خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / بدون دسته بندی / 5 تفاوت کلنی کانتر دستی و اتوماتیک

5 تفاوت کلنی کانتر دستی و اتوماتیک

کلنی کانتر دستگاهی پر کاربرد در آزمایشگاه های میکروبی

شمارش کلنی و در نهایت شمارش باکتری های یک نمونه، یکی از رایج ترین آزمایش ها در آزمایشگاه های میکروبیولوژی است. آزمایش شمارش باکتری ها به طور وسیع در مواد غذایی، نوشیدنی ها، دارو ها، انواع محصولات بیولوژیکی، محصولات آرایشی و بهداشتی، آب و فاضلاب و نمونه های بالینی استفاده می شود.

شمارش کلنی ها بدون استفاده از ابزار خاص آن، عملی تقریبا غیر ممکن و بسیار وقت گیر است. کلنی کانتر دستگاهی است که در شمارش باکتری ها به کمک پژوهشگران آمده است و سرعت، دقت و کارایی این آزمایش را تا حد بسیاری بهبود بخشیده است.

کلنی کانتر امروزه در آزمایشگاه های مختلفی استفاده می شود و به یکی از دستگاه های ضروری آن ها تبدیل شده است. به عنوان مثال این وسیله در آزمایشگاه های کنترل کیفیت و نظارت و بازرسی مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی، داروسازی ها، بیمارستان ها، آزماشگاه های تشخیص طبی، آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاه ها و … به صورت روزمره استفاده می شود.

انواع کلنی کانتر و مقایسه آن ها

کلنی کانتر ها معمولا در دو نوع دستی یا نیمه اتوماتیک یا اتوماتیک تقسیم بندی می شوند.

نحوه عملکرد هر کدام و تفاوت آن ها در ادامه بررسی می شوند.

کلنی کانتر نیمه اتوماتیک یا دستی

این دستگاه یک ابزار با صفحه نمایش دیجیتال است. هر کلنی کانتر از یک سیستم شمارنده، قلم پروب و صفحه شمارش تشکیل شده است. صفحه شمارش دارای زمینه ای سیاه و نوری  فلورسنت است که منجر به ایجاد کنتراست می شود. بنابراین کلنی های باکتری به وضوح دیده می شوند. پروب مخصوص با دقت و حساسیت می تواند شمارش کند.

کلنی کانتر ها تنها می توانند باکتری هایی که داخل انکوباتور توانسته اند رشد کنند را شمارش کنند. همچینین باکتری های مرده در شمارش ثبت نمی شوند. در نتیجه استفاده از آن ها تقریبا بدون خطا است. این دستگاه یکی از تجهیزاتی آزمایشگاهی است که پژوهشگران و پرسنل آزمایشگاه ها به طور روزمره از آن استفاده می کنند.

کلنی کانتر اتوماتیک

این نوع کلنی کانتر ها به شدت مورد پسند پژوهشگران در مراکز تحقیقاتی، بیمارستانی و بهداشتی است. زیرا کاربران با استفاده از کلنی کانتر های اتوماتیک می توانند با حساسیت بالا دقیق ترین نتایج آنالیز را در کمترین زمان به دست آورند. کلنی کانتر های اتوماتیک نسبت به کلنی کانتر های دستی گران تر هستند.

کلنی کانتر اتوماتیک به کامپیوتر متصل می شود. کاربر فقط پتری دیش حاوی سلول های کشت را داخل دستگاه قرار می دهد، با استفاده از نرم افزار های مخصوص دستگاه و چند کلیک ساده نتایج را روی صفحه کامپیوتر خود مشاهده می کند.

5 برتری مهم کلنی کانتر های اتوماتیک و دیجیتال

این کلنی کانتر ها دیگر نیازی به پروب ندارند و تنها نیاز است شما ظرف حاوی باکتری های کشت شده را داخل دستگاه قرار دهید.

  1. منبع نور: کلنی کانتر ها مجهز به لامپ های LED ویژه ای هستند. این لامپ ها معمولا می توانند 4 نوع ترکیب رنگ و نور زمینه را ایجاد کنند. با کنترل این نور ها و رنگ های مختلف با دقت و حساسیت بیشتری می توان شمارش را انجام داد.
  2. ظرف های محیط کشت: کلنی کانتر ها برای شمارش کلنی های انواع مدل های کشت باکتری مناسب هستند. ظروف کشتی که برای قرار دادن در کلنی کانتر انتخاب می شوند باید استاندارد و در قطر 90 و 55 میلی متر باشد.
  3. سیستم تصویر برداری: کلنی کانتر های قدیمی تر و دستی تنها دارای یک ذره بین با بزرگ نمایی حداکثر 6 برابر بوده اند. در حالی که کلنی کانتر های اتوماتیک دارای سیستم تصویر برداری با وضوح بالا هستند.
  4. پردازنده تصاویر: کلنی کانتر های اتوماتیک به سیستم پردازنده تصویر بسیار قدرتمند مجهز هستند. در این کلنی کانتر ها پردازش بکگراند، تصحیح تداخل ها، بزرگ نمایی، محاسبه مساحت و … به وسیله نرم افزار آن ها انجام می شود.
  5. دیتابیس یا پایگاه داده: یکی از برتری های کلنی کانتر تمام اتوماتیک دسترسی به پایگاه داده و حفظ و ویرایش داده های هر آزمایش است.

خرید کلنی کانتر

همان طور که پیش تر مطرح شد، کلنی کانتریکی از مهم ترین دستگاه های آزمایشگاه های میکروبیولوژی و هر آزمایشگاهی که کشت میکروارگانیسم ها در آن ها انجام می شود، است. رویان ایران ، مرجع تخصصی فروش تجهیزات آزمایشگاهی کشور، با حذف واسطه ها، با کیفیت ترین انواع کلنی کانتر با قیمت مناسب را به فروش می رساند.  برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت می توانید با تماس با شماره تلفن های ۰۹۱۲۸۱۴۶۴۱۷ و ۰۲۱۶۶۹۷۱۴۶۷ با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

 

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *