خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / آنچه پیش از شروع معامله در بورس لازم است بدانید

آنچه پیش از شروع معامله در بورس لازم است بدانید

وارد شدن به بورس و بازارهای مالی به آموزش بورس نیاز دارد که از مهم‌ترین آن‌ها آشنایی با این بازار و شناخت مفاهیم و استراتژی‌هایی است که می‌توانند به سرمایه‌گذاران برای موفقیت در بورس و کسب سود و بازدهی بیشتر در این بازار کمک کنند. در این مطلب به سراغ این موضوع رفته‌ایم و با شما درباره آن‌چه پیش از شروع معامله در بورس لازم است بدانید، صحبت می‌کنیم. با ما همراه شوید.

بورس چیست؟

سرمایه‌گذاری در بورس در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و افراد زیادی سرمایه خود را به سمت این بازار هدایت کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین دلایل توجه سرمایه‌گذاران به این بازار، حفظ ارزش پول در برابر تورم است.

اما بورس چیست؟ در یک تعریف کلی می‌توان گفت بورس بازاری است که در آن دارایی‌های مختلف اعم از دارایی‌های واقعی و مالی در آن خرید و فروش و معامله می‌شود. حضور در این بازار مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به  کسب سود، شفافیت و وجود حمایت قانونی در این بازار، حفظ ارزش دارایی‌ها در برابر تورم، نقدشوندگی بالا و … اشاره کرد.

استراتژی معاملاتی چیست؟

سرمایه‌گذاران در بازار بورس برای موفقیت در این بازار باید برای معاملات خود طرح و برنامه مشخصی داشته باشند و براساس این برنامه عمل کنند. به این طرح و برنامه، استراتژی معاملاتی گفته می‌شود که نقش بسیار مهمی در موفقیت کاربران بازار سرمایه ایفا می‌کند.

برای مثال ممکن است فردی با نگاه بلندمدت به بورس قدم بگذارد و با توجه به ارزش سهام شرکت‌ها، به معامله در این بازار بپردازد، اما فرد دیگری استراتژی معاملاتی متفاوتی داشته باشد و با نگاه کوتاه مدت و با استفاده از تغییر قیمت‌ها در این بازار به سود برسد. پس در بورس استراتژی‌های معاملاتی متنوعی وجود دارد که مهم‌ترین کاربرد آن‌ها، کاهش ریسک از دست دادن سرمایه در این بازار است.

چگونه در بورس خرید و فروش کنیم

یکی از مهم‌ترین سوالات افرادی که به تازگی وارد بازار بورس می‌شوند، این است که چگونه در بورس خرید و فروش کنیم؟ اولین قدم برای آغاز معاملات در بورس، دریافت کد بورسی و ثبت‌نام در سامانه سجام است. حضور در بورس بدون گرفتن کد بورسی امکان‌پذیر نیست و همه فعالان این بازار چه آن‌هایی که به تازگی معامله‌گری در بورس را آغاز می‌کنند و چه کسانی که سال‌ها است به خرید و فروش سهام در بورس مشغول هستند، باید این کد را داشته باشند.

نوسان‌گیری در بورس چیست؟

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مفاهیم بازار سرمایه، نوسان‌گیری است. یکی از استراتژی‌های معاملاتی فعالان این بازار که در آن خرید و فروش سهام با توجه به روند قیمت‌ها و وضعیت معاملات سهم‌های مختلف در بازار انجام می‌شود.

نوسان‌گیری به ویژه استراتژی محبوب معامله‌گرانی است که به دنبال کسب سود در کوتاه مدت از بازار سرمایه هستند. البته استفاده از این روش با ریسک بالایی همراه است و کسانی که از این تکنیک برای کسب سود در بازار استفاده می‌کنند، باید دانش و اطلاعات خوبی درباره وضعیت معاملات در این بازار داشته باشند و بتوانند آمارها و نمودارهای مختلفی را که در این زمینه ارائه می‌شود، به خوبی تحلیل کنند.

از جمله ابزارهایی که برای نوسان‌گیری و پیش‌بینی روند قیمت سهام در آینده، می‌تواند به سرمایه‌گذاران بورس کمک کند، اندیکاتور RSI و MACD هستند که آشنایی با آن‌ها می‌تواند کاربران بورس را برای شناخت بیشتر روند قیمت سهم‌های مختلف و تصمیم‌گیری درباره خرید و فروش سهام در این بازار راهنمایی کند.

تحلیل تکنیکال چیست؟

شما می‌توانید از زوایای مختلفی به بورس و معاملات آن نگاه کنید و از روش‌های مختلفی برای تحلیل این بازار و معامله‌گری در آن استفاده کنید. تحلیل تکنیکال از جمله این روش‌ها است که با به‌کارگیری ابزارهای مختلف، به کاربران بازار سرمایه برای شناخت هر چه بهتر بورس و داشتن بازدهی بهتر در این بازار کمک می‌کند.

در تحلیل تکنیکال بورس، سعی می‌شود از آمارها و نمودارهای مختلفی که درباره معاملات یک سهم و روند قیمت‌ها وجود دارد، برای بررسی وضعیت و پیش‌بینی آینده آن سهم استفاده کنند. این روش محبوبیت زیادی در بازار سرمایه دارد و بسیاری از فعالان بورس از ابزارهای مختلف تحلیل تکنیکال برای انتخاب سهم مناسب و انجام معاملات در این بازار استفاده می‌کنند.

تحلیل بنیادی چیست؟

یکی دیگر از پرکاربردترین و پرطرفدارترین روش‌ها برای تحلیل اتفاقات بازار سرمایه و انتخاب سهم مناسب برای خرید و فروش در این بازار، تحلیل بنیادی است. در این روش سرمایه‌گذاران نگاهی عمیق‌تر به بازار سرمایه دارند و سعی می‌کنند از ابزارهای مختلف تحلیل تکنیکال برای شناخت ارزش ذاتی سهام شرکت‌ها استفاده کنند. تحلیل بنیادی نگاهی بلندمدت‌تر نیز به سرمایه‌گذاری در بورس و بازارهای مالی دارد.

حجم مبنا چیست؟

یکی از مفاهیمی که در تحلیل تکنیکال بازار بورس به سرمایه‌گذران برای شناخت بهتر وضعیت معاملات یک سهم کمک می‌کند، حجم مبنا است. حجم مبنا، تعداد سهامی است که باید در یک روز خرید و فروش شود تا سهم به اندازه یک نوسان کامل افت و یا رشد داشته باشد.

با استفاده از حجم مبنا، نوسانات غیر معمول بازار کنترل می‌شود و یکی از ابزارهایی است که به ایجاد آرامش در بازار بورس کمک می‌کند. کاربران بازار سرمایه می‌توانند حجم مبنای هر یک از نمادهای معاملاتی مختلف را در سایت tsetmc و در تابلوی آن سهم مشاهده کنند.

کارگزار ناظر چیست؟

معاملات سهام در بازار بورس ایران با واسطه کارگزاری‌ها انجام می‌شود. کارگزار ناظر واسطه خریداران و فروشندگان در این بازار به شمار می‌رود. در سیستم معاملاتی جدید بورس کشور شما تنها از طریق کارگزار ناظری که یک سهام را خریداری کرده‌اید، می‌توانید آن را به فروش برسانید و برای فروش سهم از طریق یک گارکزار ناظر دیگر باید کارگزار خود را تغییر داده باشید.

سخن آخر

بورس بازار گسترده و بزرگی است و به همین دلیل آن‌چه پیش از شروع معامله در بورس لازم است بدانید، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. پیش از وارد شدن به بورس، دوره‌های آموزشی لازم را در این زمینه بگذرانید و با مفاهیمی چون تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، حجم مبنا، نوسان‌گیری در بورس، اندیکاتورها و … آشنا شوید.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *