خانه / مقالات ✍️ / برای مطالعه چه نوری لازم است؟

برای مطالعه چه نوری لازم است؟

برای مطالعه چه نوری لازم است؟

برای مطالعه چه نوری لازم است؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در کیفیت مطالعه تاثیر مستقیم دارد، نور مطالعه است. شاید شما هم جزو کسانی باشید که وقتی می خواهند شروع به مطالعه کنند همه چیز را آماده و مهیا می کنند جز نور مناسب؛ میزان و رنگ نوری که در آن مطالعه می کنید می تواند چشم شما را خسته کرده و در نتیجه مدت زمان مطالعه تان را کاهش دهد. در این مطلب قصد داریم به نکاتی پیرامون نقش نور و روشنایی در مطالعه و استفاده از بهترین حالت آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

استفاده از نور طبیعی برای مطالعه

در جواب این سوال که چه نوری برای مطالعه بهتر و کاربردی تر است، باید بگوییم که بی شک نور طبیعی! نور طبیعی خورشید سطح انرژی تان را افزایش خواهد داد و چشم های شما را اذیت نخواهد کرد. اگر در اتاق یا محل کارتان پنجره بزرگی دارید که باعث تابش نور خورشید به داخل اتاق می شود، حتما از آن نهایت استفاده را ببرید.

نکته ای که در این بین وجود دارد این است که برخی افراد به هوای مطالعه به کمک نور خورشید، میز مطالعه و سایر وسایل شان را در راستای نور آفتاب قرار می دهند که این موضوع می تواند باعث آسیب دیدگی میز و وسایل شان شود. به همین دلیل هواستان را جمع کنید تا این کار باعث آسیب رساندن به وسایل تان نشود. همچنین به یاد داشته باشید قبل از فرا رسیدن غروب آفتاب کم کم لامپ ها را روشن کنید تا چشم شما اذیت نشود.

چه میزان نور برای مطالعه کافی است؟

چه میزان نور برای مطالعه کافی است؟

طبق تحقیقاتی که پژوهشگران انجام داده اند، نوری که می بایست در اتاق مطالعه قرار داشته باشد از میزان نوری که در اتاق پذیرایی، آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و غیره بیشتر است. به طور کلی میانگین نوری که در محیط های آموزشی به خصوص محیط مطالعه بایستی وجود داشته باشد بسیار بالاست و این موضوع نشان از اهمیت نور در مطالعه می دهد.

برای ایجاد نور مناسب و کافی در محیط مطالعه و محیط های آموزشی، از تعدادی لامپ کوچک در کنار لامپ های متوسط استفاده کنید تا همه جا روشن دیده شود. نور خیلی کم باعث می شود نتوانید به خوبی متون را ببینید و نور بسیار زیاد هم آسیب جدی به چشمان شما وارد خواهد کرد. بنابراین تعادل را در استفاده از روشنایی اتاق خواب در نظر داشته باشید.

زاویه تابش نور

یکی دیگر از نکاتی که هنگام مطالعه مطرح می شود، جهت تابیدن نور به کتاب یا صفحه ای است که قصد خواندن آن را دارید. شاید برای شما هم چندان مهم نباشد که نوری که به صفحه می تابد چه زاویه ای داشته باشید اما این موضوع در علم پزشکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طوری که محققان زیادی در این زمینه پژوهش های مختلفی را انجام دادند که نتایج تحقیقات آن ها ثابت کرده اگر نور به صورت مستقیم به صفحه نتابد خیلی بهتر است.

همچنین صفحه شما نباید نور را بازتاب کند (صفحات روغنی به دلیل شکل براقی که دارند نور را به شدت بازتاب می دهند که این برای چشم شما اصلا خوب نیست). همچنین اگر از چراغ مطالعه و آباژور استفاده می کنید بهتر است آن را در سمتی قرار دهید که دست تان بیکار است. یعنی در راست دست ها بهتر است چراغ مطالعه در سمت چپ و در چپ دست ها در سمت راست قرار بگیرد. همچنین فاصله منبع نوری تا صفحه نیز نباید خیی زیاد یا خیلی کم باشد. سعی کنید فاصله حداقل یک متر و نیم را رعایت کنید تا مطالعه بهتر و راحت تری داشته باشید.

فاصله منابع نوری و چشم تا صفحه

همان طور که در بند بالا گفتیم، فاصله یک و نیم متری بهترین فاصله برای قرار گرفتن منبع نوری از صفحه شماست. علاوه بر فاصله منبع نوری تا صفحه، فاصله چشم تا صفحه نیز موضوع مهم دیگری است که باید در نظر گرفته شود. بهترین فاصله برای این حالت 20 تا 40 سانتی متر است. این فاصله را بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان رعایت نمی کنند و پس از مدتی مطالعه، با خستگی چشم ها مواجه می شوند.

شاید بپرسید چرا فاصله چشم از صفحه مهم است؟ در جواب باید بدانید که وقتی شما با چشم هایتان یک صفحه را نگاه و در واقع مطالعه می کنید، چشم شما سعی می کند با آن صفحه تطابق بگیرید. بهترین فاصله تطابق پذیری چشم با صفحه 20 تا 40 سانتی متر است و وقتی فاصله از این دو محدوده بیشتر یا کمتر می شود، قدرت چشم ها در تطابق پذیری پس از مدت زمان کوتاهی از بین می رود و در نتیجه نمی توانید تمرکز کافی را داشته باشید.

نور زرد بهتر است یا نور سفید؟

تاثیر نور و روشنایی در مطالعه

رنگ نور، امری سلیقه ای است که در تاثیر یادگیری و خواندن کتاب ها تاثیر زیادی ندارد. برخی افراد با نور سفید ارتباط بهتری برقرار می کنند، برخی با نور زرد و برخی نیز ترکیبی از این دو نور را بیشتر می پسندند. اینکه کدام رنگ را برای مطالعه انتخاب کنید، کاملا به سلیقه خودتان مربوط است اما بهتر است از نور سفید استفاده نمایید چرا که رنگ زرد، ممکن است باعث خستگی چشم ها در طولانی مدت شود.

جمع بندی مطلب برای مطالعه چه نوری لازم است

برای رسیدن به بهترین شرایط مطالعه و بالاترین بازدهی، نکاتی نیاز است که رعایت شود. این نکات به شما کمک می کند مطالعه راحت تر و لذت بخش تری داشته باشید و در پایان مطالعه کمتر احساس خستگی کنید. یکی از زمینه هایی که یک مطالعه خوب باید آن را دارا باشد، نور کافی و مناسب است. نورپردازی خانه یا محل کار شامل بخش های مختلفی مانند آشپزخانه، اتاق پذیرایی، اتاق جلسات، سرویس بهداشتی و غیره است که هر کدام دارای نورپردازی های مختلفی هستند؛ این محل ها هیچکدام برای مطالعه مناسب نیستند چرا که در وهله اول نورپردازی مناسب مطالعه ندارند.

نوری که برای مطالعه لازم است باید از جهت رنگ، زاویه و فاصله با صفحه و موارد دیگر کاملا هماهنگ باشد. ما در این مقاله از نتیکو سعی کردیم نقش و اهمیت نور در مطالعه را به طور کامل شرح داده و موارد یاد شده را بررسی نماییم. امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برداشه باشید.

اگر دنبال آموزش تندخوانی و شیوه های صحیح مطالعه هستد حتما صفحه دوره آموزش تندخوانی نتیکو را مشاهده کنید

درباره ی علیرضا شاکری

کارشناس تولید محتوا در زمینه توسعه کسب و کارهای اینترنتی و عضو کوچکی از خانواده نتیکو هستم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *