خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / نقد و بررسی فیلم گرگ وال استریت

نقد و بررسی فیلم گرگ وال استریت

گرگ وال استریت

گرگ وال استریت یکی از آثار مارتین اسکورسیزی است که نقش اصلی آن یعنی جردن بلفورت، دی کاپریو است. این فیلم روایتی که زندگی توام با ثروت، قدرت و شهوت است که در آن نقش اصلی فیلم به دلیل فضای مسمومی که ثروت و شهرت برای وی به همراه دارد، زندگی خود را به نابودی می کشاند.

خلاصه فیلم گرگ وال استریت

شاید شما هم جزو افرادی باشید که نام فیلم گرگ وال استریت را شنیده اید اما آن را تاکنون مشاهده نکرده اید. ما در این بخش قصد داریم خلاصه ای از این فیلم را به شما عزیزان بگوییم تا با فضای فیلم و اتفاقاتی که در آن می افتد آشنا شوید. گرگ وال استریت فیلمی است که داستان ثروت، قدرت، شهوت و در نهایت نابودی ارزش های انسانی را به صورت سلسله داستان هایی بیان می کند.

وال استریت نام منطقه ای در ایالات متحده آمریکا است که افراد با شنیدن آن به یاد ثروت، سرمایه داری و کلاهبرداری می افتند. این موضوع ریشه در سابقه تاریخی این مکان داشته که در آن به خرید و فروش اوراق بهادار پرداخته می شد. شروع فیلم، فضای کاری شلوغی را نشان می دهد که می توان این فضا را تا پایان فیلم به شکل های مختلف مشاهده کرد.

در این فضا، افراد در یکی از شرکت های وال استریت با استفاده از روش هایی که با قانون و انسانیت مغایرت دارد به کسب ثروت های هنگفتی مشغول هستند. در این بازار آشفته که هر کس سعی در نابود کردن حریفان خود دارد، یک کارگزار بورس به نام جردن بلفورت با استفاده از ایده های خلاقانه و به کمک گروهی از دوستان خود اقدام به تاسیس شرکت کارگزاری کوچکی می کند.

این شرکت کوچک با گسترش فعالیت های خود به شرکتی بزرگ در ایالات متحده با صدها کارمند تبدیل می شود و در این بین، روایت های جذابی را از اتفاقاتی که درون شرکت و برای شخصیت های مختلف فیلم رخ می دهد را مشاهده خواهید کرد. از آنجایی که داستان فیلم از زبان شخصیت اصلی داستان یعنی جردن بلفورت تعریف می شود، این فیلم را می توان از جنبه های مختلفی نگاه کرد که همگی آن ها حول محور این شخصیت قرار دارد.

جردن بلفورت به دلیل زیرکی و ذهن خلاقی که دارد در مدت زمان کوتاهی به یکی از سرمایه داران بزرگ وال استریت تبدیل شده و از این جهت لقب “گرگ وال استریت” به وی می دهند که در ادامه زندگی، همین ثروت و شهرت کار دست وی داده و باعث می شود کنترل زندگی از دست وی خارج شود.

عنوان بندی جذاب و پرمفهوم

گرگ وال استریت

یکی از ویژگی های بسیار جذاب و خاص در فیلم گرگ وال استریت عنوان بندی زیبا و مفهومی آن است که ارتباط بسیار زیادی با فیلم دارد. فیلم سینمایی “گرگ وال‌ استریت” داستان مردی واقعی به نام جردن بلفورت است که به تجارت و برگزاری سمینارهای مختلف در زمینه بورس و خرید و فروش اوراق بهادار می‌ پردازد. جنبه دیگر فیلم، جنبه طنز و کمدی آن است که به نوعی از بین رفتن ارزش های انسانی به دلیل وجود پول های هنگفت را نشان می دهد.

عنوان گرگ وال استریت، ارتباط بین دو مفهوم “گرگ” و “وال استریت” را نشان می دهد. در این فیلم، جردن بلفورت به دلیل ایده های خلاقانه ای که در شغل خود به کار می گیرد به گرگ معروف می شود. از سوی دیگر، وال استریت نام منطقه ای در آمریکا است که به ثروت و وجود سرمایه گذاران معروف می باشد. ترکیب دو مفهوم که معنی قدرت و ثروت را در کنار یکدیگر نشان می دهد، داستان فیلم را به خوبی در ذهن بیننده بازتاب می کند.

اثری تاریخی از پیرمرد کارگردان

در صنعت سینما و فیلم سازی، یک موضوع رایج وجود دارد و بر اساس آن وقتی یک کارگردان پا به سن می گذارد، انتظار افراد برای خلق آثار جذاب و هنرمندانه از وی کم شده و بیشتر توقع بازنشستگی از فرد وجود دارد. این موضوع در بسیاری از نمونه ها درست بوده و کارگردان هایی که با سن بالای خود اقدام به ساخت فیلم سینمایی کرده اند، نتیجه خوبی نگرفته و فیلم آن ها مورد اقبال قرار نگرفته است. چرا که طبیعتا با بالارفتن سن، انگیزه و شوق کارگردان برای خلق یک اثر هنری جذاب کمتر شده و یک کارگردان سالخورده نمی تواند اثری با طراوت فیلم های سابقش خلق کند.

فیلم سینمایی گرگ وال استریت یک مثال نقض برای این موضوع است! چراکه کارگردان پا به سن گذاشته این فیلم با خلق اثری جذاب توانست علاوه بر کسب جوایز مختلف نظر بسیاری از منتقدین و تماشاگران را نیز به خود جلب کند. مارتین اسکورسیزی با ساخت این فیلم به زندگی هنری خود پایان داد و توانست یکی از معجزات تاریخ سینما را خلق کند. علاوه بر این، نکته ای که بسیاری از تماشاگران پس از تماشای فیلم بر آن معتقد بودند، این بود که آن ها تصور می کردند کارگردان فیلم شخص جوانی باشد که توانسته این حجم از ظرافت و دقت را در بخش های مختلف فیلم رعایت کند.

فیلمنامه ای با دیالوگ های بی نظیر

گرگ وال استریت

از نظر بسیاری از تماشاچیان و منتقدانی که به تماشای این فیلم نشستند، دیالوگ و فیلمنامه این فیلم در کنار عنوان جذاب آن باعث ایجاد حسی در بیننده می شود که با کمک آن می تواند فیلم را بهتر درک کند. فیلمنامه این اثر از تمام جهات یک اثر هنری و بسیار ارزشمند است که در آن بازار سرمایه و اتفاقاتی که در آن و پیرامون آن رخ می دهد به خوبی به معرض نمایش درآمده است. تمام سکانس ها و موقعیت هایی که در این فیلم دیده می شود، با هوشمندی هرچه تمام تر در کنار یکدیگر قرار گرفته تا مخاطب پا به پای شخصیت اصلی داستان را پیش ببرد.

در کنار فیلمنامه و داستان جذابی که این فیلم دارد، نکته دیگری که باعث زیباتر شدن این فیلم می شود دیالوگ های خاص و بیادماندنی آن است. به طوری که بسیاری از دیالوگ ها از زبان شخصیت اصلی فیلم به عنوان یک گوینده گفته می شود که خود این موضوع باعث می شود تماشاچی تصور کند شخصیت اصلی فیلم نیز یکی از بیننده های این داستان پر پیچ و خم است. علاوه بر این، توجه به بیوگرافی شخصیت های مختلف فیلم نیز به خوبی در این اثر هنری دیده می شود.

به طوری که از شخصیت اصلی تا ریزترین شخصیت ها در فیلم دارای بیوگرافی و سبک زندگی خاص خود بوده و به قول معروف از سیاه لشگر در این فیلم استفاده نشده است. از نظر بسیاری از منتقدین و افرادی که به تماشای این فیلم نشسته اند، گرگ وال استریت از نظر دیالوگ و فیلمنامه در بالاترین سطح هالیوود قرار دارد و شما هم با یکبار دیدن این فیلم به این موضوع پی خواهید برد.

رخداد اتفاقات با سرعت زیاد در فیلم “گرگ وال استریت”

از نظر سرعت، فیلم های سینمایی به دو نوع تقسیم می شوند. دسته اول فیلم هایی هستند که رویدادها با سرعت کم و با جزئیات دقیق رخ داده و دسته دوم فیلم هایی هستند که سرعت در آن ها بسیار بالاست و رویدادها یکی پس از دیگری رخ می دهد. فیلم سینمایی گرگ وال استریت یکی از فیلم های سینمایی است که سرعت اتفاق افتادن رویدادها در آن بسیار بالاست اما این موضوع باعث نشده جزئیات از چشم بیننده پنهان بماند.

در این فیلم سرعت بالا در کنار توجه به جزئیات را در داستان مشاهده می کنیم که در نوع خود بی نظیر است. از آن جایی که مدت زمان این فیلم چیزی حدود 3 ساعت است، بیننده فکر می کند قرار است پای فیلمی بنشیند که رویدادها در آن به آرامی اتفاق افتاده و یک زندگی آرام و منطقی از جردن بلفورت روایت می شود. در صورتی که عکس این موضوع صدق می کند و گام این فیلم بسیار سریع است.

شاید برای خیلی ها سوال باشد که چرا سرعت رویدادها در این فیلم در این حد بالاست؟ در جواب، باید بدانید که سرعت بالای فیلم نشان از هوشمندی کارگردان دارد. به طوری که قصد دارد سرعت اتفاقاتی که در وال استریت رخ می دهد را با سرعت رویدادهایی که در فیلم اتفاق می افتد هماهنگ کرده و به بیننده نشان دهد در یک بازار سرمایه که افراد مختلف از راه های نه چندان قانونی مشغول کسب ثروت هستند، همه چیز در یک آن رخ می دهد و ثانیه ها بسیار تاثیرگذار هستند.

نکته جالبی که در مورد فیلم گرگ وال استریت و کارگردان آن وجود دارد این است که اگر نگاهی به آثار گذشته اسکورسیزی بیاندازیم، فیلم هایی را می بینیم که روایت آن ها سرعت بالایی نداشته و به مخاطب اجازه تفکر و واکاوی در فیلم را می دهد اما در گرگ وال استریت ضرب آهنگ بالای فیلم این اجازه را به بیننده نمی دهد.

جوایز و افتخارات فیلم گرگ وال استریت

از آنجایی که داستان فیلم گرگ وال استریت جزو داستان های بسیار جذاب و بیادماندنی است که تاریخ سینما آثار زیادی را حول آن به خود ندیده است و همچنین وجود بازیگران مطرح مثل دی کاپریو و کارگردان با تجربه ای همچون مارتین اسکورسیزی، این فیلم توانسته است جوایز متعددی را کسب نماید. در این قسمت به طور مختصر به معرفی برخی از این جوایز پرداخته ایم.

 • نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای لئوناردو دی کاپریو
 • نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای جونا هیل
 • نامزد گوی طلایی بهترین فیلم کمدی یا موزیکال
 • نامزد اسکار بهترین کارگردانی برای مارتین اسکورسیزی
 • نامزد اسکار بهترین فیلمنامه نویسی اقتباسی برای ترنس وینتر
 • برنده گوی طلایی بهترین بازیگر نقش اول مرد کمدی یا موزیکال برای لئوناردو دی کاپریو
 • نامزد اسکار بهترین فیلم برای مارتین اسکورسیزی و لئوناردو دی کاپریو و جوی مک فارلند و رایزا عزیز

و جوایز دیگری که بعدها توسط این فیلم کسب شد.

بازیگران و تهیه کنندگان فیلم

طبیعی است اثری تاریخی همچون گرگ وال استریت، به کمک افراد باتجربه و حرفه ای تهیه و تولید شده باشد. از کارگردان و تهیه کنندگان گرفته تا فیلم بردار و بازیگران این فیلم، همگی جزو سوپراستارهای سینمای جهان هستند. در این قسمت به معرفی برخی از عوامل اصلی این فیلم پرداخته ایم.

تهیه کننده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی

 • لئوناردو دی کاپریو در نقش جردن بلفورت
 • جونا هیل در نقش دنی پوراش
 • مارگو رابی در نقش نائومی لاپاگلیا
 • جان فاورو در نقش مانی ریسکین
 • متیو مک کانهی در نقش مارک هنا
 • کایل چندلر در نقش پاتریک دنم
 • راب رینر در نقش مد مکس بلفورت
 • جان برنثال در نقش برد بادنیک
 • ژان دوژاردن در نقش ژان ژاک سورل
 • جوانا لامبی در نقش عمه اما
 • کنت چوی در نقش چستر مینگ
 • برایان ساکا در نقش رابی پینهد فینبرگ
 • هنری زبروسکی در نقش آلدن کاپفربرگ
 • کریستین میلیوتی در نقش ترزا پتریلو
 • کریستین ابرسول در نقش لی بلفورت
 • شیا ویگهام در نقش کاپیتان تد بیکام
 • کاترینا کاس در نقش چانتل بودنیک
 • پی. جی. برن در نقش نیکی راگرت کسکوف
 • استفانی کارتزوبا در نفش کیمی بالزر
 • جردن بلفورت در نقش اصلی میزبان

و ده ها بازیگر دیگر که به ایفای نقش در این فیلم سینمایی پرداخته اند.

خلاصه آنچه در این نقد گفته شد

گرگ وال استریت

در فیلم گرگ وال استریت، زندگی افرادی که به کسب ثروت های هنگفت و سرمایه داری از راه های غیرقانونی علاقه دارند اشاره شده است. به طوری که در قسمتی از فیلم، شخص جردن بلفورت دیالوگی را روبروی دوربین به مخاطب می گوید که بر اساس آن فعالیت های شرکت تحت نظر وی که بسیار مشهور و پرسود هم هست، غیرقانونی قلمداد می شود. در واقع این فیلم نقدی جسورانه و البته کمی خوش بینانه از ثروت های بادآورده ای است که می تواند به نابودی زندگی اشخاص منجر شود. در این فیلم شخصیت اجتماعی افرادی همچون بلفورت به خوبی به نمایش گذاشته می شود و این فیلم به نحوی جذاب، نقاط تاریک و سیاه بازار سرمایه ایالات متحده را نشان می دهد.

همچنین در این فیلم مصرف مواد مخدر و شهوت رانی بیش از هرچیز دیگری دیده می شود و در واقع کارگردان با این کار خود می خواهد به مخاطب این مفهوم را القا کند که ثروت بادآورده باعث فساد و هنجارشکنی های اجتماعی بسیاری خواهد شد که نمونه های مختلفی از آن را در گرگ وال استریت مشاهده می کنید. این فیلم در کنار امتیازات مثبت و منفی خود، در کل یک اثر بیادماندنی است که در آن قوانین درست و غلط تجارت و همچنین قدرت پول به خوبی نشان داده شده است. بدیهی است خلق چنین اثری تنها از کارگردان و بازیگرانی بزرگی همچون اسکورسیزی و دی کاپریو برمی آید و عجیب نیست که این فیلم نامزد دریافت 5 جایزه اسکار در بخش های مختلف شده است. امیدواریم از این مطلب لذت کافی را برده باشید.

در صورتی که شما هم علاقه مند به بازارهای کسب درآمد هستید، سری به سایر مطالب سایت نتیکو بیاندازید.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *