خانه / مقالات ✍️ / تندخوانی چیست؟ چطوری تندخوانی را یاد بگیریم؟

تندخوانی چیست؟ چطوری تندخوانی را یاد بگیریم؟

اگر شما هم دوست دارید بدانید که تندخوانی چیست و چگونه آن را یاد بگیرید, این مقاله مختص شماست. علاوه بر اینکه توضیح داده ایم که تندخوانی چیست و به چه معناست, راهکار های مناسبی هم برای یادگیری آن قرار داده ایم.

تندخوانی چیست؟

تندخوانی چیست؟

به طور خلاصه به سریع خواندن کتاب یا یک مطلب همراه با درک بالا تندخوانی می گویند. هرچند که برای سوال تندخوانی چیست جواب های گوناگونی وجود دارد اما این ساده ترین و کامل ترین جوابیست که می شود برای این سوال داد.

یکی از مشکلات اساسی و عمده ای که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان با آن مواجه اند مسئله خواندن دروس شان است. بیش تر دانش آموزان و دانشجویان دارای درس هایی هستند که در طول سال تحصیلی کمتر سراغ آن رفته و شب امتحان باید با خواندن تمام آن برای امتحان آماده شوند. خواندن و تسلط کامل بر کتاب هایی که دارای ده ها و گاها صدها صفحه هستند اصلا کار آسانی نیست؛ مخصوصا اگر این کتاب ها دارای مطالب علمی باشند که برای اولین بار است آن ها را مشاهده کرده و باید خود را آماده کنید تا از همین مطالب آزموده شوید.

علاوه بر دانش آموزان و دانشجویان، افرادی که زندگی روزمره یا شغل آن ها به نوعی مطالعه متون رکنی اساسی و مهم است، از تکنیک تندخوانی برای سرعت بخشیدن به انجام کارهای خود استفاده می کنند. از این رو می توان گفت قشر وسیعی از افراد جامعه با مقوله تندخوانی در ارتباط هستند و وجود این مهارت در آن ها باعث می شود سریع تر و بهتر کارهایشان را انجام دهند. ما در این مقاله از نتیکو سعی کرده ایم تندخوانی را با زبان ساده تعریف کرده و مزایای کسب این مهارت را مرور کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه با استفاده از تندخوانی می توان سریع تر مطالعه کرد؟

چگونه با استفاده از تندخوانی می توان سریع تر مطالعه کرد؟

همان طور که می دانید، هنگامی که مطالعه می کنید اعضای مختلفی از بدن شما درگیر این کار خواهند شد. زبان، دهان، گوش و مغز شما مهم ترین اعضایی هستند که در مطالعه تاثیر به سزایی داشته و تقویت هر یک می تواند سرعت مطالعه شما را افزایش دهد. ما در تندخوانی قرار نیست جادو کنیم و به وسیله خواندن وِرد سرعت خواندن را بالا ببریم. در تندخوانی تنها کاری که انجام می دهیم این است که سرعت ارتباط و انتقال اطلاعات بین این اعضا را افزایش می دهیم و بدین ترتیب سرعت مطالعه شما افزایش پیدا می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با تمرین و تکرار نکات کلیدی تندخوانی، مهارت تان را در افزایش سرعت ارتباط بین این اعضا افزایش داده و متون را با سرعت بیشتری مطالعه کنید.

دوره تندخوانی برای چه کسانی مناسب است؟

دوره تندخوانی جزو دوره هایی است که هرکس آن را فرا گیرد می تواند مهارت مطالعه صحیح با سرعت بالا را یاد گرفته و در بسیاری از زمینه های درسی و کاری پیشرفت کند. شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که دوره تندخوانی برای چه کسانی مناسب است؟ همان طور که در مقدمه مطلب هم گفتیم، دوره تندخوانی جزو دوره هایی است که پتانسیل آن را دارد همه افراد از آن بهره مند شوند.

علاوه بر دانش آموزان، دانشجویان و کسانی که شغل آن ها به طور مستقیم با مطالعه در ارتباط است، کسانی که به مطالعه علاقه مند هستند و یا کتاب های در دست مطالعه زیادی پیش رویشان است، و حتی کسانی که قصد دارند راجع به یک موضوع سخنرانی یا کنفرانس دهند نیز جزو افرادی هستند که تندخوانی برای آن ها بسیار مثمر ثمر می باشد.

یک نکته طلایی برای پدر و مادران این است که آن ها می توانند با آموزش تکنیک تندخوانی به کودکان شان، کمک بسیار بزرگی به پیشرفت و رشد آن ها در آینده کند و آن ها را از همان کودکی به مطالعه سریع و پربازده عادت دهند.

تندخوانی چه مزایایی دارد؟

مزایای تندخوانی هنگامی مشخص می شود که شما این تکنیک را به خوبی یاد گرفته و بتوانید از آن استفاده کنید. پس از استفاده می بینید که نسبت به گذشته چقدر مطالعه بهتر و آسان تری داشتید. واضح است که اولین فایده تندخوانی، افزایش سرعت مطالعه شما است. برای مثال کتابی که در گذشته در یک هفته می خواندید، می توانید در یک یا دو روز به طور کامل مطالعه کنید. همچنین با فراگیری تکنیک تندخوانی خواهید توانست درک بهتری نسبت به مطالبی که می خوانید داشته باشید و در به یاد آوردن مجدد آن ها دچار مشکل نشوید. یکی از مشکلات رایج افراد محصل، این است که دروسی که خوانده اند را نمی توانند به یاد بیاورند. با استفاده از مهارت تندخوانی خواهید توانست قدرت تان را در به یادآوری مطالبی که خوانده اید افزایش دهید. تندخوانی به شما کمک می کند در مدت زمان کمتر مطالعه بیشتر و بهینه تری کرده و ذهن تان را برای به یاد آوردن مجدد مطالب تقویت نمایید.

چگونگی فهمیدن بازده در تکنیک تندخوانی

تندخوانی چه مزایایی دارد؟

همان طور که در طول مطلب گفتیم، تندخوانی باعث می شود متون را با سرعت و بازدهی بیشتری بخوانیم. حال اگر بخواهیم میزان بازدهی مان را از متن خوانده شده محاسبه کنیم چه باید کرد؟ اولین کار در محاسبه بازدهی مطالعه، محاسبه مدت زمان خواندن قسمت مشخصی از متن قبل از یادگیری تکنیک تندخوانی است. برای مثال مشخص می کنید در طول 2 ساعت، 50 صفحه را به طور کامل مطالعه کردید و این نشان می دهد ساعتی 25 و تقریبا هر دو دقیقه یک بار 1 صفحه را خوانده اید ( با فرض درنظر گرفتن زمان استراحت ). همچنین پس از پایان مطالعه 5 سوال راجع به متن به صورت رندوم روی کاغذ نوشته تا به آن ها در ساعت دیگری پاسخ دهید.

اطلاعات حاصل را درباره متون و کتاب های مختلف روی یک برگه یادداشت کنید و پس از یادگیری تکنیک تندخوانی، دوباره همین آزمون را از خود بگیرید. محاسبه خواهید کرد سرعت مطالعه شما حداقل 2 برابر شده و به سوالاتی که راجع به متن بود می توانید به راحتی پاسخ دهید. این موضوع نشان می دهد تکنیک تندخوانی یک فعالیت برد-برد است چرا که نه تنها در زمان شما صرفه جویی می کند، بلکه باعث می شود یادگیری سریع تر و به یادآوری بهتری از متن داشته باشید.

خلاصه مطلب تندخوانی چیست

تندخوانی، تکنیکی است که نه نیاز به صرف هزینه های بالایی دارد و نه مدت زمان زیادی را برای یادگیری از شما می گیرد؛ تندخوانی مهارتی است که می توانید با تمرین و تکرار یک سری نکات خاص به دست آورده و زمان مطالعه تان را کاهش و کیفیت آن را افزایش دهید. از شما ممنونیم که این مطلب تندخوانی چیست را مشاهده کردید. اکنون شما میتوانید با کلیک بر روی دکمه زیر دوره تندخوانی نتیکو را تهیه کنید یا اطلاعات بیشتری راجب آن به دست آورید.

دوره آموزش تندخوانی

درباره ی علیرضا شاکری

کارشناس تولید محتوا در زمینه توسعه کسب و کارهای اینترنتی و عضو کوچکی از خانواده نتیکو هستم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *