خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / گوناگون / ساختار های پر کاربرد سیم بکسل

ساختار های پر کاربرد سیم بکسل

ساختار های پر کاربرد سیم بکسل

در صنایع برای دستیابی به اهداف متعددی از سیم بکسل ها و اتصالات جانبی آنها استفاده می شود. در واقع سیم بکسل ها به سبب گستردگی بسیار زیادی که نسبت به دو نوع اصلی دیگر اتصالات لیفتینگ یعنی زنجیر ها و تسمه ها دارند کاربری صنعتی فراوان تری نیز دارند چرا که هر یک از این ساختار ها شرایط را برای بکارگیری سیم بکسل در شرایطی خاص متناسب با نیاز های آن صنعت فراهم می آورد. البته فراوانی سیم بکسل ها تنها محدود به ساختار آنها نمی باشد بلکه نوع بافت رشته های سیم بکسل، نوع خواب آنها، متریال و گرید های بکار گرفته شده نیز بصورت مستقیم بر روی خواص مکانیکی این ابزار اتصال و لیفتینگ تاثیر می گذارند. ساختار سیم بکسل شامل چند بخش می باشد که در زیر مورد بررسی قرار می گیرد.

  • تعداد رشته یا استرند از سیم بکسل : یکی از بخش های اصلی که بصورت یک عدد مانند 1، 4، 6، 8، 19 مشخص می شود و اولین عدد در کد مربوط به ساختار است نشان دهنده تعداد رشته های سیم در ساختار سیم بکسل است. تعداد رشته های بیشتر معرف انعطاف بیشتر سیم بکسل و تعداد رشته های کمتر مانند 1 که به سیم بکسل مهاری نیز شهرت دارد انعطاف کمتر را نشان می دهد.
  • تعداد مفتول های فلزی در هر رشته : دومین عدد در ساختار سیم بکسل معرف تعداد مفتول های فلزی بکار رفته در هر استرند یا رشته می باشد. اغدادی مانند 19 و 7 نمونه هایی از تعداد مفتول ها هستند.
  • نوع بافت سیم بکسل : که با حروفی مانند S یا W مشخص می شود و به دنبال تعداد رشته و مفتول در ساختار مشخص می شود. انواع بافت های استاندارد با قطر برابر مفتول های رشته، بافت سیل SEALE، بافت وارینگتون W، بافت فیلر F < بافت های ترکیبی که وارینگتون سیل از شناخته شده ترین آنها می باشد بصورت مستقیم بر قابلیت هاغی مکانیکی سیم بکسل از جمله مقاومت کششی و انعطاف تاثیر مستقیم خواهد داشت.
  • مغزی سیم بکسل : که در دو نوع فلزی و الیافی قابل دسته بندی می باشد. سیم بکسل مغز فولادی را با پسوند IWRC در ساختار سیم بکسل و سیم بکسل های مغز الیافی را بسته به نوع الیاف کد نویسی می کنند. یکی از اصلی ترین و پر کاربرد ترین الیاف ها در مغزی سیم بکسل الیاف کنفی است که در ساختار بصورت FC نشان داده می شود.

ساختار های 6 رشته سیم بکسل

سیم بکسل های 6 رشته پر کاربرد ترین ساختار های سیم بکسل را به خود اختصاص می دهند که با تعداد مفتول های مختلف، نوع مغزی و بافت های مختلف برای صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از پر کاربرد ترین ساختار های سیم بکسل 6 رشته به قرار زیر هستند.

  • سیم بکسل با ساختار 6X19 : این نوع زا سیم بکسل هم با بافتی از نوع استاندارد که قطر مفتول های هر استرند یکسان می باشد و هم بافتی از نوع سیل که از دو قطر مختلف مفتول در هر استرند استفاده شده است تولید می شود. سیم بکسل ساختار 6X19 هم با مغزی کنفی و هم با مغزی فولادی مورد استفاده قرار می گیرد و پر مصرف ترین ساختار سیم بکسل در اتصالات دکل های حفاری و همچنین در اتصالات جرثقیل های سقفی می باشد.
  • سیم بکسل با ساختار 6X36: یکی از محبوب ترین ساختار های سیم بکسل فولادی می باشد که تنها بصورت مغز فولادی تولید می شود این ساختار از سیم بکسل که از تعداد بالایی مفتول در هر استرند استفاده می کند در لیفتینگ بار و در تولید اسلینگ های سیم بکسلی استفاده گسترده ای دارد.
  • ساختار سیم بکسل 6X37: نوعی از سیم بکسل تمام فولادی با بافتی از نوع استاندارد با قطر برابر مفتول ها در ساختار می باشد.

سیم بکسل های 8 رشته

سیم بکسل های 8 رشته محبوب ترین ساختار در اتصالات کابین آسانسور محسوب می شوند و از همین رو به سیم بکسل آسانسوری نیز معروف هستند. ساختار پر کاربرد از سیم بکسل 8 رشته سیم بکسل ساختار 8X19S یعنی 19 مفتول در هر استرند که با بافتی از نوع سیل با دو قطر مختلف مفتول در کنار هم قرار گرفته اند می باشد. نوع مغزی سیم بکسل های مصرفی آسانسور می تواند از نوع کنفی و همچنین از نوع فولادی باشد که در سایز های 8 و 9 میلیمتر اغلب بصورت مغزفولادی و در سایز های 10 الی 13 میلیمتر اغلب بصورت مغز کنفی استفاده می شود. بازرگانی هاردوایر وارد کننده سایز ها و برند های مختلف سیم بکسل آسانسوری در ایران می باشد.

سیم بکسل های 19 رشته

این نوع از سیم بکسل ها که دارای تعدادی بالا از رشته و تعداد کم مفتول ها در هر رشته هستند اغلب با ساختار 19X7 مورد استفاده قرار می گیرند. سیم بکسل ساختار 19X7 به سیم بکسل نتاب نیز شهرت دارد چرا که قرار گیری رشته ها در ساختار این سیم بکسل بگونه ای است که از باز شدن در هر طرف جلوگیری می کند. سیم بکسل نتاب اغلب از گرید های بالای فولادی تولید شده و کاربری اصلی آن بر روی تاور کرین ها در لیفتینگ بار در ارتفاعات بلند می باشد. گرید حداقلی سیم بکسل نتاب 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد که در قطر 8 الی 32 میلیمتر تولید می شود.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *