خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / مقالات ✍️ / آموزش سئو / نحوه استفاده از PageSpeed ​​Insights

نحوه استفاده از PageSpeed ​​Insights

PageSpeed ​​Insights (PSI) ابزاری است که توسط گوگل ارائه شده است که عملکرد یک صفحه را تجزیه و تحلیل می کند و پیشنهاداتی برای بهبود سرعت و تجربه کاربری آن ارائه می دهد.

PageSpeed ​​Insights با تجزیه و تحلیل HTML، CSS، فونت‌ها و جاوا اسکریپت یک صفحه وب کار می‌کند و پیشنهاداتی برای بهینه‌سازی عملکرد صفحه ارائه می‌دهد. این شامل مواردی مانند فشرده سازی تصاویر، کوچک کردن کد و کاهش تعداد درخواست های HTTP است که توسط صفحه انجام می شود.

بیایید با دقت بیشتری به PageSpeed ​​Insights نگاه کنیم.

نحوه استفاده از PageSpeed ​​Insights

برای شروع، به PageSpeed ​​Insights بروید. یک URL را وارد کنید و روی “Analyze” کلیک کنید.

یک URL در PageSpeed ​​Insights وارد کنید

شما این گزینه را خواهید داشت که بین تحلیل دسکتاپ و موبایل جابجا شوید. نمرات موبایل معمولا بدتر از نمرات دسکتاپ خواهد بود. داده های تلفن همراه ممکن است مشکلات بیشتری را برای شما آشکار کند، و این چیزی است که من توصیه می کنم به آن نگاه کنید.

بین تحلیل موبایل یا دسکتاپ انتخاب کنید

داده های میدانی

بخش بعدی حاوی داده های کاربران واقعی وب سایت شما است. PageSpeed ​​Insights این مورد را از گزارش تجربه کاربر Chrome (CrUX) استخراج می‌کند، که حاوی داده‌های کاربران Chrome است که اشتراک‌گذاری آن داده‌ها را انتخاب کرده‌اند.

در بالا یک برگه برای جابجایی بین داده های سطح صفحه و مبدا (مشابه دامنه) وجود دارد که داده ها را برای بسیاری از صفحات جمع می کند. ممکن است داده‌ای برای همه صفحات یا حتی داده‌های مبدا نداشته باشید. بستگی به این دارد که چند نفر از وب سایت شما بازدید کرده و به اشتراک گذاری این اطلاعات را انتخاب کنند.

از آوریل 2023، حدود 29.5 میلیون منبع در مجموعه داده CrUX وجود دارد.

بین معیارهای URL یا Origin انتخاب کنید

بخش بعدی همه چیز در مورد Core Web Vitals (CWV) است، از جمله ارزیابی پاس/شکست. معیارهای اصلی عبارتند از: بزرگترین رنگ محتوایی (LCP)، تاخیر ورودی اول (FID) و تغییر چیدمان تجمعی (CLS). این معیارهای CWV ​​همانهایی هستند که گوگل در رتبه بندی خود استفاده می کند.

معیارهای CWV ​​در PageSpeed ​​Insights

اعداد رنگی هستند تا به شما نشان دهند که سبز = خوب، نارنجی = نیاز به بهبود دارد و قرمز = ضعیف. در مجموع، ۷۵٪ از تجربیات کاربر باید آستانه تعیین شده برای یک معیار معین را برآورده کنند تا آن را “خوب” در نظر بگیرند. اینها آستانه ها هستند:

متریک خوب به بهبود نیاز دارد فقیر
LCP 2500 میلی‌ثانیه 2500 ms-4000 ms > 4000 میلی‌ثانیه
FID 100 میلی‌ثانیه 100 ms-300 ms > 300 میلی‌ثانیه
CLS 0.1 0.1-0.25 > 0.25

اگر روی «گسترش نمای» کلیک کنید، توزیع هر معیار را خواهید دید.

توزیع معیارهای CWV

معیارهای دیگری از پایگاه داده CrUX وجود دارد که در حال حاضر در رتبه بندی استفاده نمی شود. اینها عبارتند از First Contentful Paint (FCP)، Interaction to Next Paint (INP) و Time to First Byte (TTFB). INP در مارس 2024 جایگزین FID به عنوان معیار CWV خواهد شد.

معیارهای اضافی از CrUX

اعداد رنگی هستند تا به شما نشان دهند که سبز = خوب، نارنجی = نیاز به بهبود دارد و قرمز = ضعیف. ۷۵ درصد از تجربیات کاربر باید آستانه تعیین شده برای یک معیار معین را برآورده کنند تا آن را «خوب» در نظر بگیرند. اینها آستانه ها هستند:

متریک خوب به بهبود نیاز دارد فقیر
FCP 1800 میلی‌ثانیه 1800 ms-3000 ms > 3000 میلی‌ثانیه
INP 200 میلی‌ثانیه 200 ms-500 ms > 500 میلی‌ثانیه
TTFB 800 میلی‌ثانیه 800 ms-1800 ms > 1800 میلی‌ثانیه

اگر روی «گسترش نمای» کلیک کنید، توزیع هر معیار را خواهید دید.

توزیع معیارهای اضافی CrUX

بخش آخر کمی در مورد اینکه این داده ها از کجا آمده اند به شما می گوید. داده‌ها از تجربیات واقعی کاربر است و میانگین چرخشی در یک دوره 28 روزه است.

اطلاعات بیشتر در مورد داده های CrUX

داده های آزمایشگاهی

Lighthouse یک ابزار متن باز برای اندازه گیری عملکرد و کیفیت صفحات وب است. می توان آن را در مرورگر خود اجرا کرد. اما در مورد PageSpeed ​​Insights، روی سرورهای گوگل اجرا می شود.

چندین اعداد برای عملکرد، قابلیت دسترسی، بهترین روش‌ها و سئو مشاهده خواهید کرد. همه اینها واقعاً فقط بهترین شیوه ها را بررسی می کنند، اما به شما نمی گویند که در هر یک از زمینه ها چقدر خوب عمل می کنید.

امتیازات برای عملکرد، دسترسی، بهترین روش ها و سئو

یک بار دیگر، معیارها رنگی هستند تا به سرعت به شما ایده دهند که چه چیزی خوب است و ممکن است نیاز به کار روی آن داشته باشید.

برای هدف این مقاله، ما بر روی بخش “عملکرد” ​​تمرکز می کنیم، زیرا SEO ها از این ابزار برای آن استفاده می کنند. ابتدا یک امتیاز عملکرد و یک اسکرین شات از صفحه دارید.

امتیاز عملکرد در PageSpeed ​​Insights

شما بین 0 تا 100 امتیاز خواهید گرفت. آستانه امتیاز فعلی عبارتند از:

  • خوب: نمرات 90-100
  • نیاز به بهبود دارد: نمرات 50-89
  • ضعیف: امتیازات 0–49

همانطور که اشاره کردم، شما می توانید یک امتیاز خوب داشته باشید اما همچنان یک صفحه کند داشته باشید که از CWV عبور نمی کند. عوامل دیگری مانند شرایط شبکه، بار سرور، حافظه پنهان و دستگاه کاربر نیز بر زمان بارگذاری صفحه تأثیر می‌گذارند.

تنها 2% از صفحات تست شده امتیاز 100 را کسب می کنند. امتیاز 50 شما را در 25% برتر صفحات آزمایش شده قرار می دهد.

هر بار که آزمونی را اجرا می کنید، امتیاز و معیارها می توانند تغییر کنند. این ممکن است به دلیل شرایط شبکه، بارگذاری یا مرورگرهایی باشد که در فرآیند بارگذاری صفحه تصمیمات متفاوتی می گیرند. توصیه می کنم سه تا پنج تست را اجرا کنید و نتایج را میانگین بگیرید.

امتیاز بر اساس یک محاسبه است و شامل وزن دهی چندین معیار است. وزن ها بین موبایل و دسکتاپ تغییر می کند. اینها امتیازات فعلی برای موبایل است، اما برای آخرین اطلاعات، ماشین حساب را بررسی کنید.

نحوه محاسبه امتیازات Lighthouse

بخش متریک دیگری نیز وجود دارد، این بار برای معیارهای تست آزمایشگاهی. LCP و CLS را در اینجا پیدا خواهید کرد اما معیارهای FID یا INP را از CWV پیدا نخواهید کرد. این موارد نیاز به کلیک روی صفحه دارند، که آزمایش آزمایشگاهی آن را بازتولید نمی کند. درعوض، می‌توانید از زمان انسداد کل (TBT) به عنوان یک معیار پراکسی برای بهبود کار استفاده کنید.

معیارهای فانوس دریایی در PageSpeed ​​Insights

همچنین می‌توانید روی دکمه «گسترش نمای» کلیک کنید تا نمای گسترده‌ای دریافت کنید که شامل تعاریف معیارها و پیوندهایی با جزئیات بیشتر است.

جزئیات بیشتر برای معیارهای Lighthouse در PageSpeed ​​Insights

بخش آخر کمی در مورد اینکه این داده ها از کجا آمده اند به شما می گوید.

جزئیات در مورد شرایط آزمایش آزمایشگاهی

اگر ماوس را روی این اطلاعات نگه دارید، اطلاعات بیشتری در مورد شرایط آزمون دریافت خواهید کرد. در حالی که PageSpeed ​​Insights به طور سنتی از Moto G4 به عنوان دستگاه آزمایشی برای سال‌ها استفاده می‌کرد، به نظر می‌رسد که اکنون یک Moto G Power است. همچنین می توانید داده هایی را در مورد مکان آزمایش، که آمریکای شمالی، اروپا یا آسیا خواهد بود، دریافت کنید.

ماوس را روی داده ها نگه دارید تا جزئیات بیشتری را در مورد شرایط آزمایش آزمایشگاهی مشاهده کنید

چند عکس فوری وجود دارد که به صورت بصری به شما نشان می دهد که چگونه یک صفحه در طول زمان بارگذاری می شود.

اسکرین شات از پیشرفت بارگذاری صفحه

اگر روی «مشاهده نقشه درختی» کلیک کنید، می‌توانید بزرگترین فایل‌ها و میزان استفاده از کدهای موجود در صفحه را بیابید.

نمای درختی از بزرگترین فایل های صفحه

به‌طور پیش‌فرض، مشکلات مربوط به تمام معیارها را مشاهده خواهید کرد. دکمه‌هایی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برای مسائلی که معیارهای خاصی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، فیلتر کنید که ممکن است بخواهید بهبود دهید.

یک معیار را انتخاب کنید تا فقط مسائل مربوط به آن معیار را ببینید

بخش‌های «فرصت‌ها» و «تشخیص» مسائلی را به شما نشان می‌دهند که می‌تواند به عملکرد صفحه شما کمک کند.

فرصت‌هایی برای بهبود در PageSpeed ​​Insights
عیب‌یابی در PageSpeed ​​Insights اطلاعات و مشکلات بیشتری را نشان می‌دهد

پس انداز و بهبودهای تخمینی که نشان می دهند واقع بینانه نیست. می‌تواند مسدودکننده‌های دیگری نیز وجود داشته باشد، بنابراین در صورت رفع مشکل، پیشرفت‌های نشان‌داده‌شده یا، در برخی موارد، اصلاً بهبودی را دریافت نخواهید کرد. گاهی اوقات، شما باید چندین مشکل را برطرف کنید تا در واقع شاهد بهبود باشید.

می توانید برای گسترش هر یک از عناصر کلیک کنید. در مورد نحوه رفع هر مشکل راهنمایی دریافت خواهید کرد. توصیه ها می توانند بر اساس سیستمی که در حال آزمایش است تغییر کنند. به عنوان مثال، من یک صفحه را در وبلاگ وردپرس خود آزمایش کردم و راهنمایی ویژه وردپرس را دیدم.

راهنمایی اضافی برای رفع مشکلات

نکات برای ترجمه برخی از مسائل به عباراتی که ممکن است شنیده باشید مفید هستند. به عنوان مثال، مسئله «به تعویق انداختن عناصر خارج از صفحه» به شما می گوید که باید در بارگذاری تصاویر تنبل باشید. سپس می توانید افزونه ای را در وردپرس جستجو کنید که بارگذاری تنبل را مدیریت می کند.

اطلاعات بیشتری وجود دارد که نشان می‌دهد تصویر LCP چیست، چه عناصری باعث ایجاد CLS می‌شوند و چه عناصری رشته اصلی را مسدود می‌کنند (برای بهبود FID/INP چه چیزی باید کاهش دهید). این اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا اصلاحات را برای این عناصر هدف قرار دهید.

عنصر LCP خود را پیدا کنید
ببینید چه تغییراتی در چیدمان در صفحه شما اتفاق می افتد
وظایف رشته اصلی طولانی منجر به تأخیر بیشتر و تأثیر FID و INP می شود

همچنین بخشی برای ممیزی های گذرانده شده وجود دارد که به شما نشان می دهد که در کجا کار خوبی انجام می دهید. ممکن است هنوز بتوانید این موارد را بهبود ببخشید. اما به احتمال زیاد بهتر است برای مسائل دیگر وقت بگذارید.

ممیزی های پاس شده به شما نشان می دهد که چه کاری را به خوبی انجام می دهید

PageSpeed ​​Insights یک API عالی دارد. این به شما امکان می دهد داده های میدانی را از CrUX و داده های آزمایشگاهی را از تست Lighthouse بیرون بکشید. همچنین می توانید داده های CWV ​​سطح صفحه را به صورت انبوه دریافت کنید که فقط از طریق PageSpeed ​​Insights قابل دسترسی است.

مشکل این است که همه مهارت‌های جستجوی داده‌ها را به صورت انبوه و ذخیره آن‌ها ندارند. اما ما در حسابرسی سایت Ahrefs کار را برای شما آسان می کنیم. دستورالعمل های تنظیم CWV را در تنظیمات Crawl دنبال کنید.

کلید PSI خود را در حسابرسی سایت Ahrefs وارد کنید

وقتی خزیدن را اجرا می‌کنید، داده‌ها را از PageSpeed ​​Insights به داخل می‌کشیم کارایی گزارش دهید، و می توانید صفحات مشکل دار را بررسی کنید.

داده های PSI در گزارش عملکرد، از طریق حسابرسی سایت Ahrefs

ما همچنین داده‌های خزیدن‌های قبلی را نشان می‌دهیم که می‌توانید از آنها برای نظارت بر عملکرد در طول زمان استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید توزیع صفحات آسیب دیده را برای هر معیار جداگانه مشاهده کنید.

تاریخچه آزمایش CrUX و Lighthouse در حسابرسی سایت Ahrefs

برای ارزیابی و نظارت، من از Ahrefs استفاده می کنم، همانطور که در بالا نشان داده شده است، تا صفحات و روندهای مشکل دار و همچنین Core Web Vitals گزارش در کنسول جستجوی گوگل (GSC).

مزیت GSC این است که URL های مشابه را جمع می کند. برای صفحات سطلی، احتمالاً در یک سیستم یا قالب کار خواهید کرد. و هنگامی که مشکلات را برطرف کردید، آنها را برای تمام صفحات آن سطل برطرف خواهید کرد.

گروه بندی صفحات با مشکلات مشابه در کنسول جستجوی گوگل

هنگامی که می دانید روی چه صفحات یا قالب هایی باید کار کنید، می توانید از راهنمایی های PageSpeed ​​Insights برای بهبود استفاده کنید. همچنین توصیه می‌کنم راهنمای ما در مورد LCP، FID، و CLS را برای چگونگی رفع مشکلات مختلف بررسی کنید.

برای بررسی پیشرفت‌ها، می‌توانید از PageSpeed ​​Insights استفاده کنید یا خزیدن دیگری را در Site Audit اجرا کنید تا داده‌ها را به صورت انبوه دریافت کنید. داده‌های CWV ​​برای نشان دادن تأثیر هرگونه تغییر بیشتر طول می‌کشد زیرا میانگین 28 روزه است، بنابراین از PSI یا داده‌های PSI در Ahrefs استفاده کنید تا بررسی کنید آیا تغییراتی که ایجاد کرده‌اید معیارهای تست آزمایشگاهی را بهبود بخشیده است یا خیر.

اگر سوالی دارید به من پیام دهید در توییتر.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *