خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / سریع خواندن با 7 نکته ساده و علمی

سریع خواندن با 7 نکته ساده و علمی

اگر شما هم دوست دارید سریع خواندن و مهم تر از اون موثر خواندن رو یاد بگیرید این مطلب میتونه برای شما مفید باشه و سعی کردیم فقط نکات علمی و اثبات شده رو بیان کنیم.

سریع خواندن
سریع خواندن

سریع خواندن

دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، هر لحظه با پیشرفت تکنولوژی، علم و ظهور نوآوری‌های مختلف، درحال تغییر و رشد است. البته این سرعت رشد و تغییر تا زمانی‌ که بتوانید با آن همگام شوید، خوب است؛ اما چنانچه قدرت یادگیری سریع نداشته باشید، از قافله عقب خواهید ماند. پس بهترین راه این است که مهارت خود را برای یادگیری سریع مباحث جدید افزایش دهید. در این مقاله شما را با ۱۰ تکنیک کاربردی موثر برای یادگیری سریع آشنا خواهیم کرد.

تصور های غلط راجب سریع خواندن

بزرگ‌ترین مانعی که پیش روی ماست، تصور غلطی است که ما هنگام مطالعه داریم. ما معتقدیم که باید هر کلمه از کتاب یا مقاله را بخوانیم تا بتوانیم آن را درک کنیم. فرق نمی‌کند این کار را چقدر سریع انجام دهیم، اما ما برای خواندن هر کلمه فرصت نداریم.
در دوران مدرسه آموختیم که باید خط به خط کتاب را حفظ باشیم، زیرا قرار است آن را امتحان بدهیم؛ اما در حال حاضر تلاش برای به خاطر سپردن همه‌ چیزهایی که می‌خوانید، فقط اتلاف وقت است. چنین اطلاعاتی در حافظه‌ کوتاه‌مدت ما ذخیره می‌شوند و خودبه‌خود بعد از چندین روز به دست فراموشی سپرده می‌شوند. اکنون زمان آن رسیده که این‌گونه تصورهای غلط را کنار بگذاریم و مطالعه کردن را هک کنیم.

۱) تکنیک پرش را یاد بگیرید

مغز انسان می‌تواند بدون نیاز به خواندن تک‌تک کلمات موضوع کتاب یا مقاله را درک کند. هنگامی‌که بدانید در حال خواندن چه موضوعی هستید، می‌توانید باکمی جست‌وخیز، مفهوم کل کتاب را درک کنید. به‌عنوان‌ مثال هنگامی‌که یک کتاب غیرداستانی می‌خوانید، اول به سراغ مقدمه بروید تا به یک درک کلی برسید و پیام کتاب را دریافت کنید. سپس به سراغ عنوان‌ها و توضیحات درج‌شده در زیر عنوان‌ها بروید.

پرش از روی کتاب
پرش از روی کتاب

در آخر جمله‌ اول و آخر هر پاراگراف را بخوانید. این روش به شما کمک می‌کند که از طریق تندخوانی، متن را سریع‌تر درک کنید و هم‌چنین ۴۰ درصد از اطلاعات حیاتی را به دست آورید. این روش یکی از بنیادی‌ترین روش‌های تندخوانی است.

شما به راحتی می‌توانید یک کتاب را با دو برابر سرعت دیگران بخوانید؛ به این شکل که اول، ابتدای کتاب و سپس انتهای آن را مطالعه کنید و بعدازآن مهم‌ترین قسمت‌ها را مطالعه کنید.

2) از یادداشت هایتان استفاده کنید

تحقیقات ثابت کرده‌اند، تأثیر یادداشت برداری به کمک نوشتن با دست، بیشتر از تایپ با کیبورد در میزان یادگیری نقش دارد. سرعت نوشتن در مقایسه با تایپ کمتر است و همین مسئله، باعث تمرکز بیشتر روی اطلاعاتی می‌شود که درحال گوش دادن به آن‌ها هستیم. هنگام تایپ با کیبورد معمولا به مفهوم کلی اطلاعات توجه نمی‌کنیم و روی کلمات متمرکز می‌شویم.

برای افزایش سرعت و قدرت یادگیری، مهارت یادداشت برداری به کمک نوشتن را در خود تقویت کنید.

4) افکارتان را مانند ذره بین متمرکز کنید

این‌یک عادت بسیار غلط است که ما هنگام مطالعه به موضوعات متفرقه و عجیب‌وغریب فکر می‌کنیم. این‌گونه ذهن ما سرگردان می‌شود و متمرکز نمی‌ماند. این پراکندگی افکار ذهنی، کاری است که همه‌ ما بدون آنکه متوجه باشیم انجام می‌دهیم و راهی برای متوقف کردن آن وجود ندارد؛ اما می‌توانیم از این پراکندگی در جهت تندخوانی بهره ببریم.

سریع خواندن
سریع خواندن

به این‌گونه که هنگام مطالعه، ذهن خود را به سمت آنچه مطالعه می‌کنید، هدایت کنید. سعی کنید کلماتی را که می‌خوانید به تجربه‌های زندگی خود مرتبط کنید.

۵) برای یادگیری سریع برای خود ارتباط ذهنی بسازید

ایجاد ارتباط بین چیزهایی که قبلا می‌دانستید با مطالب جدید، موجب یادگیری سریع شما می‌شود. استفاده از کلمات مخفف یا ساختن شعر برای به‌خاطرسپردن مراحل بازاریابی، استفاده از رنگ‌های موردعلاقه برای حفظ کردن الگوریتم و یا ایجاد یک تصویر خیالی برای به‌خاطرسپردن نام مشتری‌ها، تکنیک‌های ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب هستند.

هر چه تعداد بیشتری از این تکنیک‌ها را بلد باشید، سرعت یادگیری شما بالاتر خواهد رفت.

6)برای یادگیری سریع یک هدف تنظیم کنید

یک هدف برای نوع اطلاعاتی که می‌خواهید پس از تندخوانی به دست آورید، تعیین کنید و از خود بپرسید:

  • چرا این را می‌خوانم؟
  • چرا به این اطلاعات نیاز دارم؟
  • چگونه می‌توانم از آن استفاده کنم؟

اگر در دانشگاه هستید و درباره‌ یک موضوع امتحان دارید، به جای تمرکز بر کتاب‌ها، روی جزوه‌های دست‌نویستان که از روی صحبت‌های استاد نکته برداشته‌اید تمرکز کنید.

کتاب
کتاب

یا اگر در حال مطالعه‌ یک کتاب تناسب‌اندام هستید و می‌خواهید مطابق آن به‌تناسب اندام برسید، فقط کافی است قسمت‌هایی را که روش‌های مختلف تناسب‌اندام را بررسی کرده بخوانید؛ اما این بدین معنا نیست که قسمت‌های دیگر را دور بریزید. با این روش خواندنتان را اولویت‌بندی می‌کنید تا از زمان به‌درستی بهره ببرید و بدون آنکه تغییری در روش خواندنتان به وجود آورید، به تندخوانی دست پیدا می‌کنید.

۷) از فرکانس های موج آلفا استفاده کنید (سابلیمینال)

امواج مغزی انسان چهار الگو دارند: آلفا، بتا، تتا و دلتا. در سطح آلفا (بین ۸ تا ۱۳ هرتز) مغز ما بالاترین میزان تمرکز و بیشترین قدرت یادگیری را دارد.

با گوش دادن به موسیقی در برخی موارد نه‌چندان دلنشین آلفا (مثل آهنگ‌های باروک) در حین یادگیری، مغز شما وارد این حالت خواهد شد (دوپینگ مغزی). اگر آهنگ‌های باروک را دوست ندارید، آهنگ‌های دیگر در فرکانس ۸ تا ۱۳ هرتز را امتحان کنید. بهتر است در حین یادگیری، ترانه گوش نکنید؛ چراکه متن ترانه ممکن است تمرکز شما را به بریزد.

8) فقط و فقط مهم ترین اطلاعات را استخراج کنید

درست است که ما مجبور نیستیم همه‌چیز را به خاطر بسپاریم، اما درعین‌حال می‌خواهیم به مهم‌ترین چیزها توجه کنیم . به همین دلیل ما نیاز به یک سیستم بازیابی داریم که به ما کمک کند تا اطلاعاتی را که به آن نیاز داریم، بازیابی کنیم. راه‌اندازی یک سیستم بازیابی، یک انتخاب کاملا شخصی است. عده‌ای ترجیح می‌دهند تا اطلاعات مهم را در دفترچه یادداشت خود بنویسند و بعضی دیگر از آن عکس می‌اندازند. بهترین روش برای بازیابی اطلاعات، هایلایت کردن (برجسته‌سازی ) است.

9) هرچیزی که یاد میگیرید را به دیگران بیاموزید

هنگام تدریس مطالب آموخته‌شده به شخصی دیگری، حدود ۹۰ درصد آن مطلب در ذهن شما بازیابی و تثبیت می‌شود؛ به‌ویژه اگر این فرایند بلافاصله بعد از یادگیری مطلب جدید باشد، در یادگیری سریع شما تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

سریع خواندن
سریع خواندن

زمانی‌که اطلاعات و آموخته‌های خود را با فرد دیگری به‌اشتراک می‌گذارید، علاوه‌براینکه مطلب جدیدی به او آموزش می‌دهید، خودتان هم متوجه میزان تسلط‌تان بر موضوع و نقاط ضعف‌تان خواهید شد.

ورزش چشم‌ها را هم فراموش نکنید!

-‌ به اندازه سه متر از دیوار فاصله بگیرید و روی یك نقطه تمركز كنید.
-‌ با دست چپ یك نماد را ردیابی كنید این كار هردوطرف مغز را فعال می‌كند.
– چشم‌ها را در جهات مختلف حركت دهید


نظر شما چیست؟ چه روش های دیگری برای سریع خواندن میشناسید؟ آیا تا به حال از روش های بالا نتیجه گرفته اید یا آنها را تست کرده اید؟ در این صورت تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: نتیکو

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *