خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / آموزش سئو / آموزش سئو وردپرس (WordPress SEO)

آموزش سئو وردپرس (WordPress SEO)

وردپرس یکی از محبوب و معروف‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) است که کاربران بسیاری به سمت خود جذب کرده است. سئو و آموزش سئو وردپرس یکی از مهم‌ترین مسائل موجود در فضای مجازی است که کاربران زیادی را به این فکر انداخته است که چرا مسئله سئو آنقدر مهم است و تاکیدی بسیار در این باره می‌شود.

آموزش سئو وردپرس

اصلا سئو چیست و چه فاکتورهایی را درنظر می‌گیرد؟

سئو یعنی بهینه سازی سایت برای موتور‌های جستجو و برگرفته از کلمه Search Engine Optimization است. این کار برای سایت شما از اهمیت به سزایی برخوردا است و کلید موفقیت شما است.

می‌توان گفت مهم‌ترین فاکتور برای سئو محتوا است.

اهمیت سئو

داشتن سئو برای سایت‌های حرفه‌ای و متوسط به یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موجود تبدیل شده است اما چرا ؟؟؟ در جواب باید گفت سئو به این دلیل مهم است که گوگل براساس سئوی یک سایت آن را در معرض نمایش می‌گذارد یعنی هرچقدر سئو بالاتر باشد رتبه‌ی بالاتری از نظر گوگل خواهید داشت و در صفحات اول گوگل قرار می‌گیرد. این مسئله از هیچکس پوشیده نیست که کاربران که به دنبال چیزی می‌گردنند فقط 5 سایت برتر در رنک گوگل که در اول صفحه قرار دارند رو مورد بازدید قرار می‌دهند و در موارد محدودی صفحه اول را کامل می‌بینند یا به صفحه دوم مراجعه میکنند. این مسئله به خوبی اهمیت سئو را نشان مس‌دهد.

نکات طلایی برای آموزش سئو وردپرس

با توجه به این نکات شما می‌توانید سایت خود را بهینه سازی کنید و در کنار سایت‌های برتر گوگل قرار بگیرید.

 1. با www یا بدون www

در وردپرس می‌توانید تنظیم کنید که سایت شما با www نشان داده شود یا بدون آن نمایش داده شود از آنجایی که گوگل سایت ها را با www و بدون www نمی‌تواند تشخصی دهد و دامنه جدا حساب می‌شود و سبب مشکل duplicate content می‌شود به همین علت شما باید یکی از حالت با www یا بدون www را انتخاب کرده و حالت دوم را به صورت ریدایرکت برروی دیگری قرار دهید.

انواع ریدایرکت

301: در این حالت پاسخ سرور انتقال دائمی این سرور می‌باشد.

302: در این حالت پاسخ سرور انتقال موقت این سرور می‌باشد.

 1. بهینه سازی سایت

با پاکسازی موارد اضافه مانند افزونه‌های بی استفاده به علاوه این که فضای اشغال شده هاست را کاهش می‌دهید به افزایش سرعت سایت کمک می‌کنید که یکی از فاکتور‌های افزایش سئو است.

 1. بهینه سازی تصاویر

تصاویر برای سئو شدن باید ویژگی alt را داشته باشند. ویژگی alt نشان دهنده موارد اسم تصویر (به انگلیسی)، مشخص کردن اندازه تصویر و بهینه سازی تا حد ممکن برای این امر هم می‌توانید از افزونه های موجود در این زمینه مانند Seo friendly image می‌توان استفاده کرد. و سایت برای کاهش حجم عکس می‌توان به سایت فوق‌ا‌لعاده imagecomoressor.com اشاره کرد این سایت واقعا یک سایت عالی است که با کاهش فوق‌العاده عکس و تغییر ندادن کیفیت می‌تواند در سئو خیلی به شما کمک کند.

 1. حذف صفحات 404

زمانی صفحات 404 مشاهده می‌شوند که شما به دنبال چیزی هستید و آن مورد وجود ندارد یا حذف شده‌ است و در پاسخ با صفحه 404 روبه‌رو می‌شوید. این صفحه از نظر گوگل امتیاز منفی بزرگی حساب می‌شود و ممکن است سایت پنالتی شود برای حل این مشکل می‌توان از افزونه مانند Broken link checker استفاده کرد این افزونه با پیدا کردن و حذف این صفحات این مشکل را حل می‌کنند.

 1. فعال سازی کش

با استفاده از این گزینه شما سایت خود را در مرورگر مخاطب خود ذخیره می‌کنید تا در سری های بعد سرعت بارگزاری شما سریع تر باشد این قابلیت به کوکی هم معروف است.

 1. بهینه کردن دیتابیس

با حذف اطلاعات اضافه از دیتابیس وردپرس می‌توانید به سئو سایت کمک کنید برای این امر از افزونه WP Optimize استفاده کنید.

این موارد در بهینه سازی شما تاثیر دارند ولی مهم ترین فاکتور برای بهینه سازی محتوا است که در ادامه مقاله آموزش سئو وردپرس نحوه سئو کردن محتوا با افزوونه Yoast Seo را توضیح می‌دهیم.

تاثیرات محتوا

محتوا مهم‌ترین فاکتور در سئو است. شما باید با انتشار یک محتوای قدرتمند و سئو شده به رقابت با رقبا بپردازید هرچقدر مطلب شما بیشتر سئو شود در بالا آمدن رتبه شما تاثیر بیشتری دارد. پس شما اگر نمی‌توانید تولید محتوای سئو شده انجام دهید باید یا آن را یاد بگیرید یا به یک محتوا تولید کن ماهر این کار را بسپارید.

آموزش سئو وردپرس با افزونه

آموزش سئو وردپرس

شما برای این که بتوانید محتوای خود در وردپرس را سئو کنید نیاز به افزونه‌هایی مانند Yoast Seo و all in one seo pack می‌توان اشاره کرد که مورد اول از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

سئو وردپرس با افزونه Yoast Seo

این افزونه یکی از قدرتمندترین و بهترین افزونه‌های موجود برای بهینه سازی است که با چند فاکتور به شما نشان می‌دهد محتوای شما چقدر سئو شده و با رعایت چه موارد دیگری می توان سئو آن را افزایش داد.

 1. تعیین کلمه کلیدی

این اولین کاری است که شما باید برای محاسبه سئو انجام دهید تا معلوم شود مطلب شما چقدر بهینه است و به چه میزان نیاز دارد بهینه شود.

 1. کلمه کلیدی در پاراگراف اول

شما باید کلمه کلیدی که قرار است برای سئو کردن سایت انتخاب کنید در پاراگراف اول بیاورید تا چراغ سبز دریافت کنید و به این نکته توجه کنید قبل از پاراگراف اول سرتیتر ننویسید.

 1. طول عنوان سئو

این عنوان همان نام محتوای شما است که قرار به کاربر شما نمایش داده شود و بهتر است کلمه کلیدی سئو در اول آن باشد و حداقل 45 و حداکثر 65 کاراکتر باشد.

 1. متای توضیحات

متا همان توضیحات است که در زیر عنوان شما نمایش داده می‌شود برای رساند مطلب محتوای شما بهتر است در توضیحات متا چکیده مقاله خود را بنویسید.

 1. لینک داخلی

لینک داخلی یعنی کلمات یا جملاتی که در متحوای شما وجود دارد و کاربر را از محتوای سایت شما به ی قسمت دیگر داخل سایت می‌برد. مثلا از کلمه محتوا برای لینک دادن به یک مقاله دیگر در داخل سایت با موضوع آموزش تولید محتوای حرفه‌ای اشاره کرد.

 1. لینک خارجی

لینک خارجی یعنی کلمات و جملاتی که شما را از داخل سایت به یک سایت دیگر منتقل می‌کند مثلا از کلمه افزونه Yoast Seo برای لینک به سایت سازنده این افزونه استفاده می کنیم.

 1. نداشتن تصویر

شما با استفاده از تصاویر به علاوه این که شکل و ظاهر مناسب به سایت خود می‌هید محتوای خود را نیز سئو می‌کنید شما باید در محتوای خود حداقل از 2 تصویر استفاده کنید تا سئوی خوبی را بدست بیاورید.

 1. ویژگی alt تصاویر

تصاویر شما باید دارای ویژگی هایی مانند اسم، تعیین اندازه تصویر و فشرده سازی عکس می‌باشد در اول مقاله این مورد توضیح داده شده است.

 1. تعداد کاراکتر

تعداد کلمات محتوای شما نباید کم تر از 300 کلمه باشد البته بعضی از سئوکاران اعتقاد دارند که یک محتوای خوب باید حداقل 1500 کلمه داشته باشد.

 1. تراکم کلمه کلیدی

باید داخل محتوای خود با در نظر گرفتن تعداد کلمات آن به تعداد مناسب از کلمه کلیدی استفاده کنید البته توجه کنید نباید زیاد و الکی از کلمه کلیدی استفاده کنید زیرا سبب پنالتی سایت می‌شود مثلا اگر تعداد کلمات شما 1000 کلمه است حداقل 3 بار از کلمه کلیدی استفاده کنید.

 1. کلمه کلیدی در آدرس سایت

استفاده از کلمه کلیدی در آدرسی که قرار است کاربر با آن به این مقاله دسترسی داشته باشد هم مهم است زیرا با بولد شدن این کلمه بهتر می‌توان آن را پیدا کرد.

 1. کلمه کلیدی لینک به صفحه‌ی دیگری است

این مفهوم بیان‌گر آن است که شما کلمه کلیدی را به صفحه دیگر در سایت خود یا یک سایت دیگر لینک کرده‌اید که این یک اشتباه بزرگ است و سبب کاهش سئو سایت شما می‌شود.

 1. نامک

نامک قسمتی از آدرس که در هر نوشته متفاوت است و بهتر است همان کلمه کلیدی باشد و به انگلیسی نوشته شود.

خوانایی وردپرس

این موارد بخش سئو سایت بود ولی یک قسمت نیز به اسم خوانایی وجود دارد که باید در آموزش سئو وردپرس آورده شود در این قسمت با رعایت سه نکته شما می‌توانید آن را سبز کنید.

 1. استفاده از تگ H2 و H3

شما باید تیتر‌‌های محتوای خود را با تگ H2 از حالت معمولی به سرتیتر تغییر دهید و در صورت داشتن سرتیتر دیگر که زیرمجموعه این تیتر باشد باید از تگ H3 استفاده کنید.

 1. طول پاراگراف

نباید طول پاراگراف‌های استفاده شده در زیر تیتر‌ها بیشتر 300 کلمه باشد.

 1. طول جمله

جمله شما نباید بیشتر از 20 کلمه باشد و اگر تعداد کلمات یک جمله بیشتر از 20 کلمه شده نباید بیشتر 25 درصد کل محتوا باشد.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *