خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / گوناگون / چگونه صفحه ویکی پدیا درست کنید؟

چگونه صفحه ویکی پدیا درست کنید؟

چگونه صفحه­ ویکی پدیا[1] درست کنید؟ ویکی پدیا دانشنامه­ی همواره درحال تغییر و تحول و ایجاد شده توسط کاربر است که امکان افزودن محتوا ازجمله صفحات، مقالات و دانش کلی را فراهم کرده است. طیف موضوعات از پین بال تا پرومیتوس و هرچیز دیگری در ویکی پدیا آمده است. اگر به ساخت صفحه­ ویکی پدیا برای فعالیت های بازاریابی یا کسب و کارتان علاقمند هستید، پیشاپیش باید بدانید که افزودن صفحه به دانشنامه فوق العاده چالش برانگیز است. با انبوهی از قوانین که تعیین می­کنند چه محتوایی می­توانند به سایت اضافه شوند و تلاش مضاعف نگارش یک صفحه­ کاملاً تحقیقاتی در مورد کسب و کارتان، ساخت صفحه­ ویکی پدیا کار ساده ای نیست.

چگونه صفحه ویکی پدیا درست کنید؟

ویکی پدیا برای راهنمایی محتوایی که در پلتفرم به سرانجام می­رسد، پنج ستون دارد تا سازندگان را هنگام ایجاد محتوا برای پلتفرم راهنمایی کند:

  • ویکی پدیا یک دانش نامه است.
  • ویکی پدیا از منظر بیطرفی نوشته می­شود.
  • ویکی پدیا رایگان، قابل ویرایش، قابل استفاده و قابل توزیع توسط همه است.
  • احترام و ادب باید راهنمای تعاملات بین ویرایشگرهای ویکی پدیا باشند.
  • پلتفورم قوانین سفت و سخت ندارد، صرفاض دستورالعمل و سیاست­ها هستند.

پس از انتشار یک صفحه، ویرایشگرهای داوطلب نماینده­ی ویرایش و افزودن صفحه با استمرار وجود آن هستند. اگرچه آن دستورالعمل­ها ممکن است ترسناک بنظر برسند، فواید بزرگ برای بازاریاب ها و صاحبان کسب و کار وجود دارند که کار دانشنامه سازی را به نفع خود اداره می کنند. بزرگترین فایده­ی ویکی پدیا اندازه و میزان دسترسی به آن است. میانگین بازدیدکنند­ی منحصربفرد از  دانشنامه بیش از 2.5 میلیارد در ماه است که عنوان یکی از پربازدیدترین سایت­های جهان را برای آن به ارمغان می­آورد.

این پلتفرم علاوه بر وسعت کاربران، مزایای دیگری را نیز به بازاریابان و صاحبان مشاغل ارائه می­دهد:

1- ترافیک کسب کنید و به سایت خود بک لینک بدهید: وقتی مشارکت کننده­ی فعال روی ویکی پدیا می­شوید و شروع به بهینه سازی محتوا می­کنید، می­توانید صفحات مرتبط با مخاطبان تان را شناسایی کنید. مقالات مرتبط با لینک­های شکسته[2] و نقل قول­های مفقود را جستجو کنید، سپس از لینک­ها برای برای بروزرسانی آن صفحات استفاده کنید. هنگامی که پیوندهای مناسب را در مکان مناسب اضافه می­کنید،  به پیوندهای پشتیبان امتیاز می­دهید و ترافیک وب سایت خود را افزایش می­دهید.

2- برای پیشنهادات و خدمات تان راهنمایی کنید: با فرض ساختار صفحه­ ویکی پدیا، می­توانید اطلاعات پایه نظیر داستان برندتان، مکان جغرافیایی و فهرست اجرایی را به خوانندگان ارائه کنید. همچنین می­توانید فهرست­های شماره گذاری شده از پیشنهادات و خدمات تان را وارد کنید که به طرفین علاقمند امکان می­دهد بالای قیف تعامل با محصولات تان باشند. ازطریق پیونددهی مستقیم، می­توانید به صفحات مرتبط روی وب سایت تان بروید.

3- اعتمادسازی کنید: در حالی که ویکی پدیا با توجه به ماهیت ایجاد شده توسط کاربر منبع معتبری برای تحقیقات علمی نیست، نمی توان انکار کرد که مردم برای کسب اطلاعات به پلتفورم می­روند. با ساخت صفحه­ سازمان تان روی سایت، می­توانید اعتبارتان را بعنوان یک شرکت رسمی بیشتر توسعه دهید.

همانطور که قبلاً بحث شد، انتشار صفحه تان روی ویکی پدیا می­تواند یک فرایند پیچیده باشد. این درحالی است که مزایای آن به چالش­هایش می چربد.

در این پست، ده مرحله درمورد نحوه­ی ساخت صفحه­ ویکی پدیا را تفکیک می­کنیم.

1- ساخت حساب کاربری

اولین مرحله­ی ساخت صفحه­ ویکی پدیا ثبت حساب کاربری روی پلتفورم است.

درحالیکه شروع به کار حساب کاربری به شما در ساخت صفحات امکان می­دهد، مزایای دیگری دارد که در ذیل آمده است:

  • دسترسی به صفحه­ کاربر دائمی که می­توانید بیوگرافی مختصر و چند عکس را به اشتراک بگذارید.
  • دسترسی به صفحه­ گفتگو که می­توانید با سایر کاربران تعامل کنید.
  • شهرت یافتن بعنوان مولف ویکی پدیا
  • شخصی سازی راه­هایی که صفحات تان ظاهر شوند.

برای ثبت حساب کاربری، این فرم را تکمیل کنید.

پس از اتمام این مرحله، درحال رفتن به نخستین صفحه­ ویکی پدیا هستید.

2- با حساب های کاربری موجود مشارکت کنید

درحالیکه ویکی پدیا خانه­ی محتوای انحصاری ایجاد شده توسط کاربر است، برای اعتمادسازی روی سایت باید با صفحات و حساب های کاربری موجود مشارکت کنید.

می­توان این کار را با ویرایش منظم ورودی­های موجود برای شفافیت، واقعیت و اعتمادپذیری انجام داد. برای چنین کاری، باید ابتدا صفحه­ کاربر را درست کنید.

بهمان اندازه که با بهبود محتوا مشارکت بیشتری داشته باشید، می­توانید اعتبارتان را روی سایت تقویت کنید، با افزایش این احتمال که وقتی زمانش فرا برسد، صفحه شما با شانس زیادی برای انتشار مواجه شود.

3- تایید کنید صفحه قبل از آن وجود نداشته است

شاید شما در موضوعی تخصصی متخصص هستید که مطمئن هستید هیچ کس در منظر وسیع آن یعنی ویکی پدیا به آن نپرداخته است.

صرف نظر از این که موضوع خود را تا چه حد منحصر به فرد می­دانید ، باز هم باید بررسی کنید که آیا کسی قبلاً پرچمدار موضوع مورد نظر شما است یا خیر.

از نوار جستجو برای کاوش صفحات مرتبط با موضوع مورد نظر خود استفاده کنید.

4- اهمیت موضوع تان را بررسی کنید.

اهمیت منحصربفرد بودن در ویکی پدیا یک تست است که ویرایشگرها برای تعیین مهم بودن موضوع یا مرتبط بودن آن با نیاز یک مقاله ی منحصربفرد استفاده می کنند.

برای کسب این عنوان قابل توجه، اطلاعات روی صفحه تان باید از منابع مستقل و موثق استفاده کنند. بطورکلی، یک موضوع باید دو صلاحیت خاص را ایفا کند که ارزشمند لحاظ شود: اهمیت کلی و اهمیت مختص موضوع. اگر صفحه تان با این دو دستورالعمل مطابقت دارد، یک قدم به انتشار صفحه­ ویکی پدیای خود نزدیکتر هستید. این درحالی است که ویرایشگران می­توانند همچنان ادغام موضوعات مرتبط را، با حذف نیاز به یک صفحه ی مستقل انتخاب کنند.

5- موضوعات خود را تحقیق کنید و منابع را گردآوری کنید.

قبل از نوشتن صفحه­ ویکی پدیا، از تحقیق موضوع تان کاملاً مطمئن شوید. آیا درحال درست کردن یک صفحه برای کسب و کارتان هستید یا توسعه ی موضوع صنعتی، مطمئن شوید که منابع داخلی و خارجی برای اطمینان از اعتبار و اهمیت در پیش نویس وارد شده اند.

6- یک طرح کلی درست کنید.

پس ازاینکه منابع تحقیقاتی تان را گردآوری کرده اید، طرح کلی را برای صفحه تان درست کنید، دراینجا اطلاعات تان را به بخش های مجزایی تفکیک کنید که ازطریق محتوای میز سایت که همراه هر صفحه هستند شاخص گذاری شوند.

7- پیش نویس از صفحه ی ویکی پدیای خود بنویسید

هنگام نگارش صفحه­ ویکی پدیای خود وقت بگذارید. می­خواهید محتوا کامل، متفکرانه و مفید باشد و به جستجوگران آنچه را می­خواهند بدانند ارائه کند. درحالیکه صفحات ویکی پدیا می­توانند سود زیادی برای تلاش های بازاریابی تان داشته باشند، بخاطر داشته باشید که هدف پلتفورم، دانشنامه بودن و بیطرف بودن است.

8- نقل قول ها را اضافه کنید.

گنجاندن نقل قول ها در صفحه ویکی پدیا برای موفقیت صفحه شما بسیار مهم است. نقل قول­ها وسیله ای هستند که جستجوگران را وادار می­کند تا به اطلاعاتی که در صفحه خود به اشتراک می­گذارید اعتماد کنند.

قبل از شروع به ساخت صفحه تان، ویکی پدیا سلب مسئولیت را به اشتراک می­گذارد: موضوع مقاله باید قبلاً در منابع موثق پوشش داده شود که مستقل از موضوع هستند. این منابع عبارتند از ژورنال­ها، کتاب­ها، روزنامه­ها، مجلات و وب سایت­های معروف برای راستی آزمایی. رسانه­های اجتماعی، اطلاعیه­های رسمی یا پروفایل­های حرفه ای/ شرکتی واجد شرایط نیستند.

ما زیاد در مورد اعتمادپذیری در پست وبلاگ- با استفاده از نقل قول­های معتبر صحبت کرده ایم که می­توانید اعتمادپذیری کلی را تقویت کنید.

9- مقاله تان را برای بازبینی ارسال کنید

پس از نوشتن و تصحیح صفحه خود، وقت آن است که مقاله خود را برای بررسی به ویکی پدیا ارسال کنید. این پروسه می­تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد تا از ویکی پدیا مجوز بگیرید.

همانطور که قبلاً اشاره شد، انتشار روی ویکی پدیا بسیار چالش برانگیز است؛ ممکن است صفحه یا مقاله­تان تا کسب تاییدیه­ی نهایی چند بار رد شود.

10- دائماً بهبود دهید.

وقتی صفحه تان را تکمیل کردید و تاییدیه را کسب کردید، خاطر جمع نشوید. باتوجه به اینکه صفحه­تان در گوگل نمایش داده می­شود، برای اطمینان از ارائه­ی مناسب­ترین اطلاعات درمورد پیشنهادات تان باید مرتباً بروزرسانی انجام دهید.

سوالات پرتکرار درمورد نحوه­ی ساخت صفحه­ ویکی پدیا.

آیا برای کسب و کارم باید صفحه­ ویکی پیدا بسازم؟

بله، باید یک صفحه­ ویکی پدیا برای کسب و کارتان بسازید (یا برای کسب و کار مشتری). وقتی یک صفحه می­سازید، مزایایی را بدست می­آورید که شامل تقویت جستجو و لینک­های پشتیبان است و اعتبار و ترافیک بیشتر را بالا می­برد.

علاوه بر این مزایا، با توجه به تعداد زیاد کاربرانی که روزانه در ویکی پدیا جستجو می­کنند، می­توانید مبلغ بیشتری برای کسب و کار خود پیش بینی کنید.

آیا ساخت مقاله­ ویکی پدیا چالش برانگیز است؟

می­توان گفت بله. صفحه شما نه تنها باید به تعدادی از دستورالعمل­های تعیین شده توسط ویکی پدیا پایبند باشد، بلکه باید یک مقاله جامع و تحقیق محور در مورد موضوع یا کسب و کار خود بنویسید.

چطور می­ توان فهمید صفحه ویکی پدیای من منتشر خواهد شد؟

اگر به دستورالعمل­های تعیین شده توسط ویکی پدیا پایبند باشید و مطمئن شوید محتوای شما تکراری نیست، شانس خوبی برای انتشار صفحه خود دارید. با این حال توجه کنید که ایجاد صفحه ویکی پدیا کار زیادی می­طلبد. در اصل، شما در حال ایجاد یک سند خوب تحقیق شده هستید که تاریخچه، ماموریت و پیشنهادات سازمان شما را مشخص می­کند.

بازبینی مقاله­ ویکی پدیای من قبل از انتشار چقدر طول می­کشد؟

در حالی که دوست داریم پاسخ مستقیمی برای این سوال داشته باشیم، زمان بررسی انتشار هر صفحه با صفحه­ دیگر متفاوت است و از چند روز تا چند هفته طول می­کشد.

منبع: neilpatel.com

[1] Wikipedia

[2] broken links

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *