خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / موفقیت / زندگی نامه بزرگان / همه چیز راجب استیو جابز steve jobs

همه چیز راجب استیو جابز steve jobs

استیو جابز

اولین چیزی که با شنیدن نام استیو جابز یادتون میاد چی میتونه باشه؟؟؟

شاید محبوبیت او، سخنان ارزشمندی که از او به جا مانده است و یا شاید هم سیب گاز زده یا کمپانی اپل و محصولات بی نظیر و منحصر به فرد آن مثل آیفون ، آیپد، اپل واچ و … .

پیشنهاد میکنم فایل صوتی بی نظیر زیر رو گوش کنید (زندگی نامه استیو جابز)

استیو جابز درواقع یک مخترع، کارآفرین، رهبر و مدیر کمپانی چند میلیارد دلاری اپل است.

کمپانی ای که میتوان گفت محصولات بی نظیری چه از لحاظ نرم افزاری و مخصوصا سخت افزاری و طراحی ایجاد کرده است که رقیب آن ها در دنیا وجود ندارد یا اگر هم هست تعداد محدودی هستند.

طراحی محصولات اپل بی نظیر است و یک کاربر گوشی یا آیپد اپل با افتخار میتواند در یک جمع اعلام کند که از محصولات بی نظیر اپل استفاده میکند.
کاربرانی که یک بار از محصولات اپل استفاده میکنند تا آخر عمرشان به کمپانی اپل وفادار میمانند و دیگر علاقه ای به خریداری محصولات شرکت ها و برند های دیگر را ندارند.

قدرت کمپانی چند میلیارد دلاری اپل، کیفیت کاربری و ظرافت در طراحی ای که کاربران و بیننده های خود را مجذوب و غرق در زیبایی خود میکند.

کیه که دوست نداشته باشه با یک گوشی تو دستش مورد توجه تمام افراد اطرافش باشه؟

فکر میکنم تا اینجا توضیح درمورد شرکت اپل و محصولات منحصر بفرد اون کافی باشه و بهتره که بریم سراغ اصل مطلب : (استیو جابز) موسس و مدیر اصلی کمپانی اپل.

همانطور که در بالاتر هم خدمتتون عرض کردم “استیو جابز” با نام کامل “استیون پال جابز” به انگلیسی Steven Paul Jobs مخترع، کارآفرین، رهبر و مدیر کمپانی اپل است.

دوران کودکی استیو جابز :

استیو جابز دوران کودکی خود را مانند بسیاری از بچه های دیگر در حالت عادی به سر نبرد، پدر وی “عبدالفتاح جان جندلی” یک سوری مسلمان بود و مادر او  با نام “خوان کارول شیبل” اصالت آلمانی – سوئیسی داشت.

آن ها استیو جابز را در 24 فوریه سال 1955 میلادی در سان فرانسیسکو به دنیا آوردند اما هنوز با هم به صورت رسمی ازدواج نکرده بودند و به این دلیل که “خوان” مادر استیو، خانواده ای مسیحی و محافظه کار داشت نمی توانست رضایت آن ها را برای ازدواج با عبدالفتاح که یک عرب مسلمان بود جلب کند و به همین دلیل پدر و مادر استیو به این نتیجه رسیدند که نمیتوانند او را بزرگ کنند و باید سرپرستی فرزندشان را بر عهده زوج دیگری بسپارند.

سر انجام پل رینهولد جابز و کلارا هاگوپیان فرزندخواندگی استیو را بر عهده گرفتند و او را بزرگ کردند ، نکته جالب و قابل توجه این موضوع است که استیو جابز والدین اصلی خود را پل و کلارا میداند.

دلیل علاقه استیو جابز به الکترونیک به گفته او پدرخوانده اش پل بود که یک مکانیک کارخانه ساخت لیزر بود، درواقع پل همیشه او را تشویق میکرد که در گاراژ خانه شان با وسایل الکتریکی کار کند.

دوران تحصیلی :

استیو جابز درسش را در یک مدرسه معمولی در کالیفرنیا تحصیل میکرد و بعد وارد کالجی در اورگو شد، درس هایش را با نمرات بالا و عالی در آنجا سپراند و بعد ها وارد کالجی به نام “رید” شد. در آنجا به دوره های خوش نویسی رفت به این زمینه علاقه مند شد پس از آن از این کالج انصراف داد اما هنوز هم کلاس های خوش نویسی خود را میرفت.

استیو جابز

به گفته خود او علاقه اش به خوش نویسی کمک خیلی زیادی در پیشرفت او در زمینه کاری اش کرد و باعث شد که حروف چندگانه کامپیوتر های مکینتاش را ابداع کند.

بعد ها خود استیو جابز گفت:

(اگر در کالج وارد آن کلاس خوشنویسی نمی‌شدم، مکینتاش هرگز چندین طرح حروف یا فونت‌های فاصله‌دار مناسب را نداشت).

و از آنجایی که بعد ها دیگر شرکت ها هم حروف خود را از مکینتاش کپی کردند میتوان گفت که هیچ کامپیوتری این حروف مناسب را نداشت.

البته در آخر خالی از لطف نیست که این را هم خدمتتون عرض کنم که استیو جابز به کمک معلم کلاس چهارم خود، کلاس پنجم را به صورت جهشی طی کرد و باعث شد که دوره ابتدایی اش یک سال زود تر به پایان برسد و همچنین در طول این مدت او را با توانایی هایش آشنا کرد، به همین دلیل استیو جابز از او به عنوان یک قدیس یاد میکند.

شغل قبل از تاسیس اپل

جابز در ابتدای کار، قبل از این که اپل را تاسیس کند در شرکت آتاری مشغول به کار بود، او در آنجا مشغول به ساختن یک برد الکترونیکی برای یک بازی شرکت آتاری با نام Breakout بود.بر طبق گفته نولان باشنل (بنیانگذار شرکت آتاری) جایزه ای 100 دلاری به ازای حذف هر تراشه که از دستگاه اصلی حذف میشد به اون شخص داده میشد، استیو جابز علاقه خیلی زیادی به طراحی مدار های الکتریکی داشت اما به دلیل دانش و تجربه اندکش در این زمینه با استیو وزنیاک ( دوست صمیمی او و یکی از بنیانگذاران شرکت اپل در آینده ) قول و قراری گذاشت که اگر بتواند مداری با حداقل تعداد تراشه ها طراحی کند، جایزه ای که از آتاری دریافت میکند را بین خودشان تقسیم میکند.

سر انجام استیو وزنیاک از عهده این کار برآمد و مداری با کمترین تعداد تراشه طراحی کرد که باعث شگفتی و حیرت فراوان مسئولین کمپانی آتاری شد، در واقع او توانست تعداد تراشه های استفاده شده در دستگاه نهایی را تا 50 عدد کاهش دهد.

خب اگر حساب و کتابتون خوب باشه ، با یک ضرب معمولی میتوان فهمید که 50 عدد تراشه کاهش پیدا کرده پس وزنیاک باید منتظر 5000 دلار پول شیرین باشه که البته چون قرار او و جابز این بود که این پول بین اون ها تقسیم بشه باید 2500 دلار آن به وزنیاک برسه، اما استیو جابز به دلایلی که در ذهن خود داشت به دروغ به دوستش وزنیاک گفت که آتاری فقط 700 دلار به او پول داده و بنابراین سهم تو 350 دلار میشود و همان 350 دلار را به وزنیاک داد.
البته ده سال بعد وزنیاک از اینکه جابز به او دروغ گفته بود با خبر شد و در واکنش به این موضوع گفت : ( این یک مسئله کوچک است، جابز به این پول نیاز داشت و حقیقت را به من نگفت ).

بعد ها در سال 1971 استیو وزنیاک تحت تاثیر مقاله ای جعبه های آبی را ساخت، جعبه آبی سیستمی بود که قابلیت تماس تلفنی از راه دور به صورت رایگان را فراهم میکرد.

تاسیس اپل

استیو جابز

در سال 1976 زمانی که جابز 21 سال و وزنیاک 26 سال داشت شرکت کامپیوتری اپل را در لوس آلتوس کالیفرنیا بنیان نهادند.

*(البته رونالد وین هم جزء تاسیس کنندگان اپل بود اما دو هفته بعد از تاسیس این شرکت، سهام خود را به ارزش 2300 دلار واگذار کرد).

آن ها رایانه های شخصی مختلفی را روانه بازار کردند از جمله اولین رایانه به نام اپل Apple I که در همان سال تاسیس این شرکت یعنی سال 1976 معرفی شد و قیت آن 666 دلار و 66 سنت آمریکا بود.

آن ها در سال 1980 با عرضه دومین رایانه شخصی خود یعنی Apple II, عرضه اولیه سهام خود را در بازار بورس  ارائه کردند و به سهامی عام تبدیل شدند.
و در همان سال Apple III را وارد بازار کردند که به دلیل قیمت بالا و مشکلات سخت افزاری با شکست مواجه شد.

در طول این سال ها اپل داشت به صورت چشمگیری رشد میکرد  و به همین دلیل به فکر پیدا کردن مدیران مستعد و توانا افتاد که بتوانند این شرکت را به خوبی مدیریت کنند و آن را توسعه و گسترش دهند.

جابز در سال 1983 با به چالش طلبیدن جان اسکالی، یکی از مدیران شرکت پپسی کولا او را ترغیب کرد که به عنوان مدیر عامل اپل کار کند، این جمله معروفی بود که استیو جابز به جان اسکالی گفته بود :

( میخواهی که باقی زندگی ات را به فروختن آب-شکر(نوشابه) بگذرانی، یا میخواهی شانس این را داشته باشی که دنیا را عوض کنی؟ ).

بعد ها اپل رایانه شخصی لیزا را معرفی کرد که به واسط گرافیکی کاربر و ماوس مجهز بود ولی از لحاظ تجاری ناموفق بود، به دلیل قیمت بالا و سرعت کند آن.

بعد از آن اپل رایانه شخصی مکینتاش را معرفی کرد که این رایانه به جای واسط خط فرمان، واسط گرافیکی کاربر داشت و همینطور مجهز به ماوس بود، اما پس گذشت حدود دو ماه از معرفی مکینتاش تنها 50 هزار عدد از آن فروخته شد که نمایش قدرتمندانه ای نبود.

به همین دلایل منتقدین این مسئله را مطرح کردند که جابز مدیری دمدمی مزاج و شلوغ است، در سال 1985 بین جابز و اسکالی کشمکش به وجود آمد، جابز به اسکالی گفت: ( تو برای اپل و هدایت آن مناسب نیستی )، اسکالی هم از مدیران خواست بین او و جابز یکی را انتخاب کنند. آن ها به اتفاق آرا اسکالی را انتخاب کردند، پس جابز از کارش در شرکت اپل برکنار شد.

تاسیس شرکت نکست و بنا نهادن پیکسار

استیو جابز با آرای مدیران از اپل اخراج شد، اما این پایان کار او نبود، پس از ترک اپل جابز در همان سال با سرمایه 7 میلیون دلار شرکت رایانه ای دیگری را با نام نکست بنیان نهاد.

همچنین یک سال بعد از تاسیس نکست، یعنی در سال 1986 جابز، به دلیل بلندپروازی ها و اختلافات شدیدی که با مدیران اپل بر سر اخراج شدنش داشت با سرمایه 10 میلیون دلار کمپانی لوکاس فیلم را از جرج لوکاس خریداری کرد و نام پیکسار را که در واقع نام یکی از محصولات سخت افزاری این گروه بود بر آن نهاد، پس درواقع میتوان گفت کمپانی پیکسار که این روز ها همگی با انیمیشن های جذاب آن ها آشنا هستیم توسط استیو جابز معروف بنا نهاده شده، موضوعی که بسیاری از افراد از آن مطلع نبودند.

جابز در سال 1989 کامپیوتر قدرتمندی به نام ورک استیشن را ساخت، ویژگی بارز این کامپیوتر این بود که اولین مرورگر وب بر روی آن ساخته شده بود.
شرکت نکست بعد از هدر دادن میلیون ها دلار از سرمایه سرمایه گذاران خود، تولید کامپیوتر را رها میکند و به جای آن بیشتر بر روی فروش و توسعه سیستم عامل نکست استپ و توسعه فناوری شئ گرا تمرکز میکند.

پس از انجام چندین پروژه دیگر و فعالیت های مختلف در تاریخ 20 دسامبر 1996 شرکت اپل، نکست را به مبلغ 429 میلیون دلار خرید، در طی این معامله استیو جابز به اپل بازگشت.

بازگشت استیو جابز به اپل

سر انجام استبو جابز دوباره به اپل بازگشت و پست مدیر اجرایی را بر عهده گرفت و این بازگشت در حالی بود رقیب های او مانند مایکروسافت از اپل پیشی گرفته بودند اما او سریعا مسیر جدیدی را برای شرکت تعیین کرد.

جابز با تولید آی پاد کار شگفتی انجام داد و در سال 2007 اپل با تولید آیفون با موفقیت وارد بازار موبایل شد و با صفحه لمسی ای که داشت به یکی از پر فروش ترین محصولات الکترونیکی تبدیل شد.

اپل در بین شرکت های موفق و بزرگ آمریکایی جایگاه اول را گرفت و مدیریت و رهبری او مورد تحسین همگان قرار گرفت.

کناره گیری

در تاریخ اوت 2011 جابز از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد. تیم کوک کوک، یکی از مدیران ارشد شرکت اپل مدیرعامل شد و جابز به عنوان رئیس هیاُت مدیره انتخاب شد.

نکته جالب اینجاست که پس از استعفای جابز، سهام این شرکت تنها در عرض چند ساعت 5 درصد افت کرد، 5 درصد از سهام کمپانی عظیمی مثل اپل چیز کمی نیست.

فوربس در مارس 2011 ثروت استیو جابز را 8.3 میلیارد دلار و قبل از مرگش ( در سپتامبر 2011 ) 7 میلیارد دلار اعلام کرد و او در جایگاه 37امین فرد ثروتمند آمریکا قرار گرفت.

درگذشت استیو جابز

جابز در تاریخ 5 اکتبر 2011 در سن 56 سالگی بر اثر ایست تنفسی ناشی از سرطان لوزالمعده در گذشت.

مراسم تدفین او در تاریخ 7 اکتبر به صورت خصوصی و بسیار کوچک انجام شد و در قبرستانی در پالو آلتو به خاک سپرده شد.

خانواده جابز پس از مرگ او طی بیانیه ای چنین اعلام کرد:

(( استیو در آرامش از دنیا رفت . . . )).

لوگوی اپل از ابتدا تا کنون

وقتی که نام لوگوی اپل میاد شما به چه چیزی فکر میکنید، به طور حتم چیزی که در ذهن شما می آید تصویر یک سیب گاز زده است، اما چه میشود اگر بگویم که اینطور نیست درواقع لوگوی ابتدایی اپل تصویر “آیزاک نیوتون” بود که زیر یک درخت نشسته و سیبی در حال سقوط بر سر اوست.

لوگوی اپل

در کنار لوگو شعری از خود نیوتن نوشته شده: (ذهنی که همواره و به تنهایی، در دریای خروشان افکار شناور است).

پس از مدتی جابز و وزنیاک تصمیم به تغییر لوگو اپل گرفتند، آن ها از طراح گرافیکی درخواست طراحی لوگویی جدید کردند و اینطور بود که لوگوی معروف سیب گاز زده اپل به وجود آمد و خود طراح لوگو میگوید هیچ گونه فلسفی پشت گاز زده بودن سیب نیست.

 

7 نکته درباره ی استیو جابز که شاید برایتان جالب باشد

  1. او از دکمه پاور نفرت داشت (استیو جابز مرگ را مانند دکمه پاور میدید و به این دلیل که مرگ از دیدگاه او پایان زندگی است از گذاشتن دکمه پاور در محصولاتش نفرت داشت).
  2. بر خلاف فکر همه و نامی که برند او داشت، جابز به میوه سیب علاقه چندانی نداشت، بلکه او نام اپل کامپیوتر را به این دلیل انتخاب کرد که تناقض زیادی بین این دو وجود داشت.
  3. او اعتیاد داشت (جابز در دوران جوانی به ماریجوانا اعتیاد داشت و پس از گذشت دو سال مصرف ال اس دی را آغاز کرد، هر چند که او موفق شد که اعتیادش را ترک کند اما طبق سخنرانی هایی که داشته است هیچ وقت از آن دوران زندگی خود پشیمان نبود و دلیل موفقیت و خلاقیتش را مصرف ال اس دی میدانست).
  4. جابز یک بار با باراک اوباما ملاقات کرد (او از اوباما به دلیل کمبود مهندسان نرم افزار و اینکه بیشتر از یک دوره رئیس جمهور نخواهد بود شکایت کرد، البته ابتدا باراک اوباما برای جابز نامه فرستاده بود و میگفت که تمایل دارد که او را ببیند، اما جابز هم با کمال خودخواهی گفته بود که اگر اوباما میخواهد مرا ببیند باید خودش به دیدنم بیاید).
  5. والدین اصلی استیو جابز فرزند دیگری به نام مونا سیمپسون به دنیا آورده بودند که خواهر واقعی استیو جابز بود، سر انجام جابز پس از سال های طولانی خواهر خود را دید و بعد از آن تلفنی با هم در ارتباط بودند.
  6. مذهب او آیین ذن بودا بود، ذن مکتبی در مذهب بودایی است که در چین پدیدار شده و تاکید فراوانی به تفکر لحظه به لحظه و ژرف نگری به ماهیت اشیاء ، جانداران و . . . به وسیله تجربه مستقیم دارد.
  7. او همیشه در محوطه پارکینگ معلولین پارک میکرد 🙂

در آخر فقط میتونم این رو بگم که استیو جابز و افرادی از قبیل آن میراث زیادی برای ما به جا گذاشته اند و ما میتوانیم از کار ها و واکنش هایی که در برابر مسائل شخصی و کاری خود داشتند درس عبرت بگیریم، استیو جابز خدمت بزرگی به تمام بشریت کرده است.

این ویدیو های بی نظیر استیو جابز را از دست ندهید

ویدیو اول : سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد در سال 2005

✅ ویدیو دوم: 10 قاعده موفقیت از نظر استیو جابز

✅ ویدیو سوم: رویارویی استیو جابز با بیل گیتس 

.
این مطلب به صورت اختصاصی توسط تیم نتیکو در بخش زندگی نامه بزرگان که زیر مجموعه بخش موفقیت است نوشته شده.
.
با ارسال کامنت از این مطلب حمایت کنید 🙂

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *