته باشید و تمام موارد را چک کنید تا مشکلی برای برگزاری وبینار نداشته باشید. شروع وبینار اهمیت بسیار زیادی دارد و نشان دهنده حرفه‌ای بودن شماست. برای اینکه به بهترین نحو ممکن وبینار را شروع کنید می‌توانید مختصر توضیحی از خود، موضوع وبینار و سرفصل‌هایی که قرار است آموزش دهید بیان نمایید.

2- مخاطبان را درگیر آموزش کنید

مخاطبان را درگیر آموزش کنید
درگیر کردن مخاطب با آموزش جزو چک لیست وبینار

شما نباید به صورت یک سره سخنرانی کنید و مخاطبان را خسته کنید. برای اینکه وبینار بهتری برگزار کنید باید مخاطبان را درگیر آموزش کنید و در حین وبینار با آن‌ها تعامل برقرار کنید. برای این منظور باید از قبل متن‌هایی را برای پرسش و پاسخ آماده کنید.

3- محتوا را به صورت اسلایدی و قدم به قدم توصیح دهید

محتوای شما باید به صورت اسلایدی و در قالب فایل پاورپوینت باشد. تیتر بندی محتوا و ارائه قدم به قدم آن‌ها باید در دستور کار شما باشد چرا که باعث می‌شود مخاطبان راحت‌تر مطالب را یاد بگیرند.

4- بعد از پایان هر بخش از محتوا به مخاطبان اجازه پرسش و پاسخ دهید

هر بخش از محتوا را که تمام می‌کنید یک فرصت استراحت و پرسش و پاسخ به مخاطبان ارائه دهید. این موضوع باعث می‌شود که مخاطبان ایرادات خود را مطرح نمایند و با برطرف کردن آن‌ها بقیه مطالب را نیز به طور کامل یاد بگیرند. استراحت کوتاه بین مطالب به شما هم این امکان را می‌دهد که تمرکز کنید و انرژی خود را برای ادامه وبینار جمع کنید.

چک لیست اقدامات بعد از برگزاری وبینار

پس از اینکه وبینار را اجرا کردید و با موفقیت به اتمام رساندید لازم است یکی سری اقدامات را انجام دهید تا مخاطبان شما را همراهی کنند و با شما ارتباط بهتری برقرار کنند.

1- از شرکت کنندگان در وبینار نظرسنجی کنید

درباره کیفیت وبینار نظرسنجی کنید

برای اعتمادسازی و آنالیز نحوه برگزاری وبینار خود بهتر است پس از پایان وبینار از شرکت کنندگان نظرسنجی کنید. از ان‌ها بخواهید که نقاط قوت و نقاط ضعف وبینار را بیان کنند تا بتوانید در وبینارهای بعدی بهتر عمل کنید.

2- یک راه ارتباطی برای شرکت کنندگان ارسال کنید

افرادی که داخل وبینار شرکت کرده‌اند به عنوان مخاطبان و دوستان جدید شما هستند. شما می‌توانید آدرس سایت، کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام خود را برای آن‌ها ارسال کنید تا بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند. ارسال راه ارتباطی به مخاطبان باعث می‌شود که با شما بیشتر ارتباط برقرار کنند و موضوعات و دغدغه‌های خود را به شما اعلام کنند. این کارها سبب می‌شود که راحت‌تر بتوانید موضوع جدید برای برگزاری وبینار انتخاب کنید.

3- از شرکت کنندگان در وبینار تشکر کنید

تشکر و قدردانی از افرادی که داخل وبینار شرکت کرده‌اند باعث دلگرمی آن‌ها می‌شود. این موضوع سبب می‌شود که حس رضایت بیشتری نسبت به شما داشته باشند و در نظرسنجی‌هایی که برگزار می‌کنید شرکت کنید. همچنین شما می‌توانید لینک بازپحش وبینار را برای افرادی که نتوانسته‌اند در وبینار شرکت کنند ارسال کنید و نشان دهید که آ‌ن‌ها را فراموش نکرده‌اید.

4- بازدهی وبینار را آنالیز کنید

شما برای برگزاری وبینار و اجرای آن زحمت زیادی کشیده‌اید و انتظار استقبال زیادی از آن را دارید. پس از پایان وبینار باید تمام جوانب را بسنجید تا ببینید بازدهی وبینار چگونه بوده است. برای بررسی راحت‌تر عملکرد وبینار می‌توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • تعداد ثبت نام کنندگان در وبینار
 • تعداد شرکت کنندگان در وبینار
 • جنسیت، سن و شهر افراد شرت کننده در وبینار
 • میزان مشارکت شرکت کنندگان در طول وبینار

جمع بندی

در این مقاله چک لیست وبینار و اقداماتی که برای برگزاری حرفه‌ای وبینار نیاز است را به شما معرفی کردیم. برای اینکه بتوانید مخاطبان بیشتری جذب کنید و وبیناری عالی برگزار کنید این اقدامات ضروری هستند. از کنار هیچکدام از این اقدامات ساده عبور نکنید چرا که هر یک از آن‌ها تاثیر مثبتی در اجرای هر چه بهتر وبینار دارند و به افزایش درآمد شما کمک خواهند کرد.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. خوشحال می‌شویم نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با چک لیست وبینار را با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

۱۰ سال تجربه برگزاری وبینار را شما هم یاد بگیرید

مثل یک مدرس حرفه ای وبینار برگزار کنید

تا کی میخواهید برای هر سوال خود درباره وبینار در گوگل سرچ کنید؟

کامل ترین دوره برگزاری وبینار حرفه ای در ایران, کافیست روی لینک زیر کلیک کنید

https://netiko.ir/Webinar-course

درباره ی آقای سپهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *